Контакт

Соопштенија

17 општински организации на ДОМ бараат оставка од претседателката Морачанин

Објавено пред

Зелените од 17 општински организации на Демократска обнова на Македонија (ДОМ), денеска ќе побараат оставка од претсетаделката на партијата, Маја Морачанин.

17 општински организации на ДОМ, од Битола, Велес, Лозово, Кисела Вода, Гази Баба, Куманово, Прилеп, Охрид, Тетово, Гостивар, Делчево, Берово, Радовиш, Аеродром, Центар, Пробиштип и Куманово ваквото барање денеска околу пладне ќе го соопштат во Жена Парк во Скопје, спроти републичкото Собрание.

На настанот ќе зборуваат Ристенка Алтипармаковска, претседателка на општинската организација на ДОМ во Битола и Мирослав Богдановски – потпретседател на ДОМ и до недодамна пратеник во Собранието.

Неделава, од функцијата директор на Државниот инспекторат за животна средина Владата ја разреши Ана Петровска, на барање на претседателката на ДОМ, иако јавноста и невладините организации за заштита на жиквотната средина позитивно ја вреднуваа нејзината работа. Владата образложи дека директорската позиција и припаѓа на ДОМ, согласно коалицискиот договор, но не изнесе негативни критики за работата на Петровска.

Петровска и Мирослав Богдановски пред неколку месеци дојдоа во судир со политиката на Морачанин, по што тие беа разрешени од партиските функции. Бодановски потоа поднесе и оставка на пратеничката функција и се врати на старото работно место – главен инспектор во Град Скопје.

Соопштенија

СДСМ: Модуларните болници не се направени од пластика и стиропор како Скопје 2014

Објавено пред

Модуларните болници не се направени од пластика и стиропор како Скопје 2014 кое граѓаните ги чинеше над 600 милиони евра, реагираат од владејачката СДСМ, по денешната прес-конференција на Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ, кој обвини дека сè уште нема основни одговори од кој материјал се градени болниците.

„Игор Николов треба да се засрами кога бара одговорност, морал и етика, треба да се засрами и в очи да ги погледне неговите колеги лекари, здравствениот персонал и кога зборува за градби треба да каже што сè ќе се направеше за здравствениот систем за 600 милиони евра“, се вели во партиската реакција.

Од СДСМ обвинуваат и дека 11 години, додека ВМРО-ДПМНЕ биле на власт, прст не бил помрднат за здравствениот систем.

„Игор Николов наместо празни флоскули и лаги нека одржи една прес-конференција што сè ќе добиеше здравството и пациентите за 600 милиони евра“, порачуваат од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ДУИ со осуда за протестот во Тетово: Бруталноста на опозицијата не познава граници

Објавено пред

Демократската унија за интеграција најостро го осудува физичкото и родовото насилство за време на вчерашниот протестен марш во Тетово, по повод катастрофалниот пожар во модуларната ковид-болница.

„Политичката бруталност на албанската опозиција, изразена преку нејзината скриена рака, не познава граници, ниту болка за семејствата на починатите, кои за жал, ги загубија животите во трагедија што досега не сме ја доживеале. Ова е уште еден доказ за обидите на опозицијата да добијат ниски политички поени во пресрет на локалните избори“, се наведува во партиската реакција.

Од ДУИ ги повикуваат политичките опоненти, како што велат, да не си поигруваат со чувствата на граѓаните и со тоа да не ги отвораат раните на членовите на семејствата.

Од партијата на Ахмети исто така го осудуваат и вербалното родово насилство и бруталните пароли, што биле користени од страна на организаторите.

„Ја осудуваме и злоупотребата на малолетниците, кои можеа да се видат на овој протестен марш, кршејќи ги нивните права“, се наведува во соопштението во кое се додава дека истражните органи заедно со германските експерти веќе ја извршуваат нивната работа, со цел што е можно поскоро да се разјаснат причините што довеле до трагедијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Форум на жени на СДСМ: Срамни беа вербалните напади кон градоначалничката на Тетово на денешниот протест

Објавено пред

Форумот на жени на СДСМ најостро го осудува говорот на омраза и вербалното родово базирано насилство за време на денешниот протест во Тетово.

„Го осудуваме говорот на омраза кон жените во политиката и кон сите жени воопшто, а овие вербални напади кон градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, е срамен пример. Очигледно дека опозицијата, коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ, исто така ги злоупотребуваат чувствата на семејствата на трагично загинатите во политички цели“, се наведува во реакцијата.

Во неа се нагласува дека политиканството на опозиција, навредите, вербално родово насилство и говорот на омраза насочен против жените се недозволиви.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ3 часа

Приведени пет лица поради напад врз полицајци на вчерашниот протест во Тетово

Тетовската полиција вчера уапсила три лица – Б.А.(31) од кичевското село Туин, Н.Б.(52) од тетовска Мала Речица и Џ.С.(33) од...

Топ4 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет6 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија18 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија22 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија24 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија1 ден

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Досие