Контакт

Соопштенија

СДСМ: Минималната плата од 1 јануари ќе биде 18.000 денари, просечната порасна на 28.642 денара

Објавено пред

Овие избори се од исклучителна важност за нашите општини, за државата, затоа што исходот го трасира патот кон напредокот и развојот или кон враќање назад во мрачното режимско време, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Вистинскиот пат е со СДСМ бидејќи изминатите четири години поставивме високи економски стандарди. Минималната плата ја покачивме на 15.200 денари, а таа пред четири години беше 9.000 денари.

Од први јануари минималната плата ќе биде 18.000 денари или триста евра во согласност со економските движења и растот на економијата. Државниот завод за статистика објави дека просечната плата за август оваа година изнесува 28.642 денара, што е четири отсто повисока од истиот месец од претходната година.

Тоа е вистинскиот пат по кој треба да се движи нашата земја, нашата економија. За да продолжи овој тренд на економски раст и развој, за да продолжи помошта кон граѓаните, кон стопанството, треба да се даде гласот за опцијата што води напред.

А опцијата што води напред се СДСМ и коалицијата, тоа е најдоброто за нашите општини, за нашата држава. Затоа, на 31 октомври гласајте за бројот 12 за да продолжи напредокот“, порачаа од владејачката партија.

Соопштенија

Ковачевски-Павлова: Со проекти од енергетиката, инфраструктурата и животната средина, се обезбедува стабилност и побрза интеграција во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска, се сретна со делегација од Европската инвестициска банка, предводени од заменик-претседателката на банката, Лилјана Павлова.

dobivaj vesti na viber

На средбата присуствуваа и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за финансии, Фатмир Бесими.

Заеднички беше констатирана досегашната успешна соработка на државата со Европската инвестициска банка, со надеж дека таа соработка ќе се прошири и во други области.

На состанокот се дискутираше за поддршката која Европската инвестициска банка ја обезбедува за реализација на клучните проекти во јавниот сектор од областа на патната и железничката инфраструктура, енергетиката, како и проекти од областа на зелениот развој и зелената транзиција на земјата.

Во оваа насока, претставниците на Европската инвестициска банка нагласија дека продолжува поддршката на државни проекти, како и на приватниот сектор.

Заеднички беше истакната важноста за реализација на проектот за изградба на гасниот интерконектор со Грција и реализацијата на делницата во земјата, при што, беше оценето дека оваа инвестиција ќе придонесе за стабилност во снабдувањето со енергија, што ќе обезбеди раст на земјата и побрза интеграција во енергетскиот пазар во регионот, како и во Европската Унија.

Беше потенцирана и важноста на проектот за изградба на пречистителната станица за отпадни води во Скопје, кој е поддржан и преку инвестициски грант во рамките на Инвестициската рамка за Западен Балкан (WBIF), со што ќе се обезбеди подобрување на квалитетот на условите за живот на жителите на главниот град, но и пошироко.

Премиерот Димитар Ковачевски, на средбата, се заблагодари во име на Владата, за континуираната поддршка на Европската инвестициска банка на државата, со што, оваа значајна меѓународна финансиска институција придонесува во процесот на пристапување на земјата кон ЕУ.

Европската инвестициска банка е активна во Република Северна Македонија уште од 1991 година, обезбедувајќи над 1,1 милијарди евра, финансиска поддршка за претпријатијата, како и за проекти од областа на транспортот, енергијата и инфраструктурата.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Го штитиме стандардот на граѓаните, замрзнати цените на јајцата и оризот

Објавено пред

СДСМ со одговорни мерки и политики го штити стандардот на граѓаните, велат од партијата на власт.

dobivaj vesti na viber

„Со одлука на Владата предводена од СДСМ, цените на јајцата и на домашниот ориз се замрзнуваат на ниво од 15 март.

Претходно беше замрзната цената на белиот и полубелиот леб, кој сега се продава за 33 денари.

Цените на млекото и на млечните производи се намалија 10, а на тестенините 15 проценти.

Мерките за намалување на цените на прехранбените производите даваат резултати, цените се намалуваат, повеќе пари остануваат во семејните буџети“, прецизираат од владејачкиот СДСМ.

Во време на криза, додаваат од оваа партија, никој не е оставен сам. СДСМ, истакнуваат во соопштението, продолжува со вистинска грижа за стандардот на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Фамилијата Груби во џебот става народни пари, наместо борба со корупцијата, власта ја создава

Објавено пред

Фамилијата Груби купува дуќани џабе, наплаќа туристички услуги од државни институции и што уште не, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Ветон Груби купува, а функционерот, братот Артан Груби, плаќа или поточно плаќа од пари на граѓаните. Тоа се гледа по купувањето на дуќанот на улицата Македонија од страна на Ветон Груби и наплаќањето за туристички услуги од државните институции со кои раководи Артан Груби.

Која е шемата со туристичките услуги? Ветон Груби како сопственик на „ЕТЦ травел“ наплатил туристички услуги во вредност од еден милион денари од државни институции, и тоа дури 8 пати. Потоа Владата, во која втор човек токму Артан Груби, префрла пари на „ЕТЦ травел“ на Ветон Груби три месеци по ред во 2020 година или, пак, во два наврата, во временска дистанца од 5 дена во 2021 година. Целта е очигледна – секоја година по неколку трансакции да има кон „ЕТЦ травел“ на Ветон Груби, се истакнува во нивното соопштение.

Со ова, како што напоменуваат од ВМРО-ДПМНЕ, се крши Законот за спречување на корупцијата и судирот на интересите или има јасен судир на интереси. Но, оваа Влада, според ВМРО-ДПМНЕ, не се бори со корупцијата, туку ја создава.

Бараат антикорупциската комисија веднаш да постапи по наведените јасни сомнежи наместо да молчи!

„Едно е јасно, додека надлежните институции молчат, СДС и ДУИ од државните институции прават филијали на нивните фирми! Или државните институции се користат за да се создадат поволни бизнис-услови за фирмите на луѓето од власта!

Надлежните за овие постапки еден ден ќе одговараат бидејќи, наместо да работат за граѓаните, работат само за лични интереси!“, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 часа

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија2 часа

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија5 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија5 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија7 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Топ8 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија8 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија8 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ9 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија10 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа10 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет11 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет11 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет11 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа12 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа12 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа12 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа12 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија24 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...