Контакт

Соопштенија

СДСМ со реакција до Арсовски: Незаконското прислушување и селективната правда беа одлика на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Незаконското прислушување на граѓаните и грубото кршење на нивните права беа одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, но тоа време заврши, реагираа од владејачкиот СДСМ на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО- ДПМНЕ.

„Денес човековите права и слободи се почитувани и гарантирани, нема нелегално следење на комуникациите на граѓаните, а надлежните институции постапуваат независно и во служба на законите. По јавно допрен глас, надлежните иснтитуции експресно реагираа и случајот со градоначалникот на Демир Хисар веќе се истражува низ соодветна законска постапка. Истрагата ќе  даде одговори на сите прашања, вклучително и на прашањето за евентуална одговорност“, се наведува во реакцијата на СДСМ.

Од партијата исто така додаваат и дека времето на неказнивост и селективна правда завршило со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција. Денеска секој кој постапува незаконски, велат од СДСМ, одговара за своите постапки без разлика на неговата етничка, верска, политичка или каква било припадност.

Соопштенија

СДСМ: Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и игнорирањето на проблемот придонесоа загадувањето да ескалира

Објавено пред

11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со аерозагадувањето и наместо на потребите на граѓаните, се посвети на криминал и корупција, велат од СДСМ преку соопштение.

„Цели 11 години антинародната ВМРО-ДПМНЕ системски го уништуваше зеленилото, ја загрозуваше животната средина заради остварување криминални интереси.

За време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, време кога и Мицкоски беше директор на ЕЛЕМ, струјата поскапе за 100 %. Поради скапата струја, домаќинствата беа принудени да преминуваат на поевтини и помалку еколошки начини на греење.

Тоа беше уште директна причина за зголемување на загадувањето на воздухот.

За разлика од таквиот игнорантски однос на ВМРО-ДПМНЕ, денес се преземаат заеднички напори со сите надлежни институции, преку низа мерки на краток, среден и долг рок, за решавање на проблемот со аерозагадувањето“, се вели во партиското соопштение.

Од СДСМ посочуваат дека интервентните мерки за продолжување на распустот на учениците, воведувањето на бесплатниот градски превоз во Скопје и ограничувањата на градежните активности се со цел да се заштити здравјето на граѓаните и на децата.

Покрај овие интервентни мерки, се реализираат и системски мерки, од партијата додеваат дека интензивно се работи и на проектот за гасификација, што директно ќе придонесе за значително помала загаденост, се зголемуваат зелените површини, се засадуваат нови дрвја и садници, се субвенционираат еколошки горива за греење, се заменуваат нееколошките со еколошки горива во училиштата, се набавуваат нови еколошки автобуси, ставен е во функција заштитен филтер за апсорбирање на штетните честички во Дрисла, се набавува филтер за „Југохром“, се расчистуваат диви депонии, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев натера повеќе од 70 отсто од граѓаните да сакаат да ја напуштат татковината

Објавено пред

Заев го реализира до крај идентитетскиот атентат врз македонскиот народ, преку менување на уставниот карактер на државата и со Законот за двојазичност, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека нема крај на понижувањата кои СДСМ му ги сервира на македонскиот народ.

Сè што кажа Заевизлажа, а сè што вети заборави, констатираат од опозициската партија.

„Заради неговите концесии, спротивно на волјата на повеќе од милион граѓани, со закани и уцени, спроведена е промената на уставното име. Благодарение на истите негови хипотеки и концесии Заев сега спроведува двојазичност на целата територија на Република Македонија. За само две години владеење со Македонија Заев успеа да натера повеќе од 70 проценти од граѓаните да сакаат да ја напуштат својата татковина, своите родни огништа и фамилии“, стои во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ наведуваат дека илјадниците граѓани кои побегнале, како што велат, како резултат на криминалната и одродената власт предводена од аболицираниот Заев, доколку сега се вратат во државата нема да можат да ја препознаат својата држава.

„Граѓаните ја бараат зората, граѓаните бараат предвремени парламентарни избори на кои ќе го нанесат финалниот пораз на Зоран Заев и СДСМ, избори на кои ќе ги поразат црнилата“, нагласуваат од опозициската партија, истакнувајќи дека зората ќе дојде и сонце пак ќе ја огрее Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократски сојуз го осуди нападот врз новинарката на Канал 5

Објавено пред

Демократскиот сојуз најостро го осудува нападот врз Мирјана Мирчевска Јовановиќ, новинарка на ТВ Канал 5, на која ѝ се нанесени телесни повреди, а истиот се случи за време на известувањето за Водици во Скопје.

„Демократскиот сојуз инсистира на брза и ефикасна реакција на МВР и Јавното обвинителство за целосно расчистување на насилното однесување и преземање законските мерки. На новинарите мора да им се обезбедат услови за да можат навремено и објективно да ги информираат граѓаните за сите настани“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести39 минути

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Свет48 минути

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет1 час

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија2 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион3 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет3 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет5 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија19 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија20 часа

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија21 час

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија23 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет1 ден

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија1 ден

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија2 дена

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија2 дена

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Досие