Контакт

Соопштенија

СДСМ: Зголемено парламентарно мнозинство ќе обезбеди поголема плата и недела неработен ден

Објавено пред

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците и Левица упорно се противат на измените на Законот за работни односи, се противат недела да биде неработен ден за 92 отсто од работниците, а преостанатите 8 отсто кои ќе работат во недела да добиваат до 100 отсто зголемена дневница, стои во соопштението од СДСМ.

Oд владејачката партија напоменуваат дека се закочени и законските измени со кои 4.700 наставници и стручни соработници во основното и средното образование ќе добијат решение за трајно вработување со што ќе стекнат правна и економска сигурност.

Блокиран е и предлог Законот за отпис на камати на долгови, со што на над 150.000 граѓани не може да им се помогне да го решат проблемот со задоцнето плаќање на долговите кон јавните и државните претпријатија, велат од СДСМ.

„Најверојатно овие пратеници ќе го блокираат и најавеното зголемување на минималната плата на 18.000 денари планирано за јануари 2022 година. Долг период го кочеа и субвенционирањето на платите од 14.500 денари со пакетите антикризни мерки и притоа воопшто не помислија како преживуваат работниците и работничките тие неколку месеци додека блокираа“, додаваат од оваа партија.

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ е во процес на зголемување, истакнуваат од владејачката партија и тоа како што сметаат ќе стави крај на опструкциите во Собранието.

„Зголемено стабилно парламентарно мнозинство предводено од СДСМ ќе ги порази блокадите на опозицијата а владата ќе продолжи да работи во интерес на граѓаните, ќе обезбедиме повисока минимална плата и недела неработен ден“, се истакнува во писмениот допис од страна на СДСМ.

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите

Објавено пред

Милошоски лобира против почеток на преговорите со ЕУ, а ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите, се вели во соопштението од СДСМ.

Како што наведуваат од партијата, десната рака на Христијан Мицкоски и докажан извор на лажни вести, Антонио Милошоски, отишол во Вашингтон да лобира Северна Македонија да не почне преговори за членство во ЕУ.

Во продолжение на соопштението се вели дека, наместо да бара ЕУ да донесе одлука што побргу нашата држава да почне процес за преговори со Унијата, кој е заслужен и за кој ги имаме исполнето сите услови, Милошоски го прави сосем спротивното, работи за блокада на евроинтеграциите.

ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Христијан Мицкоски, е докажан противник на евроинтеграциите, партија што сака државата да ја врати назад во изолација, раскарана со соседите и демократскиот свет, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски да му се извини на народот за трошење на нивните пари

Објавено пред

Пендаровски троши народни пари за себепромоција, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од опозициската партија наведуваат дека Стево Пендаровски нарачувал и плаќал со пари на граѓаните, а со вработените од неговиот кабинет се фалел дека бил човек од народот.

Претседателскиот центар за политичка соработка заедно со граѓанско здружение изработил анкета со која со народни пари Стево Пендаровски се фали сам себе.

Претседателскиот центар се финансира со буџетски пари на граѓаните и е наменет за работи што ќе имаат општа полза, а не за кампања за кревање на рејтингот на Стево Пендаровски, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека граѓаните очекуваат од Пендаровски да даде решенија и правци за излез на државата од кризите, а не да ги троши нивните пари на политички маркетинг.

„Очекуваме Пендаровски да му се извини на народот за ова трошење на нивните пари за себепромоција“, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Левицата: Комисијата за корупција да испита како директорот на ФЗОМ, Стево Крстевски, стекнал енормен имот

Објавено пред

Директорот на ФЗОМ од редовите на СДСМ, Стево Крстевски, во согласност со неговиот јавно објавен анкетен лист поседува личен имот, кој вклучува станови, удели, депозити, куќа, и тоа во вкупна вредност од речиси 16 милиони денари не сметајќи го и дополнителниот имот на неговиот брачен другар, кој исто така воопшто не е за потценување. Најголем дел од имотот е стекнат за време на владеењето токму на СДСМ, информираат преку соопштение од Левицата.

„Гледајќи ја вкупната сума на имотот што тој го поседува, легитимно е да се постави прашањето на кој начин тој ги стекнал средствата за купување на овие недвижности, како и дали во тие средства се вклучени и финансии што Стевчо Крстевски ги стекнал преку вршење договорени услуги кон државата?! Дополнително, вредноста на објавениот имот, според сите економски параметри, не може да биде стекната само од државната плата што Стево Крстевски ја добива како директор“, велат од оваа партија.

Споредуваат со обичниот работник, кој, како што напоменуваат, заработува минимална плата, му требаат речиси 90 години за да успее да го заработи ваквиот имот.

Ова, според Левицата, само ја истакнува, како што велат, лажната слика што од СДСМ се обидуваат да ја наметнат дека наводно се борат за правата на обичните работници, како и фактот дека само при владеење хибриден режим е можно стакнување толкав голем имот во рекордно кратко време.

„Се работи за директор кој е партиски послушник на владејачката криминална клика и кој противзаконски и насилнички деградира од работни места роднини на истакнати членови на Левицата“, појаснуваат од партијата.

За вакви ситуации, кога е евидентно постоење основи за сомневање за незаконско богатење, додаваат од таму, јавноста очекува одговори.

„Дополнително, како партија ја повикуваме Државната комисија за спречување корупција да постапи во согласност со своите надлежности, утврдени со Законот за спречување на корупцијата и судирот на интересите и да преземе соодветни мерки и активности за истражување на наведениот случај“, стои во писмената реакција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија8 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион9 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет9 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија11 час

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија12 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ13 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија14 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа15 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа15 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион16 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа17 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 дена

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа2 дена

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија2 дена

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Досие