Контакт

Соопштенија

СДСМ: Лагите и невистините што ги шири антиевропската ДПМНЕ ги поддржаа едвај 200 приврзаници

Објавено пред

„Секогаш, во сите клучни моменти за европската иднина на државата, Мицкоски излегува во јавноста и се обидува да ги поткопува државните позиции, да ја кочи државата, да шири лаги и да подгрева тензии во јавноста. Хистеријата што Мицкоски ја ширеше во обид да си ја спаси фотелјата во белиот дворец, во обид да се закочи државата, да стави уште една сопка, се издиша како балон“, соопшти СДСМ.

Според партијата, едвај 200 приврзаници на губитникот Мицкоски ги поддржаа лагите и невистините што ги шири антиевропската ДПМНЕ.

„Јавноста синоќа сведочеше на контрадикторно однесување, на навреди и клевети, на повици за насилство, а Мицкоски доживеа да биде исвиркан на протест, што самиот го организира. Но, едно е јасно, граѓаните покажаа дека сакаат иднина, сакаат развој и напредок, сакаат членство во НАТО и ЕУ.

Граѓаните знаат што е вистина и кој се бори за македонската иднина, кој го заштити македонскиот идентитет во најтешките преговори во историјата на земјата, кој ја одведе државата во полноправно членство на НАТО, а кој нема чувство за државен и национален интерес, кој ја држеше земјата 11 години во изолација. Затоа, Мицкоски доживеа дебакл на својот протест затоа беше казнет од граѓаните и затоа уште долго ќе остане во опозиција“, се додава во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Соопштенија

Богојески – Гир: Македонија не е сама на патот кон ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Унијата на европските федералисти на Македонија – УЕФМ и промотор на Македонскиот концепт, Петар Богојески, имаше средба со шефот на делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир.

Од Македонскиот концепт информираа дека на средбата се разговарало за европската перспектива на Македонија во пресрет на новите предизвици, особено појавата на засилен европесимизам кај младите.

„Македонија не е сама на патот кон ЕУ. Портите за интеграција се широко отворени, а билатералните проблеми ќе се разрешат во духот на европските вредности“, е заклучокот од средбата.

УЕФМ е партнер на ЕУ во промоција на можностите за образование на младите во земјите на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократскиот сојуз: Македонците од дијаспората да ја искористат можноста и масовно да се попишат

Објавено пред

Демократскиот сојуз на првиот ден од почетокот на пописот ги повикува Македонците што живеат во дијаспората, а имаат македонско државјанство, матичен број и адреса во Македонија, да ја искористат можноста што им се нуди со Законот за пописот и масовно да се попишат преку онлајн-апликацијата во периодот од 1 март до 31 март оваа година.

Од партијата велат дека попишувањето на Македонците што живеат на сите континенти е од исклучителна важност за добивање вистинска слика за етничкото потекло на сите македонски државјани.

„Демократскиот сојуз предупредува дека отпорот против попишувањето и тивкиот бојкот што се заговара од некои политички партии во Македонија може да произведе неверодостојни податоци за бројот на етничките Македонци и да го доведе македонскиот народ во нерамноправна положба во сопствената држава. Истовремено, ги повикуваме и роднините на нашите Македонци иселеници, што живеат во Македонија, да ги потсетат своите блиски на оваа обврска и да им го објаснат значењето на пописот и попишувањето“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Шилегов не направи ниту еден проект

Објавено пред

Петре Шилегов нема направено ниту еден проект. Нема тунел под Калето, нема нови булевари, освен булеварите што што му ги остави Коце Трајановски, само менува имиња на улици, а Заев ќе го кандидира пак, велат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

Според нив, Шилегов е најнеуспешниот градоначалник на Скопје и со самиот факт што за Заев е фаворит, тоа уште еднаш потврдува дека целото работење на Шилегов е по насока на Заев, а тоа е целосна неработа и раздавање тендери.

„Шилегов не оствари ниту 10 % од својата изборна програма. Нема никакви резултати од областа на екологијата, борбата против загадувањето и комуналната хигиена. Скопје за овие 4 години стана еден од најзагадените градови во светот. 4 години ‘Вардариште’ е дива депонија и проблем за Аеродром и Гази Баба. Диви депонии има насекаде во околината на Скопје и во самиот град. Мерните станици на загаденоста на воздухот често покажуваат и по 10 и 20 пати зголемена канцерогеност на воздухот“, велат советниците од ВМРО-ДПМНЕ.

Тие обвинија дека Шилегов не се грижи за зеленилото, граѓаните немаат доволно вода за пиење, а нема ни инфраструктурни проекти.

„Шилегов вети и не ја направи Универзалната сала. Шилегов вети и не направи забавен парк. Шилегов вети и не направи тунел под Калето. Шилегов вети и не направи нови мостови и булевари. Петре Шилегов ќе остане само познат по потрошените 100.000 евра за новогодишна журка, ливадата на плоштадот Македонија, продажбата на градската куќа, обезличување на Скопје и како најнекултурен градоначалник на Скопје, кој ги навредува сите неистомисленици со многу погрдни зборови“, велат од советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет9 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Свет12 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија14 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија16 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија16 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион18 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија19 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа19 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет20 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ20 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет21 час

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија22 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион1 ден

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија1 ден

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија2 дена

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија2 дена

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ2 дена

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија2 дена

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Досие