Контакт

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ упорно ги кочи законските измени за недела неработен ден

Објавено пред

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за труд и социјална политика немаат намера да се откажат од блокирање на измените на Законот за работни односи за недела неработен ден, обвинуваат од СДСМ.

„Овие законски измени создаваат можност 92 отсто од вработените да одмoраат во недела и да создадат рамнотежа меѓу приватниот и професионалниот живот. Што има ВМРО-ДПМНЕ толку против работниците кои чесно си ја заработуваат платата?“, се вели во реакцијата од владејачката партија.

Според СДСМ, на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ освен нивните лични и партиски интереси не им е важен никој.

„Ваквото деструктивно однесување од ВМРО-ДПМНЕ е вообичаена пракса. Тие уште се противат 4.700 наставници и стручни соработници во образованието да добијат трајно вработување. ВМРО-ДПМНЕ е против работниците, против наставниците, против здравствените работници, против припадниците на Армијата“, стои во партиското соопштение во кое се нагласува дека токму затоа на локалните избори ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее нов, седми пораз.

Соопштенија

СДСМ: Од лична карта нема поголем доказ, Арсовска е разобличена

Објавено пред

Нервозните реакции на кандидатката на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, не може да го скријат фактот дека таа пред 10 години добила бугарско државјанство, а пред четири добила и бугарска лична карта и сето тоа го криела од јавноста, посочуваат од СДСМ.

Од таму велат дека не е спорно што Арсовска има туѓо државјанство, бидејќи, како што велат, тоа е нејзино право, но сметаат дека спорно е тоа што крие од граѓаните и ги потценува.

„Бадијала се лути Даниела или Данела и спомнува некаков алманах, поголем доказ за идентитет од лична карта нема. Од вистината никој не побегнал“, истакнуваат од СДСМ додавајќи дека вакви, како што велат, подметнувања не проаѓаат кај граѓаните на Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Салата „Расадник“ пропаѓа, а семејните фирми на Данела Арсовска развиваат бизнис со хотели

Објавено пред

Почесната конзулка на Унгарија, Данела Арсовска, не заслужува да биде ни кандидат за градоначалник на Скопје затоа што е одговорна за пропаѓањето на спортската сала „Расадник“ изградена со самопридонес на скопјани, беше изнесено на денешната прес-конференција од градската организација на СДСМ во Скопје.

СДСМ Скопје тврди дека Данела Арсовска бега од одговори на прашања во врска со нејзиното катастрофално менаџирање на салата „Расадник“, кое било овозможено од власта на ВМРО-ДПМНЕ кога министер за финансии е Никола Груевски во 2002 година.

Претходно, СДСМ обелодени документи дека во 2002, кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт, спортската сала „Расадник“ ѝ била дадена под закуп на 25 години на фирмата „Империјал Данела“, со седиште на улицата Благоја Гојан 24 (од 1.1.2002) кога Данела имала само 22 години: „Арсовска (тогаш Јовановска) се обврзала да го развива спортот во општина Кисела Вода со користење на салата, но, наместо спортот, директорката Данела развивала семејни фирми – дел од нив со седиште токму во спортската сала „Расадник“ – објект изграден на државно земјиште од град Скопје преку самопридонес на скопјани“, тврди СДСМ-Скопје.

На прес-конференцијата беа обелоденети повеќе документи за поврзаност на Данела Арсовска со фирми на татко ѝ дека заедно воделе бизниси во државната сала „Расадник“ и на други места, како што е фирмата „Ројал груп“ ДООЕЛ со седиште на улицата Народни херои ББ, спортска сала – „Расадник“.

„Арсовска станува претседател на ССК во 2014 токму како генерален менаџер на ‘Ројал груп’ и истата година дава интервјуа како сопственик на ‘Ројал Скопје’. 2015 година Арсовска и ‘Ројал груп’ се на списокот на донатори за црквата на Никола Груевски, а Арсовска седи на иста маса со Груевски“, укажа СДСМ Скопје.

СДСМ Скопје обелодени документ за историјатот на фирмата „Ројал груп“ ДООЕЛ увоз-извоз Скопје, од кој се гледа дека Арсовска и татко ѝ претходно биле заеднички сопственици, а била и управител на оваа фирма со седиште во салата „Расадник“:

„Фирмата ‘Империјал’ ДООЕЛ (претходно ‘Империјал Данела’) ја дала на подзакуп салата ‘Расадник’ на семејната фирма ‘Ројал груп’ токму во периодот кога е констатирана кражба на струја. Кога Арсовска станува претседател на ССК во 2014, кога се објавуваат информации за неа како генерален менаџер на ‘Ројал груп’, тогаш се крадела струја, а фирмата ‘Ројал груп’ била подзакупец на спортската сала ‘Расадник’!“, тврди СДСМ-Скопје.

Тие ја обвинуваат Арсовска дека додека салата „Расадник“ пропаѓала како резултат на лошо менаџирање и неплаќање огромни долгови кон ЈП, Арсовска си развивала семејни бизниси – и на државна адреса во салата „Расадник“, но и на „Благоја Гојан“ бр. 24, каде што е регистрирана фирмата „Империјал Данела“ – првиот закупец на салата „Расадник“ во 2002.

„Од обелоденетите документи се гледа дека Данела Арсовска била менаџер на ‘Хотел Империјал’ на улица Благоја Гојан бр. 24, каде што биле регистрирани и брендовите Hotel Imperial и Hotel Royal на фирмата ‘Хотели Ројал’ ДООЕЛ Скопје“, велат од таму.

СДСМ Скопје обелодени и документ дека фирмата „Хотели Ројал“ е сопственик на „Хотел Ројал“ во Капиштец и постави директни прашања до Арсовска.

„Колку приватни или семејни фирми на Арсовска имаат седиште на државна адреса во спортската сала ‘Расадник’, објект изграден од скопјани со самопридонес? Дали тие приватни фирми краделе струја, не плаќале долгови и исцрпувале ресурси од државната сала за да си развиваат бизнис со хотели и други бизниси?“, прашуваат од СДСМ Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е во паника и сѐ поочигледниот пораз сака да го минимизира со поткуп и насилство

Објавено пред

„СДСМ е во паника и сѐ поочигледниот пораз сака да го минимизира со поткуп и насилство.

Параполициски структури, како таа во Прилеп, се формирани и во Битола, Охрид, Кочани.

Поткуп во првиот круг е вршен и во Крива Паланка, каде што неформално главен на групата е Љупчо Николовски. Првиот доказ е разговор на активист на СДСМ, Новица Груевски, со веќе избраниот градоначалникот на Крива Паланка од СДСМ, Сашко Митовски.

Сашко – Нафаќат се пак за 200 евра.

Новица – Тие се од збор ако кажат ДА така ќе биде.

Сашко – Да! Сабајле се договараме.

Новица – З…. ѕверче си.

Сашко – Знаеш дека нема да оставам на случајност ништо.

Новица – Знам и ради тебе веруем дека ќе ги добиеме у Паланка!

Власта ја злоупотребува и Единицата за специјални задачи. Задачата и обуката на овие лица се да се справуваат со урбан тероризам и да се справуваат со екстремни групи. Прашањето е што тие би барале во градовите во Македонија, каква е нивната улога во Охрид, Битола и во Кочани?

Групи доверливи лица за врвот на власта од Единицата за интервенции се пратени пред 2 дена во цивилна облека и необележани возила на МВР, по една група во Кочани и Охрид, а две групи се во Битола, со задача да им помогнат на партиските параполициски структури во теророт и поткупот врз населението. Состојбата во Битола е иста како во Прилеп, каде што преку вибер-групи се давани насоки за следење, малтретирање и шиканирање неистомисленици.

Во Битола главен на овие групации е Васко Ковачевски, а извршители се тројца началници на СВР Битола – Славко Ј., Николче Ѓ., Вангел Б. А дел од групата се и Горанче М., Ирена М. и уште десетина други полицајци.

ВМРО-ДПМНЕ за овие активности ќе ги извести меѓународните претставници, но и ќе поднесе соодветни пријави.

Граѓаните веќе не се плашат и сами ги пријавуваат ваквите бандити од власта. Време е за промени. А бандитите да заминат во историјата“.

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија14 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет16 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија18 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија19 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија19 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет21 час

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион21 час

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија22 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија22 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет22 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија2 дена

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија2 дена

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 дена

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие