Контакт

Соопштенија

СДСМ: Извештајот на „Економист“ нотира пофалби за успешно спроведени избори во време на пандемија

Објавено пред

Индексот на демократија на „Економист“ нотира пофалби за Република Северна Македонија како успешен пример поради начинот на кој беа организирани и спроведени изборите, што е значаен успех имајќи ги предвид специфичните околности и предизвици за организирање успешен изборен процес во време на пандемија и здравствена криза, велат од СДСМ.

„Две години по ред државата бележеше напредок на индексот откако претходно 10 години по ред вртоглаво паѓаше, а за 2020 се забележани благи негативни моменти, кои се должат на две причини, односно поради рестрикциите, кои секако беа неопходни во време на пандемијата и здравствената криза, како и поради недостиг на напредок во политичката култура, што главно се должи на лажни вести, на политички радикализам, самовластие и неказнивост за кои има и јавно познати виновници. Работата на државните институции во време на пандемија, но и однесувањето на опозицијата и нивните кадри во преодната влада, однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, се исто така дел од индексот на демократија на ‘Економист’“, се наведува во соопштението.

Од СДСМ велат дека се свежи сеќавањата како се однесувале членовите на преодната влада од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, како се однесувале Наќе Чулев и Христијан Мицкоски во однос на прекршување на многуте мерки и задолженија, како и нивна неказнивост.

„По подолг период, во 2018 и 2019 година, рангирањето на Северна Македонија на индексот на демократија на „Економист“ беше подобрено откако минавме 10 години во стагнација и па, кога бевме квалификувани како хибриден режим. За потсетување, најдобиот резултат на нашата држава беше забележан во 2006 година пред да се инсталира режимот кога резултатот беше 6,33-индексни поени“, велат од СДСМ.

Соопштенија

СДСМ: Јасно е дека спрегата Мериот-Белата палата сѐ уште раководи со ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Од СДСМ преку соопштение информираат дека изминатите недели Христијан Мицкоски, Александар Николовски, Влатко Ѓорчев и други високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ често биле во хотелот Мериот.

„Белиот дворец е во паника по донесената пресуда за предметот „Тврдина-Таргет“, бидејќи Мицкоски не успеа да го спаси и заштити криминалот на режимот. Правдата е тука, законите важат за сите подеднакво, Мицкоски е поразен и од правдата и од граѓаните. Јасно е дека спрегата Мериот-Белата палата се уште раководи со ВМРО-ДПМНЕ“, велат од СДСМ.

Според нив, на граѓаните останува да проценат зошто партиски настани на ВМРО-ДПМНЕ се организираат токму во Мериот и дали тоа можеби е поради долгот на Мицкоски кон Сашо Мијалков кој заедно со Груевски го стави на чело на ВМРО-ДПМНЕ“, реагираат од партијата на власт.

Додаваат дека, Мицкоски е најповикан да одговори дали се среќавал и со Сашо Мијалков, и според нив, правдата и силната реакција на институциите го спречиле сценариото на Мицкоски, Груевски и Мијалков.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Просечната плата за три години порасна за скоро 4.500 денари

Објавено пред

Од владеачката СДСМ влеат дека економските мерки дале резултати, а просечната плата за три години пораснала за скоро 4.500 денари.

„Просечната плата во декември 2020 година изнесуваше 28.294 денари, што е за пет отсто повеќе во однос на декември 2019 година. Просечната плата за три години, од декември 2017 до декември 2020 година, порасна за 18,63 отсто односно за речиси 4.500 денари од 23.850 на 29.294 денари“, анализираат од СДСМ.

Според нив, растот е три пати поголем во однос на периодот од 2014 со 2017 година, последните години од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, кога просечната плата пораснала за 6,44 отсто, односно за 1.443 денари.

„СДСМ се грижи за граѓаните, веднаш по преземањето на мандатот ја зголемивме минималната плата на 12.000 денари а потоа и на 14.500 и ја израмнивме во сите сектори“, велат од оваа парија.

Додаваат, дека ќе продолжат со реализација на политики кои обезбедуваат подобар животен стандард и брз економски раст.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Мијалков се појавил во ЈО во 16 часот, а театарот пред камерите го прави во 16.40 часот

Објавено пред

Коалицијата Заев – Мијалков сè повеќе излегува на виделина. А доказите се насекаде. Мијалков се појавил во Јавното обвинителство во 16 часот, а театарот пред камерите го прави во 16.40 часот, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата прашуваат што правел Мијалков 40 минути и дали ЈО го пуштило да прави циркус пред камерите?

„Мијалков, наместо веднаш во куќен притвор, глумел изненаден и му правел на Заев простор за промоција. Дали Мијалков во ЈО е донесен со службен владин црн автомобил ‘фолксваген пасат’? И каде бил претходно? Две минути откога се снима Мијалков пред ЈО, Заев се јавува со фејсбук-објава, каде што се фали дека тој вршел притисок Мијалков да се предаде“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму додаваат дека режијата е премногу очигледна.

„Заев и Мијалков цело време се во комуникација. А да не беа ВМРО, народот и меѓународната заедница Мијалков сега ќе беше на слобода, бидејќи тоа беше планот на Заев, за да може да прават вештачка криза во ВМРО. Планот на Заев пропадна. Одговорност мора да има за сите, па и за Заев“, пишува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет51 минута

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе започнат во средината на март во САД,...

Топ1 час

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет2 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија3 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет12 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион14 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија17 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија18 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија19 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ22 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија24 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа2 дена

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија2 дена

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Досие