Контакт

Избори 2019

Силјановска: Се ветуваше посебна грижа за пензионерите, а сега гледаме само негрижа

Објавено пред

Кaдидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со приватни здравствени работници и здруженија на пензионери во Велес.

На средбата таа го истакна својот став дека ветувањата кон пензионерите не се исполнети.

„Сумите можеби за нив не се големи, меѓутоа очекувавме покачувања, но сега не е така. Напротив, има снижувања, кога ќе ги соберете кастрењата на крајот на годината, останувате збунети. Ветувањето беше дека ќе има посебна грижа за пензионерите, меѓутоа ние гледаме дека сега тоа е негрижа бидејќи не само што нема покачување туку има снижување на пензијата и сега ние не знаеме каков ќе биде овој тренд“, рече Силјановска-Давкова додавајќи дека ако трендот е континуирано снижување, тогаш ветувањето не е исполнето.

Таа во своето обраќање се осврна и на скандалот во фондот за пензиско-инвалидско осигурување.

„Власитите почнаа храбро ама очигледно дека договорот со коалициониот партнер потоа работата ја врати на почеток и сега ние се чудиме што стана со серискиот филм. Гледавме неколку епизоди и кога работата беше дали е во директорот на Фондот, дали е во министерот, дали е во претходната влада, дали е во сегашната власт – епилог не видовме“, кажа Силјановска-Давкова на средбата во Велес, додавајќи дека во крајна неизвесност се доведуваат очекувањата на сите корисници – она што го вложувале цел живот, сега да им биде вратено.

 

Избори 2019

(Видео) Реџепи: Река е број 1 – за една република за сите граѓани

Објавено пред

Рамадан Реџепи, портпаролот на изборниот штаб на претседателскиот кандидат, Блерим Река, по извлекувањето на бројот 1 за редоследот на гласачкото ливче при жрепката во ДИК, кажа дека очекува европска кампања.

„За наша среќа бројот 1 е наш, а тоа е и идејта на професор Река, да се бориме за една република за сите, една европска мултиетничка држава за сите. Се надеваме на мирни и европски избори“, додаде Реџепи.

Жрепката во ДИК одлучи претседателските кандидати на гласачкото ливче да бидат испишани под редослед: Блерим Река, Гордана Силјановска и Стево Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

(Видео) Арсовски: Бројот 2 значи победа на Силјановска во двата круга

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, денеска како претставник на опозициската партија учествуваше во извлекувањето на жрепката во ДИК во однос на редниот број на претседателските кандидати на гласачкото ливче.

Арсковски го извлече редниот бројот 2 за Гордана Силјановска – кандидатката која ја поддржа неговата партија. Портпаролот потоа истакна дека овој број симболично ја означува победата на Силјановска и во двата круга.

Тој најави дека од денес престануваат сите активности на претседателскиот кандидат до 1 април и обвини дека власта не го почитува тоа односно дека од таму и утринава продолжиле со интернет активности.

Арсовски вели дека се надева дека власта ја научила лекцијата за фер и демократски услови за кампања што, според него, не било случај за референдумот.

Инаку, денешната жрепка во ДИК одреди претседателските кандидати на гласачките ливчиња да бидат испишани по следниов редослед: 1. Блерим Река; 2. Гордана Силјановска; 3. Стево Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници

Објавено пред

В понеделник преку жрепка ќе се утврди редоследот на кандидатите за локалните избори што ќе се одржат во три општини – Охрид, Ново Село и Дебар, соопшти Државната изборна комисија.

За градоначалник на Охрид претендираат 5 кандидати, за Ново Село двајца, и за Дебар има 2 кандидати.

Изборите за градоначалници во трите општини се закажани на 21 април, заедно со претседателските.

Во Државната изборна комсија денеска беше утврден редоследот на гласачкото ливче за кандидатите за претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Пентагон одобри милијарда долари за ѕид на границата со Мексико

Пентагон го одобри трансферот на една милијарда долари за воените инженери кои ќе го градат дел од ѕидот на границата...

Македонија4 часа

(Видео) Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена,...

Топ6 часа

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија6 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија7 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија7 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија8 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија10 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ11 час

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ11 час

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија12 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија14 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија1 ден

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет1 ден

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија1 ден

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Досие