Контакт

Соопштенија

СДСМ: Данела Арсовска поседува и бугарска лична карта, и ја криела исто како бугарското државјанство

Објавено пред

Јавноста веќе дозна дека во 2011 година кандидатката на Никола Груевски Данела Арсовска се стекнала со бугарско државјанство, за што постои и документ „удостоверение“. А вчера јавноста сведочеше на уште еден документ – личната карта на Арсовска издадена од бугарските власти, стои во писмената реакција од страна на СДСМ.

„Случајно или не, бугарска лична карта е издадена на 5 мај 2017 година, или само една недела по крвавиот четврток, по крвавиот 27 април и насилниот упад во Собранието. Граѓаните имаат право да знаат каква намера и цел имала Арсовска кога ја добила бугарската лична карта само неколку денови откако пропадна обидот да се убијат пратеници и да се спречи демократска промена на власта. Арсовска може колку сака да се крие зад партиски соопштенија, да излегува на нервозни прес-конференции, но ништо не може да го сокрие фактот дека освен што е конзул на Унгарија, освен што е инсталација на Груевски, поседува и бугарско државјанство и бугарска лична карта“, велат од СДСМ.

Додаваaт дека ваков потценувачки однос, подметнувања и тајни не поминуваат кај скопјани.

„Во Скопје не поминува ниту странска инсталација која работи спротивно од интересите на граѓаните. Граѓаните на Скопје бираат градоначалник, а не кмет.
В недела, на 31 октомври, да се обединиме и да не дозволиме странски инсталации поврзани со режимот да добијат можност да го уништуваат Скопје“, е подвлечено во соопштението од СДСМ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Соопштенија

СДСМ: Со оперативниот план обезбедени дополнителни 4,6 милиони евра за нови 1.216 вработувања

Објавено пред

Обезбебедени се нови 284,9 милиони денари или над 4,6 милиони евра за нови 1.216 вработувања, кои ќе бидат реализирани преку оперативниот план на активни програми и мерки за вработување, соопшти СДСМ.

„Со овој чекор значително ќе се зајакне пристапот до активните политики за пазарот на труд, особено за нискоквалификувани невработени лица и лица од ранливи категории. Обезбедени се средства за имплементација на новата пилот-мерка за субвенционирање плати во текстилниот сектор за 300 невработени лица во висина од 73,8 милиони денари, како и над 15 милиони денари за мерката вработување и раст на правни субјекти за 127 нови вработувања.

36,9 милиони денари од вкупно предвидените средства се наменети за Програмата 1, поточно за поддршка за самовработување (претприемаштво) за дополнителни 115 самовработувања; над 135 милиони денари за мерката субвенционирање плати, со што дополнително ќе бидат опфатени 674 невработени лица.

Овие измени и дополнувања во оперативниот план за активни програми и мерки за вработување обезбедуваат вработување нови 1.216 невработени лица.

Во 2021 со оперативниот план се опфатија околу 12.000 невработени лица, во повеќе од 8 вида програми.

До ноември се реализирани 85 % од оперативниот план за 2021 година.

Сето ова е со цел дополнително намалување на стапката на невработеност, која сега изнесува 15,9 отсто со тенденција на намалување.

СДСМ како одговорна партија, преку институциите што ги предводи продолжува активно и посветено да спроведува мерки и политики кои го подобруваат квалитетот на животот на сите граѓани“ се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Со новиот интервентен фонд дополнителни 250 милиони денари на располагање за земјоделците

Објавено пред

СДСМ како одговорна партија, која е предводник на државата, континуирано спроведува големи реформи и дава помош секогаш кога е потребно во интерес на сите земјоделци, истакнуваат од оваа партија.

Во таа насока, потсетуваат дека Владата предводена од СДСМ, има усвоено финансиска поддршка за ублажување на последиците од пандемијата врз производството и откупот на јаболка, ориз, грозје, како што следува: поддршка за килограм произведено јаболко, кое во периодот од 15 септември 2021 до 15 декември 2021 е предадено кај регистриран откупувач или преработувач на земјоделски производи или за извоз во висина од 3 денари за килограм. Поддршка за килограм производство оризова арпа од родот 2020/2021, која во период од 1 јануари до 15 декември е произведена и предадена на регистриран откупувач или преработена во сопствен преработувачки капацитет во висина од 3 денари за килограм. Поддршка за килограм произведено винско грозје, кое во периодот од 15 август 2021 до 31 октомври 2021 е предадено кај регистриран откупувач на винско грозје за производство на вино или за извоз на винско грозје во висина од 3 денари за килограм.

„СДСМ на минатите парламентарни избори вети посветена работа со цел создавање услови за одржливо, конкурентно и модерно земјоделство. Едно од ветувањата во програмата „Можеме“ беше и формирањето интервентен фонд за регулирање пазарен дебаланс во земјоделството и обезбедување услови за одржливо земјоделско производство“, додаваат од владејачката партија.

Овој фонд, како што велат, станува реалност од 2022 година, а буџетот за оваа намена ќе изнесува 250 милиони денари.

Буџетот на интервентниот фонд, според СДСМ, ќе биде на располагање во случаи доколку земјоделците се соочат со тешкотии на пазарот и проблеми во производството.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Инфлацијата ја зголемува сиромаштијата

Објавено пред

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека лошите економски политики на Владата предводена од СДСМ и премиерот во заминување, Зоран Заев, ги донеле, како што велат, граѓаните до сѐ поголема сиромаштија.

„Освен за криминалот и полнењето на своите џебови, Зоран Заев и неговите пиони не мрднаа со прст за да се спречи оваа енергетска криза, која се одразува на целата економија во државата. Само оваа криминална власт не можеше да го види зголемувањето на цените на основните прехранбени продукти за граѓаните. Кога тие поскапеа повеќе од 30 % Владата на СДСМ реши да ги замрзне цените за некои од продуктите“, се посочува во соопштението од оваа партија.

Ова, според ВМРО-ДПМНЕ, е задоцнета мерка, која само ќе го ублажи ценовниот шок и нема да биде доволна за спречување на инфлацијата бидејќи се потребни многу повеќе мерки, кои треба да се донесат што побргу за да се заштити стандардот на граѓаните.

Граѓаните ги очекува и зголемување на цената на електричната енергија за повеќе од 20 %, а со тоа и уште поголема инфлација и зголемување на сиромаштијата, потенцираат од партијата на Мицкоски.

Додаваат дека, наместо енергетските капацитети во државата да произведуваат електрична енергија и да бидат подготвени за енергетската криза што и беше нејавувана, Зоран Заев и Васко Ковачевски гледаат само како повеќе да украдат од енергетскиот систем во државата.
Затоа, сега, како што нагласуваат, државата ќе треба да увезува двојно и тројно поскапа електрична енергија, а цената ќе ја платат единствено граѓаните преку повисоки сметки за струја и преку зголемената цена на основните прехрабени продукти и инфлацијата.

„СДСМ и премиерот во заминување, Зоран Заев, не се способни да се справат со еконоската и енергетската криза. Тие се способни само за местење тендери за фамилијата Заеви и за криминалот и корупцијата, кои ја уништија државата“, е истакнато во нивното соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните со ковид

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени со ковид, а кои...

Свет2 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет2 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет3 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ15 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион16 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет16 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион16 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија17 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет20 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија20 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија23 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија23 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион24 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија24 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа1 ден

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа1 ден

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Досие