Контакт

Спорт

Ако продолжат да додаваат трки, јас си одам, се закани Хамилтон

Петкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон ги предупреди сопствениците на спортот дека ако продолжат со планот да го зголемат бројот на трки на 25 годишно, дека тој ќе се пензионира.
Оваа недела, „Либерти медија“, американската компанија к…

Објавено пред

Петкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, ги предупреди сопствениците на спортот дека ако продолжат со планот да го зголемат бројот на трки на 25 годишно, тој ќе се пензионира.

Оваа недела, „Либерти медија“, американската компанија што го предводи Ф1- шампионатот, објави дека од 2020 година на календарот се придружува трката во Ханој, Виетнам, а тие не ја кријат желбата да имаат повеќе трки во САД, со најавената трка во Мајами за две-три години.

Бројот на трки оваа и в година е 21, но следната година, првпат по повеќе од 50 години, ќе има трка и во декември. Хамилтон, кој овој викенд во Бразил патува како петкратен шампион, вели дека не е возможно да се оди погоре.

„Сигурно нема да бидам тука ако има 25 трки годишно. Веќе изгледа пренапорно, така што повеќе трки нема да донесат добро. Јас сум некој што навистина го сака тркањето, но сезоната е долга и посветеноста на сите нас е преголема. Сезоните стануваат подолги, паузите помали, така што веднаш почнуваш со подготовките за новата сезона кога ќе заврши оваа“, вели 33-годишниот Хамилтон.

Фото: ЕПА

Спорт

Вашингтон визардс има „кошаркарски Нејмар“ во составот (видео)

Објавено пред

Кошаркарот на Вашингтон визардс, 22-годишниот Томас Брајант во НБА-лигата го доби прекарот „кошаркарски Нејмар“.
Причина за тоа е неговата реакција, односно глумата дека е повреден по еден најобичен дуел со кошаркарот на Мајами Хит, Канаѓанецот Кели Олинк.

Олинк на 5 минути пред крајот на мечот само малку го оттурна Брајант, а овој се истркала по паркетот слично како бразилскиот фудбалер кој стана цел на потсмев на зелениот терен.

Погледнете ја целата ситуација:

Прикажи повеќе...

Спорт

За Марадона, Просинечки е еден од најдобрите од неговото време (фото)

Објавено пред

Прославениот Диего Армандо Марадона, за кого многумина сметаат дека е најдобриот фудбалер на сите времиња, често се конфронтира со оние кои сметаат дека во „неговото време“, кога тој играше, конкуренцијата била послаба.

За да им ги затвори устите на „душегрижниците“, Марадона на Инстаграм објави фотомонтажа на која се наоѓаат 20-тина играчи од неговото време за кои тој мисли дека се најдобрите. До фотографијата напишал: „Како можете да речете дека немав достојни ривали. Играв против овие титани“.

Во друштво на Марко ван Бастен, Роберто Баџо, Лотар Матеус, Мишел Платини, Руд Гулит, Христо Стоичков, Георге Хаџи, Ромарио, Валдерама и останатите големи имиња на фудбалот има место и за еден играч од поранешна Југославија. Марадона во редот на најдобрите го смести и прославениот играч на Црвена Звезда, на СФРЈ, а подоцна и на Хрватска, Роберт Просинечки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус со потврда : Повредата на Роналдо не е страшна!

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Јувентус на својот официјален сајт ја информираше јавноста за повредата на првиот ас, Кристијано Роналдо кој синоќа во 30. минута го заврши натпреварот на Португалија против Србија откако почувствува болка во бутниот мускул. Повредата ги загрижи многубројните фанови на Роналдо, но и на Јувентус. Сепак самиот фудбалер ја смири ситуацијата и наговести дека паузата за него ќе трае десетина дена.

И Јувентус објави дека повредата не е сериозна.

„Кристијано Роналдо беше подложен на испитувања во Португалија кои покажаа мала повреда на десниот бутен мускул. Неговата состојба ќе биде следена и ќе биде предмет на нови тестови за да утврдиме кога ќе им се врати на натпреварите“ – соопштија од клубот.

На Јувентус на 10 април му претстои првиот четвртфинален натпревар од ЛШ против Ајакс, а реваншот на двобојое ќе биде на 16 истиот месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена,...

Топ4 часа

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија4 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија4 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија5 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија5 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија8 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ9 часа

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ9 часа

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија10 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија12 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија1 ден

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет1 ден

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија1 ден

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Свет1 ден

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток кога кралот и неговата сопруга, кралицата...

Досие