Контакт

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ зад себе има еден неуспешен попис и одново се однесува несериозно

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се однесува несериозно кон важни прашања, велат од СДСМ откако опозициската партија денеска поднесе иницијатива за поништување на Законот за попис.

„Законот за попис, кој денеска ВМРО-ДПМНЕ го оспорува, се подготвува од март 2018 година, а пред да влезе во собраниска процедура во него беа вградени забелешки на опозицијата, а активно вклучени и консултирани беа и експерти“, објаснуваат од СДСМ.

Од таму посочуваат дека цели 19 години државата е без попис, бидејќи, како што велат, поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ пописот во 2011 пропаднал.

„Денес, ВМРО-ДПМНЕ прави се државата да изгуби уште една година без да добие целосни, точни и релевантни податоци, важни за креирање долгорочни политики. Пописот кој ќе се одржи оваа пролет ќе биде спроведен согласно сите меѓународни стандарди, согласно сите пракси на Евростат и Обединетите нации. По цели 19 години Државниот завод за статистика ќе спроведе попис кој ќе донесе точни и целосни податоци за населението и домаќинствата“, порачуваат од владејачката партија.

Соопштенија

Алијансата за Албанците и Алтернативата: Полицијата на Оливер Спасовски испровоцира несразмерни инциденти на протестот за „Монструм“

Објавено пред

Денес, кога беше предвидено да се одржи најавениот мирен протест против одлуката на монтираниот процес „Монструм“, полицијата на Оливер Спасовски се погрижи да го спречи овој протест и дури со таквото спречување да провоцира несразмерни инциденти, велат од коалицијата меѓу Алијансата за Албанците и Алтернативата.

Од таму велат дека и покрај барањето на организаторот, семејството на казнетите во случајот „Монструм“, кои претходно го информирале Министерството за внатрешни работи за организирање на протестот, полицијата со големо засилување со блиндирани возила и специјални единици не им го допушти патот и така ги спречи протестантите да стигнат до нивната дестинација.

„Како што знаеме, секаде во светот протестантите се тие што го одредуваат местото на одржување протест и во секоја демократска држава на светот тие, освен информирање на полицијата, немаат никаква друга обврска“, се наведува во соопштението.

Од Алијансата за Албанците и од Алтернативата велат дека ова е уште еден доказ дека по падот на режимот Груевски – Ахмети, на повидок е новиот режим Заев – Ахмети.

„Исто како и бандите на Груевски некогаш, така и денес полицијата, наместо да биде на страна на граѓаните, таа ги спречи во нивното слободно изразување јавно мислење и во правото за мирен протест. А оваа појава се именува само како диктатура. Ни помалку ни повеќе. За потсетување, вакви сцени денес може да гледаме само во Белорусија, Венецуела и во Русија. А дали оваа зборува за нови сојузници на овој режим или, пак, ова е само вежбање врз грбот на Албанците, тоа треба да го објаснат тие што ја користат полицијата на народот против народот“, велат од коалицијата.

Од таму велат дека пратениците на коалицијата меѓу Алијансата за Албанците и Алтернативата денес биле таму за подржување на протестот и без никаква друга претензија. Дури, велат од таму, како што можевме да видиме, тие помагаа во смирување на тензиите останувајќи таму заедно со народот и со правото на народот.

„Сепак, ние сме убедени дека во Северна Македонија сменети се само актерите, а сценариото и сценаристите остануваат исти. Затоа, како што го уривавме режимот Груевски – Ахмети, ни преостанува да го урнеме и овој режим бидејќи немаме друг спас од диктатурата“, велат од Алијансата за Албанците и од Алтернативата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Обединетата македонска дијаспора бара сеопфатна македонска стратегија против Ковид-19

Објавено пред

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) изразува загриженост за доцнењето во набавката на вакцините Ковид-19 за Македонија и бара сеопфатна македонска стратегија во борбата против коронавирусот.

„Македонија се надева дека ќе добие 840.000 дози вакцини овој месец според шемата предводена од Светската здравствена организација за помош на посиромашните земји. Покрај тоа, таа се потпира на издвојувања од други земји, како што е донирањето 8.000 дози вакцини, штотуку примени од Србија. Некои вакцини исто така се очекува да пристигнат во Македонија подоцна во 2021 година преку Европската Унија. Владата на Зоран Заев побара помош од соседите Албанија, Бугарија, Грција и Србија, заедно со Полска и Унгарија“, велат од ОМД.

„Секоја земја се бори со Ковид-19. Она што е јасно е дека оние што сега гледаат нагорна насока имаат воспоставена сеопфатна стратегија веќе неколку месеци. Клучна компонента на ова е обезбедување програма за породување и вакцинација за да се победи Ковид-19“, вели Стојан Николов, претседавач на бордот на ОМД.

Според него, ситуацијата во Македонија е длабоко разочарувачка.

„Со вртоглаво зголемената стапка на смртност треба да се постават сериозни прашања за тоа како е дозволено ситуацијата во Македонија да заостанува толку многу зад остатокот од Европа. Како глобална група за застапување, ОМД работеше со партнери од целиот свет. Од прва рака видовме разни реакции на пандемијата на Ковид-19. Разочарувачки е што Македонија преку несоодветно лидерство и недостиг на стратегија е на дното на листата. Постојат безброј работи што треба да се направат повеќе за да се спасат и заштитат животи. Тоа почнува со транспарентно признавање на неуспесите досега и јасен план за приоритетите за дејствување во иднина“, вели Николов.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Левицата: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Објавено пред

Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Сашо Мијалков, реагира Левицата по денешната пресуда од 12 години затворска казна за поранешниот директор на УБК.

„По фијаското со самопријавувањето на Мијалков во Обвинителството и скандалозната изјава на премиерот Заев дека тој лично координирал со акцијата како да е обвинител, а не премиер – денес беше изречена 12 години затворска казна за поранешниот директор на УБК. Се работи за еден од најголемите криминали и злодела на претходниот режим, преку кој масовно беа нелегално прислушувани тогашни критичари на власта, вклучително и претседателот на Левицата, Димитар Апасиев“, велат од партијата.

Со падот на тогашната власт, додаваат од Левицата, Сашо Мијалков продолжи да биде продолжена рака на новиот режим директно учествувајќи во недемократските процеси на новата Влада, како што беше насилната промена на уставното име. Впрочем, додаваат од партијата, семејните фирми на Мијалков неколкукратно ги зголемија своите профити преку државни тендери доделени токму од власта на СДСМ.

„И покрај помпезните изјави на власта дека со оваа одлука правдата е задоволена, политичката пракса во Македонија го покажува спротивното. Впрочем, денеска како главен преговарач со Бугарија и ревизор на учебници е поранешен премиер, кој беше осуден на три години затвор, пресуда што никогаш не стапи во сила. Да не заборавиме дека токму денешниот премиер на Македонија е аболирано лице, а како амбасадор во САД е испратен Фрчковски – лице со кое се поврзуваат многу скандали и контроверзии, особено од времето кога токму тој беше министер за внатрешни работи, при што се случи атентатот врз претседателот Киро Глигоров, случај што никогаш не беше расчистен. И на крајот, разните случаи на бегство и застарување на делата, како што е случајот токму со премиерот од претходниот режим – Груевски, остава голем сомнеж дека и во овој случај ќе се создадат слични околности што ќе значат прикриена амнестија на криминалецот или негова привилегирана положба на издржување на казната“, се наведува во соопштението.

За правдата да биде задоволена, Левицата смета дека потребно е спроведување конфискација, односно како што предвидува член 97 од Кривичниот законик: „Од сторителот ќе се конфискува имотната корист прибавена со кривичното дело што се состои во пари, подвижни или недвижни предмети од вредност, како и секоја друга сопственост.., а ако нивната конфискација не е можна, на сторителот ќе му се конфискува друг имот што одговара на прибавената имотна корист. Имотната корист се конфискува и од трети лица на кои е пренесена, без соодветен надоместок, ако не знаеле, а можеле или биле должни да знаат дека е прибавена со кривично дело“.

„Јасно е дека Мијалков ја злоупотреби својата политичка моќ преку која прибави огромна економска корист и политичко влијание, при што стана еден од најбогатите олигарси во државата. Токму концентрацијата на политичка и економска моќ ги предизвикува сите девијантни појави на системот – како неказнивост, корупција, уцени и сеење страв кон граѓаните. Затоа, не е доволно да се лиши Мијалков од слобода, туку нужно потребно е тој да се лиши од плодовите на неговите криминални дејства“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија6 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија7 часа

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија10 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија10 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија11 час

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија11 час

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа12 часа

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа13 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет13 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет14 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет15 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија15 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет1 ден

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија1 ден

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија2 дена

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија2 дена

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 дена

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Досие