Контакт

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ може да бара алиби колку сака, факт е дека загуби на кристално чисти избори

Објавено пред

Реалноста што ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да ја прифати е дека нивниот деструктивен концепт и нивната кандидатка Гордана Сиљановска загубија на фер, слободни и демократски претседателски избори, велат од СДСМ како реакција на изјавата на Наум Стоилковски, кој обвини за нерегуларности и изборен инженеринг во вториот круг.

Од владејачката партија истакнуваат дека ВМРО-ДПМНЕ може да бара алиби колку сака, но факт е дека сите домашни и странски набљудувачи констатирале дека државата организирала демократски избори.

„Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР соопшти јавно дека ‘сите учесници можеа да водат кампања без попречувања, а темелните слободи се почитуваа’ напоменувајќи дека ‘државните функционери и натаму правеа јасна разлика меѓу нивните службени и политички активности’, се наведува во партиската реакција.

Во неа се додава и дека прелиминарните наоди на ОБСЕ/ОДИХР покажуваат и нешто друго.

„На страница 5 од наодите и заклучоците е констатирано дека кандидатката на Мицкоски, Гордана Сиљановска-Давкова, наместо два како што е пропишано со Закон,  поднела само еден периодичен извештај пред денот на изборите во првиот круг. Некои стари навики на ВМРО-ДПМНЕ очигледно не се менуваат“, констатираат од СДСМ, истакнувајќи дека освен што е поднесен само еден финансиски извештај, истиот и не дава реална слика за трошоците.

Од владејачката партија порачуваат наместо да бараат оправдувања за поразот, од ВМРО-ДПМНЕ да ги објаснат овие наоди.

Соопштенија

(Видео) Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да го ревидира преспанскиот договор доколку освои двотретинско мнозинство

Објавено пред

Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Зоран Заев знае дека граѓаните не ја поддржуваат неговата антидржавна политика, изјави потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

„Заев е соочен со одговорноста за пазарењето со највисоките национални и државни интереси и затоа се обидува да ги заплаши граѓаните дека ги чека крајот на светот доколку не го прифатат неговото виткање на ‘рбетот како единствен начин да се преживее. Вистината е сосема поинаква. Зоран Заев, за да ги покрие криминалите, наместените тендери, скандалозните вработувања и уште поскандалозните договори, концесии и лиценци со кои се испумпаа стотици милиони евра од буџетот, се согласи да го потпише преспанскиот договор, кој директно задира во идентитетот на македонскиот народ. Зоран Заев се колнеше во жицата македонска, во внуците, во таткото и во дедовците дека немало да го менува Уставот и дека не се родил таков човек што би се откажал од името Република Македонија“, рече тој.

Зборот, додаде Мисајловски, му траеше сè додека неговите послушници не почнаа да рекетираат сè живо во државата и сè додека не почнаа да се штанцаат крвави тендери и да излегуваат на површина афери како „Леонардо“, „Сархемс“ и други.

„Вистината е дека ВМРО-ДПМНЕ жестоко ќе ги порази овие криминални политики. Доколку ВМРО-ДПМНЕ освои двотретинско мнозинство, ќе стори сè што е можно за да ги коригира штетите што Зоран Заев ѝ ги направи на Република Македонија. Да, ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да го ревидира преспанскиот договор доколку освои двотретинско мнозинство и тоа не значи дека Македонија нема да биде дел од НАТО или дека ќе има помалку странски инвестиции. Напротив, Македонија ќе биде горд сојузник на нашите стратешки партнери, а странски инвестиции ќе има многу повеќе отколку сега бидејќи странските инвеститори нема да ја заобиколуваат земјава притиснати од рекетот на соработниците на Заев“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Локвенец: Со измените на Законот за служба во Армијата обезбедуваме подобри услови за работа во Армијата

Објавено пред

Собранието ги усвои измените на Законот за служба во Армијата, предложени од Владата предводена од СДСМ, кои овозможуваат Армијата да биде наша гордост, ценета, почитувана и рамноправна како армија на 30-та земја членка на НАТО, изјави пратеникот Хари Локвенец.

Според него, измените обезбедуваат подобра армија, подобри услови за работа во Армијата и градење кадри по стандардите на НАТО.

„Со законските измени вработените во Армијата ќе добиваат месечен додаток вo висина од 7.000 денари за решавање на станбеното прашање, стипендирање дефицитарни кадри, можност за воено-медицинскиот персонал да работи во државното цивилно здравство, повисоки плати за сите цивилни лица во Армијата. Измените даваат можност за порано заминување во пензија со износ од 80 отсто од десетте најдобри години, како и повисоки испратнини при пензионирање. Овој закон го регулира и прашањето на војниците што полнат 45 години, на кои им се дава дополнителна сигурност дека нема да останат на улица, ниту дека ќе бидат префрлени во некоја институција без прашање“, рече Локвенец.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија

Објавено пред

Демократскиот сојуз (ДС) бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, велат од партијата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е да се расчисти дали во Македонија се увезува отпад за складирање или за горење.

„Потоа, да се испита како и на кој начин се контролира увозот на отпад, дали на депониите во Македонија се складира отпад од увоз и кој врши анализа на отпадот, кон фирми користат гориво од отпад, дали има увоз на отпад под друга декларација, како и други битни елементи. Аферата во Бугарија за сомнителниот отпад од Италија ја наметнува потребата од непосредна соработка со бугарските власти, меѓу другото, бидејќи како увозник се јавува фирма каде што сопственички удел има и директорот на ЈП ‘Дрисла’, каде што се складира отпад. Важно е да се провери и тоа дали директорот на ‘Дрисла’, претпријатие што извршува функција за граѓаните од исклучителен јавен интерес, може да има фирма за трговија со отпад дома или во странство. Натаму, инспекторите за животна средина треба да направат вонредна контрола и проверка на сето она што се складира и гори во депонијата ‘Дрисла’, но и во други фирми што користат отпад во процесот на производство“, велат од ДС.

Од таму истакнуваат дека обврска е на државните институции да ги штитат граѓаните од увоз, складирање и користење штетен отпад, а не, како што велат од ДС, со изјави во јавноста да замајуваат дека увозот на отпад е од кредибилни компании и слични флоскули, а зад сето тоа да се крие криминал со огромни суми.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија11 минута

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион19 минути

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава3 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија13 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија17 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија17 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија18 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија19 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет20 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија22 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија23 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ23 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет23 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет24 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија1 ден

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет1 ден

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет1 ден

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет1 ден

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Досие