Контакт

Соопштенија

СДСМ: Мора еднаш засекогаш да се затвори незаконската амнестија на Иванов

Објавено пред

Наместо да кажат дали ќе го поддржат Барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со неодговорни предлози кои се во функција на одбегнување на правдата, велат од СДСМ како реакција на изјавата на Игор Јанушев, кој обвини дека со последните случувања Заев подготвува терен за своја идна амнестија од Пендаровски.

„Игор Јанушев и Христијан Мицкоски да не вртат од околу, туку да ги повикаат пратениците да го поддржат Барањето за автентично толкување поднесено од СДСМ со кое се става крај на незаконската аболиција од Ѓорге Иванов. Мора еднаш засекогаш да се затвори незаконската амнестија на Иванов. Секој што се огрешил пред законите мора да одговара, а сите започнати предмети и истраги мора да добијат правна разрешница“, се наведува во партиската реакција.

Во неа се додава дека предлогот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во суштина значи дека сите од ВМРО-ДПМНЕ што 11 години краделе треба да бидат амнестирани, да не одговараат, па потоа да им се забрани да се занимаваат со политика.

„Тоа е несериозно и срамно. Одговорноста мора да биде на прво место. Затоа прво треба да ја затвориме нелегалната амнестија на Иванов, па да разговараме и за други предлози“, сметаат од владејачката партија.

Во однос на предлогот на Мицскоски за испитување на имот на функционери, сметаат дека е задоцнет бидејќи, како што велат, таква проверка веќе се случува.

Соопштенија

(Видео) Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството

Објавено пред

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите што ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите, обвини Снежана Калеска-Ванчева, пратеничка од СДСМ.

„Преку блокади на законски решенија, со поднесување стотици амандмани, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат да го спречат изгласувањето клучни закони за кои имаме поддршка и од Европската Унија. За предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители, кој на денешната собраниска седница е во второ читање, ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 950 амандмани. Јасна е намерата на опозицијата да го блокира законот, кој треба да обезбеди создавање квалитетни судии и обвинители“, рече таа.

Калеска-Ванчева рече дека за овој предлог-закон владејачкото мнозинство на комисиката седница прифатила повеќе амандмани поднесени од опозицијата.

„Очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ не е заинтересирана за квалитетни законски решенија, не е заинтересирана за реформи во судството. Единствено за што ВМРО-ДПМНЕ е заинтерсирана е да го штити судството, кое дели селективна правда и кое ги штити нивните партиски функционери. Ние како одговорно владејачко мнозинство тоа нема да го дозволиме. Одговорност за секој сторен криминал и за секоја злоупотреба на парите на граѓаните мора да има и ќе има. И покрај сите блокади, реформите во судството ќе се спроведат и Република Северна Македонија ќе добие правосуден систем кој ќе биде гарант за правна и еднаква држава“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Костадинов: Пратениците да го поддржат законот за одбрана, кој е важен за усогласување со НАТО-стандардите

Објавено пред

Денеска, во Собранието пред пратениците е законот за одбрана. Важен системски закон, со кој се обезбедува приспособување на НАТО-стандардите. Законот за одбрана е последниот чекор во целосното приспособување на законодавството со НАТО-стандардите, изјави пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов.

„Оттука, ги повикуваме сите пратеници, од сите политички партии, особено оние од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат овој закон. Еве шанса ВМРО-ДПМНЕ на дело да покаже дека навистина е за членство во НАТО. Пред граѓаните презедовме обврска да ја обезбедиме иднината преку членство во НАТО. Ова е значаен чекор кон таа цел и затоа неодговорно е сега некој да тера дневна партиска политика“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев за еден ден ја задолжи Македонија со 300 милиони евра

Објавено пред

Зоран Заев губи контакт со реалноста. Наместо најавените 216 милиони, како што беше најавено, се задолжи со плус 80 милиони и со тоа за еден ден го зголеми долгот на државата за речиси 300 милиони евра, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека откако Заев е на власт, јавниот долг на државата се зголемил вкупно 914 милиони евра.

„Од денес јавниот долг е фрапантни 5 милијарди и 700 милиони евра. Загрижувачки и недозволиво е јавниот долг за 31 месец да порасне за нови 914 милиони евра, а притоа нивото на капитални инвестиции да е најниско во историјата на државата со 40 отсто за цели 10 месеци од годинава или 36 отсто доколку не направеа ребаланс. Сите влади за 15 години од 2002 до 2017 година ја задолжиле државата со 3 милијарди евра, а Зоран Заев за три години 914 милиони, односно безмалку 1 милијарда“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија10 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ13 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија13 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија13 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија15 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет15 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија17 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија18 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет19 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија19 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет20 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет21 час

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион21 час

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија2 дена

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 дена

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие