Контакт

Соопштенија

СДСМ: Освен што бега од соочување со јавноста, Силјановска дискриминира новинари и медиуми

Објавено пред

Откако избега од соочување со новинарите, кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Силјановска, денеска покажа дека дискриминира новинари и медиуми. Силјановска не ги почитува граѓаните и ја продолжува дискриминацијата на новинари и медиуми што осудениот криминалец Никола Груевски ја правеше цели 11 години, соопшти СДСМ.

Според партијата, Силјановска бега од сопствениот народ за кој самата вели дека не го познава. „Силјановска не знае колку војници има нашата армија. Силјановска секојдневно потврдува дека е нечесна и лицемерна пред граѓаните, недостојна за функцијата за која се кандидира. Граѓаните го гледаат тоа и затоа веќе в недела ќе ѝ порачаат дека не сакаат нов Ѓорге Иванов, туку вистински претседател на нашата држава и затоа масовно ќе му дадат поддршка на концептот предводен од Стево Пендаровски“, се вели во соопштението.

Избори 2019

СДСМ: Мицкоски со ништо не може да го побие фактот дека Сиљановска загуби во првиот круг

Објавено пред

Трагични и очајни се обидите на Христијан Мицкоски преку разни математики да го оправда поразот на Гордана Сиљановска во првиот круг од претседателските избори, порача СДСМ.

„Факт е дека Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ и Сиљановска имаа помалку гласови од Стево Пендаровски во првиот круг од изборите. Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ со Гордана Сиљановска доби 130.000 гласови помалку отколку со Ѓорге Иванов во првиот круг од претседателските избори во 2014 година.

Ниту една формула, ниту една математичка операција на математички непрецизниот Мицкоски не може да го смени тој факт.

Граѓаните во првиот круг покажаа дека не сакаат нов Иванов и се против деструктивниот концепт на лаги и одбрана на криминалот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и уште помасовно ќе го докажат во вториот круг преку масовна поддршка за Стево Пендаровски.

Граѓаните на 5 мај нема да им дозволат на Мицкоски и Сиљановска да го закочат напредокот, граѓаните на 5 мај ќе го изберат Пендаровски за нов претседател на државата“, се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ доби црвен картон од граѓаните во првиот круг, сега плаче поради извесниот пораз во вториот круг

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ изгуби во првиот круг од претседателските избори. Ова не беа локални избори, а онаму каде што имаше предвремен избор за градоначалник, исто така ВМРО-ДПМНЕ загуби, соопшти СДСМ.

„На изборите црвен картон доби деструктивниот концепт на Сиљановска, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кои загубија во првиот круг и тој факт не го побива ниту една весела математика на Мицкоски и Сиљановска.

За ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска општините Карпош, Центар, Чаир, Шуто Оризари, Сарај каде што загубија со огромна разлика очигледно не се дел од Град Скопје, па во очај се самоохрабруваат лажејќи дека победиле во цело Скопје.

Навикната на уцени, притисоци и закани пред избори што ги вршеше врз граѓаните, институциите и приватните компании, ВМРО-ДПМНЕ денес не може да се помири дека на фер, демократски и слободни избори нивната кандидатка Гордана Сиљановска загуби во првиот круг и убедливо ќе изгуби и во вториот круг од претседателските избори.

Вчера ВМРО-ДПМНЕ лажеше за наводни притисоци врз приватни компании кои експресно беа демантирани, а денеска лаже за наводни притисоци во Град Скопје. Сценарија постојат само во главите на Сиљановска и Христијан Мицкоски, кои заглавени во режимската матрица бараат алиби за убедливиот пораз на 5 мај“, порача владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

(Видео) Пендаровски: Веднаш на почетокот од мандатот ќе ги потпишам законите што Иванов намерно ги кочи

Објавено пред

Ѓорге Иванов свесно ги кочи процесите што се од витален интерес за граѓаните. Иванов неосновано одбива да потпише укази за десеттина закони и со тоа им нанесува директна штета на стотици илјади граѓани во нашата земја, рече кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, во изјава за медиумите.

„Ако зборуваме за судството, Иванов е главниот кочничар и најголемиот виновник за неспроведување на реформите во судството во земјата. Тој не ги потпишува Законот за судовите и Законот за управните спорови и со тоа не дозволува да се утврдат јасни и прецизни постапки за разрешување судии, дисциплинска одговорност, како и именување и унапредување судии“, истакна Пендаровски и додаде дека бидејќи Иванов не го потпишува Законот за прекршоците, граѓаните сè уште плаќаат повисоки казни.

Според него, новиот Закон за прекршоците директно влијае на буџетот на граѓаните бидејќи тој предвидува опомена пред казна, но и намалување на казните за високи 75 отсто.

„И економскиот напредок на земјата е блокиран од Иванов затоа што не го ратификува Законот за финансиската поддршка на инвестициите. Новиот закон значително би ги олеснил процедурите, но и би го зголемил бројот на компаниите што може да аплицираат и да добијат државна поддршка за развој на бизнисот. Новиот Закон за енергетиката, кој Иванов исто така одбива да го потпише, предвидува замена на фосилни горива со енергија добиена од обновливи извори. Со тоа Иванов ги занемарува едни од најгорливите прашања во нашето општество – заштита на животна средина и здравјето на луѓето“, порача кандидатот за претседател.

Тој посочи и дека врховниот командант на вооружените сили на нашата земја одбива да го потпише и Законот за измената и дополнувањето на Законот за служба во Армијата.

„Новиот закон овозможува јавната администрација директно и без оглас да преземе лица што до својата 45. година ѝ служеле на Армијата, а поседуваат потребни квалификации за одредено работно место“, рече Пендаровски, кој во продолжение наброи низа закони, кои, како што рече, Иванов ги блокира.

Претседателкиот кандидат порача дека гласот за неговиот опонент Силјановска е глас за новиот Иванов и обраќајќи се до граѓаните, рече дека доколку ја добие нивната доверба, на првиот ден од претседтелскиот мандат ќе ги потпише сите наведени закони.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Ким ја напушти Русија четири часа порано

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг, јави руската новинска агенција „ТАСС“. Ким ја...

Свет57 минути

Антитерористичка операција во Мелбурн, уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската...

Македонија2 часа

На граничниот премин Богородица се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Избори 201914 часа

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци...

Топ14 часа

Извршен увид во скопско Рашче, каде што беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко...

Избори 201914 часа

Сиљановска во Карпош: Силата на аргументите мора да победи, вистината е на наша страна

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска-Давкова денеска на трибина во Општина Карпош им се заблагодари на граѓаните што ја подржаа во...

Македонија21 час

95 новозаразени со сипаници, бројката се намалува, но епидемијата не стивнува

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба...

Избори 201921 час

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Од 14 приговори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Силјановска-Давкова, кои се однесуваа на...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара...

Македонија23 часа

Кирацовски најави повлекување на роднините од државните институции

Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова...

Избори 201924 часа

(Видео) 42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите...

Македонија24 часа

Кабинетот на Иванов: Прекршочните пријави на ДКСК се политичка одлука

Прекршочните пријави на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против претседателот Ѓорге Иванов се политичка одлука, реагира Кабинетот на претседателот....

Избори 20191 ден

(Видео) Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од...

Македонија1 ден

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото...

Избори 20191 ден

Кекеновски: Мицкоски повикува на одѕив како Груевски во 2004 година кога одработи за Црвенковски

Историјата и постапките на лидерите на политичките партии кога се во прашање претседателските избори се повторуваат, констатира професорот и лидер...

Македонија1 ден

Земјотрес во Дојран и Гевгелија

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала бил почувствуван ноќеска во Дојран и Гевгелија. „Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава...

Свет1 ден

Путин: Разговорот со Ким беше темелен; Ким: Плоден и конструктивен

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека разговорот во четири очи со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Владивосток бил темелен....

Вести1 ден

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија2 дена

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Досие