Контакт

Соопштенија

СДСМ: Разоткриена уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, лажна е веста за компанијата „Канабис оне“

Објавено пред

Јавноста веќе ја препознава ВМРО-ДПМНЕ како симбол на лажните вести, разоткриена е уште една лага од белиот дворец, велат од СДСМ преку соопштение.

„Последен случај на лажна вест од белиот дворец е за компанијата ‘Канабис оне’ ДОО Струмица за која ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека добила лиценца за одлгедување марихуана. Ова беше демантирано од надлежното Министерството за здравство, кое објави дека посочената компанија не само што нема добиено лиценца туку нема ниту поднесено барање за почнување постапка за добивање лиценца. Цели конструкции и измислени поврзувања ВМРО-ДПМНЕ прави врз основа на невистини и лажни вести. На тоа се сведуваат прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ“, истакна СДСМ.

Партијата ѝ порача на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот лидер, Христијан Мицкоски, дека треба да знаат оти со пласирање лажни вести и измислени непостојни случаи нема да може да ја добијат довербата на граѓаните.

Соопштенија

СДСМ: Заради справување со сиромаштијата што ја остави ВМРО-ДПМНЕ, Владата ја зголемува социјалната помош за 300 отсто

Објавено пред

Единаесет години државата и граѓаните тонеа во сиромаштија и долгови, додека ВМРО-ДПМНЕ се изживуваше со граѓаните а нивните пари ги трошеше на палми, жални врби, барок и споменици, порача СДСМ.

„11-те розеви години на ВМРО-ДПМНЕ се 11 мрачни години за граѓаните на нашата татковина. Заради справување со сиромаштијата што ја остави ВМРО-ДПМНЕ, денес Владата предводена од СДСМ ја зголемува социјалната помош за 300 отсто, за директна помош на 30.000 сиромашни семејства.

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со напредокот и успешните реформи, па почна дури да се фали и со мерките на СДСМ. Мицкоски стана промотор на социјалните мерки како таа за намалување на ДДВ-то за парно од 18 на 5 проценти.

Дури и со розеви очила, Мицкоски не може да ја види визијата за нашата земја, затоа што е опиен од криминалот и валканите пари на белиот дворец во кој е седнат.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Бачев од Виена: Да се обединими за да победиме на следните избори и да ги поништиме антимакедонските акти

Објавено пред

Делегација на Единствена Македонија предводена од претседателот Јанко Бачев викендов во Виена учествуваше на Првата европска конференција за Македонија во организација на Координативното тело на Македонската дијаспора за Европа. На конференцијата учествуваа партии од Македонија и здруженија на Македонците од Австрија, Словенија, Италија и Германија.

„Сите знаеме дека марионетската власт во Скопје избриша се што е македонско. Затоа, ние Македонците имаме задача, историска задача пред Македонија, да поништиме се што направи власта во Скопје купена и контролирана од странски центар. Да и помогнеме на Македонија, а тоа можеме да го направиме само доколку на наредните избори се обединиме и направиме силен политички блок од Македонците во земјата и странство кој ќе победи на наредните избори. Тука сме присутни партии и здруженија со различни определби, едни за НАТО и ЕУ, едни за сојуз со Русија, но, нашите партиски идеологии во моментот да ги оставиме на страна. Да се обединиме на Платформа со стратешки точки, сплотени да победиме на наредните избори и да формираме привремена влада со мандат да ги поништи антимакедонските акти со кои се брише името, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ. По ова, нашата привремена влада се распушта и се распишуваат избори во вистинска македонска држава на кои избори секој нека излезе со своите надворешно-политички определби, па, народот нека одлучи по кој пат ќе оди Македонија – дали во НАТО или во сојуз со Русија. Сето ова можеме да го оствариме ако ги надминеме делбите и се обединиме на македонски. Да се вклучиме, заедно да расчистиме со националните предавници и да ги поништиме опасните закани спрема Републиката. Македонскиот народ каде и да живее е силно вознемирен од разнебитувањето на државата, меѓутоа, новата легална власт произлезена од народот го обезбедува опстанокот и просперитетот на Татковината„ – рече меѓудругото Бачев.

На Собирот присуствуваше и поранешниот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харолд Кочи. Општо е впечатокот на сите пристуни дека е потребно создавање на еден силен политички блок на Македонците во земјата и странство за наредните парламентарните избори во Македонија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Со социјалната реформа градиме систем што извлекува од сиромаштија

Објавено пред

Со новата социјалната реформа, системот за социјална заштита целисно се преобразува во систем кој извлекува од сиромаштија. Социјалната реформа обезбедува семеен пакет од право на Гарантирана минимална помош со Додаток за покривање на дел од трошоците за потрошувачката на енергенси во домаќинството, Детски додаток и Додаток за образование, соопшти СДСМ.

„Со тоа, значително се зголемува помошта за домаќинствата во социјален ризик.

За прв пат корисниците на Гарантираната минимална помош, добиваат и детски додаток како и додаток за основно образование. Додека пак, досегашната програма за условен паричен надоместок за средно образование, сега се трансформира во право на додаток за образование.

Висината на средствата за помош ќе се утврдува за секое домаќнство посебно согласно Закнот за социјална заштита и Законот за заштита на децата.

Па така, четиричлено семејство со две деца кои посетуваат училиште, со социјалната реформа би користело месечен надоместок од 10.600 денари.

Ова се дел од низата мерки од социјалната реформа која има за цел да извлекува од сиромаштија, да ги унапредува правата на лицата со попреченост и да ја унапреди грижата за децата.

Остануваме посветени на мерките и политиките што го унапредуваат и олеснуваат животот на секој граѓанин. Градиме фер и праведно општество на еднакви граѓани“ наведува партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

На Табановце голема колона возила, нема струја на преминот

На граничниот премин Табановце, направена е долга колона на возила, бидејќи нема струја. Не е позната причината зошто нема струја,...

Политика2 часа

Од среда почнува поднесувањето барања за новите права од социјалната реформа

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска на прес конференција ги повика сите лица коишто се во социјален...

Регион3 часа

Автобус остана без покрив откако помина под мост во Пловдив

Немил инцидент ги вознемири утрово бугарските жители на градот Пловдив, кога автобус остана без својот покрив откако помина под еден...

Свет4 часа

Трамп: Му верувам на Ким дека ќе го одржи ветувањето што ми го даде

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека и натаму му верува на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, наспроти пекинот...

Свет4 часа

(Видео) Торнадо срамни со земја хотел во Оклахома, има и мртви

Торнадо синоќа во доцните часови го погоди Ел Рено во Оклахома, пренесе „Фокс Њуз“. I’m in El Reno. I was...

Европа5 часа

Последен ден од европските избори, гласаат поголем дел од државите

Дваесетина земји од Европската Унија денеска гласаат на европските избори, откако вчера гласаа Летонија, Малта и Словачка, а претходно гласаа...

Свет19 часа

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани...

Свет22 часа

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на...

Македонија24 часа

Момчето кое се повреди од струен удар ќе се лекува во Софија

Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар е испратено на лекување во...

Македонија1 ден

(Видео) Протест на жители на Гази Баба: Градоначалникот да даде оставка, а не да ни носи центар за зависници

Имаме кучкарник, канта пазар, кванташки пазар, сточен пазар, депонија, уште центар за зависници треба да ни донесат да бидеме комплетни....

Македонија1 ден

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести1 ден

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа1 ден

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт1 ден

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија1 ден

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа2 дена

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет2 дена

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет2 дена

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија2 дена

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ2 дена

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Досие