Контакт

Соопштенија

СДСМ: Граѓаните на референдумот ќе кажат ДА за Договорот со Грција и ДА за македонската иднина

Објавено пред

Владејачката партија СДСМ соопшти дека како одговорна и државотворна партија заедно со сите политички чинители кои се определени за напредок на Македониј, овозможи последниот збор за Договорот со Грција да го имаат граѓаните.

„На 30 септември, на демократски и непосреден референдум, граѓаните на Република Македонија ќе имаат историска можност директно да одлучуваат за сопствената и за иднината на државата.

Референдумот е вистинска и непосредна демократија, а волјата изразена на него ќе биде обврзувачка за сите, затоа што гласот на граѓаните е клучен за македонската иднина.

Се обединија сите политички партии кои навистина се за ЕУ и НАТО, освен Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, коишто се против интеграција. Се обедниија сите кои се за напредок на Македонија, освен Мицкоски, кој сака изолација, стагнација и неизвеснот. Обединети се сите политички и општествени чинители кои се за македонската иднина, освен Мицкоски и највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ, кои сакаат назад во темното минато на криминал, насилство и неказнивост.

Но, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да ја закочат и загрозат македонската иднина со нивните антидржавни постапки.

Граѓаните масовно, слободно и достоинствено на 30 септември на референдум ќе дадат поддршка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО, преку прифаќање на Договорот со Грција.

Граѓаните се обединети, одлучни и определни, граѓаните велат ДА за македонската иднина“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Соопштенија

(Видео) Костадинов: Дали посетите на Мицкоски во Будимпешта и Белград имаат врска со бегството на Груевски?

Објавено пред

Антизападниот пион Христијан Мицкоски, мора да излезе пред јавноста и да одговори за сите отворени сомнежи за неговата улога во бегството на неговиот ментор Никола Груевски, изјави денеска Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ.

Како што рече тој, јавноста сака да знае која била целта на посетата на Мицкоски на Будимпешта и Белград во втората половина од октомври годинава.

„Дали тие посети имаат врска со подготовката за бегство на неговиот ментор, Никола Груевски? Со кого се среќавал за време на посетите на Будимпешта и Белград и што договарал? Дали заедно со Груевски бил нацртан планот за бегство?“, запраша портпаролот на владејачката партија.

Костадинов истакна и дека Мицкоски јавно потврдил оти имал средба со Никола Груевски на која, цитирајќи го лидерот на опозициската партија, рече дека се разговарало за „личните моменти“ и „иднината“ на Груевски.

Партискиот портпарол ги повика сите надлежни институции, особено Основното јавно обвинителство, да отвори истрага за бегството на Груевски, за сите соучесници и помагатели на бегството да бидат пронајдени и соодветно санкционирани.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стоилковски: Заев и Спасовски се одговорни за бегството на Груевски

Објавено пред

Одговорноста за движењето, за методите и за начинот на бегството на Никола Груевски е во власта, кај аболираниот криминалец Зоран Заев и кај неговиот одговорен министер за прогон и терор, Оливер Спасовски. Со овој случај и со менаџирањето на политичкиот прогон, Заев и Спасовски го допреа дното. Двајцата мора да си поднесат неотповикливи оставки поради нефункционирање на институциите и разорувањето на Република Македонија, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев и министерот за прогон и терор, Оливер Спасовски, мора да престанат да ја лажат јавноста. Тие во рацете ја држат целата безбедност и во такви услови велат дека не знаеле за движењето на Никола Груевски? Груевски е човекот против кого и со години тие водеа политичка хајка, фрлаа со дрва и камења и го третираа и го третираат како државен непријател број еден и сега сакаат да кажат дека не знаеле каде бил, каде се движел, на кој начин им избегал“, вели Стоилковски.

Го злоупотребуваат бегството, додаде тој, го прикриваат својот дебакл со лажно вперување на прстот кон ВМРО-ДПМНЕ.

„Ги впрегнаа институциите и во политичкиот прогон во полна смисла на зборот притвораат лица што редовно ги исполнуваа обврските кон судот. Овие притворања се политичка казна, а не правна санкција. Ова е уште една злоупотреба на институциите за нивни политички цели. Оваа власт го донесе најцрното време на Република Македонија, црно време во кое се монтираат случаи од киднапирани институции. Криминогената хунта ја киднапира држава, го одзеде достоинството на граѓаните, менува име, Устав, менува идентитет. Ја претворија Република Македонија во држава на нерасчистени убиства, економска девастација, комплетна партизација, корупциски скандали и недопирливи функционери“, рече Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Мицкоски да каже што договарал со Груевски на средбата што самиот ја потврди

Објавено пред

Христијан Мицкоски упорно се крие од граѓаните зад социјалните мрежи и одбегнува да ѝ даде одговори на јавноста за неговата средба со Никола Груевски, што јавно токму тој ја потврди во телевизиско интервју, се наведува во соопштение на СДСМ.

„Што било договарано на средбата Груевски-Мицкоски? Што значи тоа што пионот Мицкоски јавно го кажа дека разговарале за ‘неговата иднина’ и ‘личните моменти’“, прашуваат од владејачката партија.

Оттаму истакнуваат дека молкот на Мицкоски ги засилува веќе отворените сомнежи во јавноста дека, како што велат, антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ знаело или е поврзано со планот за бегство на осудениот Никола Груевски.

Сметаат дека Мицкоски должи одговори за основаните сомнежи за неговите активности во изминатиот период и ги повикуваат надлежните институции да отворат истрага за бегството на, како што наведуваат, криминалецот Груевски, со која сите соучесници ќе бидат пронајдени и санкционирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментов се водат во Министерството за вантрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија41 минута

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија43 минути

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија55 минути

Невладините организации ги детектираа сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, Цивил, Македонското здружение на млади правници, Евротинк, МОФ, Транспаренси Интернешнл и Транспарентност...

Македонија1 час

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток2 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток2 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија3 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа4 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија5 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија5 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија16 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија19 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија20 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Македонија21 час

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија22 часа

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија22 часа

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија23 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија1 ден

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија1 ден

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Досие