Контакт

Соопштенија

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го одродува Скопје 

Објавено пред

Петре Шилегов од Скопје е на пат да направи коминтерновска паланка. Сите комунистички и авторитарни ликови од 20 век ќе добијат имиња на улици во Скопје, обвини Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Шилегов го одродува Скопје. Улиците во Скопје треба да бидат обележје не само за едно време, туку и за еден град и народ, а Шилегов е на пат тоа да го избрише. Имињата на митрополит Теодосиј Гологанов и Васил Чакаларов се спорни за Шилегов, ама не е спорно тоа што во Скопје ќе имаме имиња на улици по градови и држави кои му се туѓи на градот“, велат советниците.

Шилегов барајќи некој комунистички дух на Скопје, додаваат тие, заглави во длабок авторитаризам па ќе имаме Октомвриска револуција и Бихакќа, а немаме Павел Шатев.

„Шилегов тоа што се обидува да лови на некој сентимент целосно промашува. Душата на градот не е ниту Троцки ниту Комаров. Шилегов требаше да одвои време за нови проекти, а не на менување имиња“, се наведува во сооптението.

Соопштенија

Николовски до градоначалниците од СДСМ: Да се спречи секое коруптивно дејствување во општините

Објавено пред

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, вечерва одржал работен состанок со градоначалниците од редовите на СДСМ.

Како што информираат од владејачката партија, Николовски на средбата зборувал за усвоениот акциски план за борба против корупција донесен од страна на Владата.

„Ова е дел од политиките и решителноста на СДСМ да се успее во борбата против ова зло кое со децении беше натоложено во општеството“, им порачал Николовски на градоначалниците.

Генералниот секретар нагласил и дека 2021 е важна не само за тоа што следуваат локални избори наесен, туку и поради фактот што токму оваа година е година на рестарт на економијата и стопанството.

„Затоа е од клучно значење да има што поголема реализација на капитални проекти како на централно, така и на локално ниво“, посочил Николовски, додавајќи дека довербата на граѓаните во СДСМ е голема, а партијата е фаворит на локалните избори.

Тој се осврнал и на мерит-системот на функционирање на партијата преку кој се мониторира и оценува работата на сите функционери на СДСМ, а истовремено ја потенцирал и важноста на владиниот план за борба против корупцијата.

„Ред, правда и дисциплина се приоритетите од кои се води СДСМ како одговорна, државничка партија. Тоа треба да го практикува секој од нас како на централно, така и на локално ниво. Како носители на локалната власт и довербата што ви е дадена од граѓаните очекувам активно да се вклучите во оваа заедничка борба, да дадете свој конкретен придонес во спречувањето на коруптивното дејствување на локално ниво, во органите на локалната самоуправа“, порачал Николовски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: „Фридом хаус“ потврди дека Македонија има сериозен проблем со корупцијата

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека според извештајот на „Фридом хаус“, Македонија нема напредок во борбата со корупцијата.

„Македонија тапка во место, односно ништо не се сменило. Корупцијата останува сериозен проблем, постои широкораспростране неказнивост за корумпирани владини службеници, вклучително и членови на парламентот и на судството. Наспроти фалбите за реформи, продолжуваат да се појавуваат сериозни скандали со корупција и набавки. Ова е оценката на ‘Фридом хаус’“, соопшти партијата.

Како што велат, Македонија останува делумно слободна држава, во која сè уште се нотирани изборен поткуп и заплашување гласачи. Македонија е земја во која новинарите се предмет на политички притисок и вознемирување, а физичките напади продолжуваат да се пријавуваат. За некои од медиуми се нотира дека се поврзани за политички или деловни интереси, кои влијаат на нивната содржина, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Тоа што власта сака да го истакне како постигнување, трите поени разлика, се должат токму на тоа што ВМРО-ДПМНЕ неколкупати го истакнува, а тоа е дека беа признаени избори во име на ветената европска иднина, односно почетокот на преговорите со ЕУ. Трите поени се однесуваат на тоа што без проблеми била формирана влада по јулските избори, иако се регистрирани изборни измами, закани и други форми на изборен притисок, а се нотира и забелешката од ОБСЕ дека власта во последен момент ги сменила изборните правила“, наведуваат од опозициската партија.

Тие нагласуваат дека оценката на „Фридом хаус“ оти Македонија е делумно слободна држава само се надоврзува на оценките од почетокот на годинава за хибриден режим на „Економист“ на оценката дека Македонија тоне во корупција, според „Транспаренси“.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Растот на рејтингот во извештајот на „Фридом хаус“ нова потврда за успешните политики

Објавено пред

Најновиот извештај на реномираната „Фридом хаус“ нотира напредок на Република Северна Македонија во споредба со минатата година за 3 поени. Генералната оценка на најновиот извештај на „Фридом хаус“ е дека Владата на повторно избраниот премиер Зоран Заев направила пресврт во однос на повеќегодишното претходно уназадување на демократијата, соопшти СДСМ.

Од партијата велат дека тоа е неоспорлив доказ за успешните политики на СДСМ и премиерот Заев за слободата и демократијата што сега ги живееме.

„Извештајот го потенцира новиот забележителен напредок на нашата земја, пред сè, во поглед на изборите, стабилниот напредок во реформите, како и активната вклученост на медиумите и граѓанското општество во интензивниот јавен дискурс. Забележан е прогрес во поддршката на граѓанското општество со забелешка дека одреден дел од граѓанските организации кои застапуваат човекови права и натаму укажува на притисок врз нивното работење од страна на ВМРО-ДПМНЕ“, се наведува во соопштението.

Повикувајќи се на позитивните оценки на ЕУ за реформите во правосудството, велат од СДСМ, „Фридом хаус“ нотира дека е потребно да продолжи практикувањето на законските можности за зајакнување на независната работа на судиите.

„Извештајот констатира дека работата на невладините организации е слободнa и безбеднa со сериозни промени за разлика од периодот до 2017 година. Истовремено, нотирано е дека расте бројот на критички и независни медиуми, особено на онлајн-платформите. Времето кога земјата беше препознаена како заробена и изолирана држава заврши со падот на режимот на ВМРО-ДПМНЕ и тоа е потврдено и од меѓунардони реномирани организации“, соопшти СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија6 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија7 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија8 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија9 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион12 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион13 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет13 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион13 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет14 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа14 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет15 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија2 дена

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа2 дена

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет2 дена

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Досие