Контакт

Соопштенија

Села и Гаши: За рамноправно образование, албанскиот јазик треба да биде задолжителен за македонските ученици

Објавено пред

Нашата визија за „Држава за sите” е комуникацијата меѓу граѓаните на двете најголеми заедници да биде во таква форма што секој од нив ќе зборува на свој јазик, но да се разберат без никаков проблем, велат од коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива.

„Ние како коалиција потсетуваме дека ветувањата на ДУИ во новиот концепт за основно образование беа дека албанскиот јазик ќе се учи како задолжителен предмет, а не избoрeн предмет, како што најави министерката Царовска пред неколку денови“, посочуваат од коалицијата на Зијадин Села и Африм Гаши, од каде сметаат дека новиот концепт за основно образование остава само на претпоставка дека албанскиот ќе го учат и учениците од, како што велат, заедницата којашто е мнозинство во државата.

„Ако се мисли дека со ова решение се прави официјализирање на албанскиот јазик, се поставува прашањето зошто за албанскиот ученик, македонскиот јазик треба да биде задолжителен? Зошто да не биде и македонскиот јазик изборен предмет за албанските ученици“, прашуваат партиите на Села и Гаши.

Коалицијата „Алијанса за Албанците“ и Алтернатива нагласува дека ова решение е идентично со она кога вработените во образованието се тестираат за познавање на јазикот.

„Вработените Албанци во образование треба да се тестираат на два јазика, додека Македонецот само на еден јазик. За да биде парадоксот уште поголем, за професорите кои предаваат македонски јазик како предмет кај учениците Албанци не е задолжително да го позанваат јазикот на ученикот, албанскиот јазик, иако тоа е втор официјален јазик во државата“, се наведува во соопштението.

Соопштенија

Колев: Палењето на знамето на држава која дала државјанства на илјадници Македонци е невоспитано

Објавено пред

Да го запалиш знамето на државата која прва нè призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена држава, да го направиш на тој или претходниот ден по 29 години, е повеќе од јасна порака, вели Петар Колев, претседател на ГДУ.

„Да го запалиш знамето на државата која образовала илјадници твои деца, дала државјанства на илјадници твои граѓани, комшии, роднини кои работат низ цел свет и праќаат пари на своите семејства за да ги спасат од глад и мизерија, во која држава и денес функционираат фирми на твои сограѓани, роднини и комшии, а печалбите ги трошат во Македонија е меко кажано невоспитано“, смета Колев.

Проблемите и нерешените прашања се решаваат, додава тој, но комшиите и роднините остануваат.

Тој вели дека жали за тоа што се случило и вели дека се надева дека сфаќаме како општество колку е болно и навредливо кога некој ќе ти го запали националниот симбол и каква навреда е тоа.

„Ни се случувало многу пати да гори и македонското знаме, но, за волја на вистината, никогаш не било палено во Бугарија или од Бугари туку од други наши соседни земји, но и наши сограѓани од друга етничка припадност. Палењето на национални симболи е кривично дело, извршено од индивидуалци и очекувам институциите да си ја завршат својата законска обврска, бидејќи сум убеден дека ние како општество не сме должни да го носиме срамот и навредите предизвикани од индивидуални постапки“, вели Колев.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Доведени сме во ситуација да молиме за вакцини, зошто не набавивме како Србија и Албанија?

Објавено пред

Венко Филипче и Зоран Заев наместо да обезбедат навреме вакцини за граѓаните беа посветени во градење куќи и набавки на златни лажици, велат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, затоа Македонија е петта земја во светот по смртност од Ковид-19 и последна земја во Европа која ќе набави вакцини.

„Во услови кога над 87 илјади лица заболеа, а речиси 2.700 починаа во епидемијата, Заев и Филипче немаат абер да набават час поскоро вакцини. Ја лажеа јавноста дека вакцините само што не дошле, дека Бугарија ќе ни донира, дека Грција набавува за нас, ама и Бугарија и Грција добија вакцини, а Македонија веќе во средина на јануари нема добиено ниедна вакцина“, се наведува во соопштението.

Во него се додава дека Србија, Албанија и сите земји во Европа веќе набавиле вакцини и почнале со вакцинирање на своето население.

„Зошто сме доведени во ситуација да молиме вакцини од некого, наместо да постапиме како нашите соседи кои најдоа начин да го заштитат здравјето и животите на своите граѓани“, прашуваат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има

Објавено пред

Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречат, велат од СДСМ.

„Република Северна Македонија има недостиг од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики. Пописот мора да се одржи оваа пролет, откако последниот во 2011 година не успеа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ и никој не смее да го кочи или да го одолговлекува“, се наведува во соопштението.

Мицкоски, велат од СДСМ, мора да сфати дека пописот е статистичка операција, а не политичка и својата борба за фотелјата во белиот дворец треба да си ја води на други начини наместо да блокира сè што е во интерес на граѓаните и државата.

„Законот за попис, кој поставува услови за независна статистичка операција, нема да биде повлечен од собраниска процедура, ниту, пак, ќе се поддржат неразумни предлози за одлагање на пописот. Без разлика колку и да не им се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, попис оваа година ќе има по меѓународни стандарди. Државата има електронски регистар на население кој ќе биде поврзан со уредите за попис и податоците ќе бидат споредувани со податоците на други 10 институции, што значи дека не е возможно да се попишат лица кои не постојат. Пописот обезбедува прибирање квалитетни и точни информации, со кои се овозможува сигурен и предвидлив развој на државата. СДСМ работи во интерес на државата, во интерес на сите граѓани и токму затоа немаме намера да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да спречи уште еден попис“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија1 час

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија4 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија4 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет5 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија5 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија6 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа8 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија8 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија8 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет9 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет10 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет11 час

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија11 час

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија22 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа23 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Досие