Контакт

Спорт

Алегри: Манчестер јунајтед е створен да победува

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, ги предупредил своите играчи дека на натпреварот со Манчестер јунајтед, закана нема да им биде само Пол Погба, кој прв пат ќе игра против „старата дама“ откако се врати во Англија.
„Важен натпревар, доколку по…

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, ги предупредил своите играчи дека на натпреварот со Манчестер јунајтед, закана нема да им биде само Пол Погба, кој прв пат ќе игра против „старата дама“ откако се врати во Англија.

„Важен натпревар, доколку победиме веќе ќе можеме да размислуваме за наредната фаза. Јунајтед е силен тим, ќе мора да одиграме добро, технички и тактички“, рекол стратегот на Јувентус и дополнил.

„ Го имаат Погба, но ги имаат и Рашфорд и Марсијал. Од друга страна и ние имаме млади надежи, Дибала и Бентакур…Тие се иднината на светскиот фудбал“.

Јувентус има две победи по првите две кола, додека Јувентус има четири, откако како домаќин не успеа да ја победи Валенсија.

„Манчестер јунајтед е тим направен за да победува. Жозе Мурињо е искусен тренер, ние мора да одиграме добар меч“, рекол Алегри.

Манчестер јунајтед и Јувентус ќе се сретнат вечерва од 21 часот на „Олд Трафорд“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мерцедес: Ферари се половина секунда пред нас

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф по првите три дена тестирање пред новата сезона во Формула 1 призна дека според сегашните показатели Ферари има најбрз болид со дури половина секунда по круг преднот пред актуелниот шампион.

Ферари импресионираа со најбрзо време на првите два дена на „Каталуња“, а дали оваа изјава на Волф е само тактичка игра или „криење“ на вистинската форма на Мерцедес останува да се види. Покрај тоа, тој не сакаше да ја отфрли и можноста Ред бул да се побрзи од Мерцедес на почетокот на сезоната и покрај новото партнерство со Хонда.

„Се согласувам со шефот на Торо росо, Франц Тост, реално изгледа дека Ферари се половина секунда пред сите. Не можете да бидете фаворити засекогаш. Но, мислам дека уште не сме покажале што умееме“, вели Волф.

Една од причините за предноста на Ферари е дизајнот на предното крило, откако за новата сезона повторно има нови аеродинамички правила.

„Го цениме нивниот концепт на болидот, но ние сме сигурни во нашиот избор и во работата во текот на сезоната. Ако треба да го смениме приодот, ќе го направиме тоа“, додава Волф.

Дури и шефот на Ферари, Матија Биното потврди дека тие се напред, но не сакаше да го потцени тимот кој ги освои последните пет титули во Ф1.

„Мерцедес се добри во решавањето проблеми. Ако заостануваат, ќе не стигнат бргу“, вели Биното.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Лига 1 без душа – го казни Нант за посветата за Сала

Објавено пред

Француската Лига 1 го казни Нант со комбинирани 21.000 евра откако нивните навивачи запалија факли и друга пиротехничка опрема во текот на мечевите на нивниот клуб како дел од последната почест за поранешниот напаѓач Емилијано Сала, кој загина во авионска несреќа минатиот месец.

Авионот со кој Сала патуваше од Нант до неговиот нов клуб, премиерлигашот Кардиф сити падна на 21 јануари во Ла Манш, а на 6 февруари беше пронајдено и неговото тело, додека телото на пилотот Дејвид Иботсон уште не е пронајдено.

Дисциплинската комисија на Лига 1 го казни Нант 16.500 евра за пиротехниката на лигашкиот меч против Сент-Етјен на 30 јануари, првиот меч по исчезнувањето на Аргентинецот и дополнителни 4.500 евра за сличен инцидент за мечот против Ним овој месец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уругвајците на Атлетико го „сотреа“ Јуве, Сити против Шалке и ВАР системот во Германија (видео)

Објавено пред

Големата пресметка меѓу Атлетико Мадрид и Јувентус заврши со 2:0 победа на шпанскиот клуб, обезбедена во последните минути од мечот, откако прво ВАР системот им поништи еден гол на Алваро Мората и не им досуди еден пенал, додека во Гелзенкирхен, Манчестер сити стигна до импресивна 3:2 победа над Шалке, откако домаќините дојдоа до 2:1 водство преку два гола од пенал.

УЕФА го воведе ВАР-системот за мечевите од осминафиналето на Лигата на шампионите и контроверзниот систем, нормално, донесе нови контроверзи. Ајакс беа бесни откако нивниот прв гол против Реал Мадрид беше поништен поради контроверзен офсајд, а вечерва ВАР имаше главна улога на мечот во Германија.

Во првите 45 минути двата противници на „Ванда метрополитано“ беа израмнети, откако Јувентус се закани преку Кристијано Роналдо од слободен удар и преку Лео Бонучи со убав удар на главата, додека на другата страна Шчесни ги одбрани ударите на Гризман и Томас. Најконтроверзниот момент беше по половина час игра, кога судијата прво покажа на белата точка, за потоа со помош на ВАР да одреди дека Де Шиљо го фаулирал Диего Коста надвор од шестнаесетникот.

Атлетико беше многу подобар противник во второто полувреме, откако прво Диего Коста во 52. минута промаши чист „зицер“, а само две минути подоцна Гризман ја погоди пречката! Алваро Мората влезе како замена против поранешниот клуб, и во 70-тата минута ја затресе мрежата на Шчесни пред судијата Феликс Цвајер да го поништи голот поради престрого досуден фаул од Мората над Кјелини.

Сепак, „јорганџиите“ дојдоа по своето во последните 15-тина минути. Во 78. минута по силниот удар со глава на Мората по корнер, топката се одбива од Манџукиќ и стигнува до Хименез кој од седум метри не промашува за водство! Диего Годин, уште еден Уругваец во дресот на Атлетико, ја удвои предноста во 83. минута повторно во ситуација од корнер, кога топката стигнува до Годин, кој го погоди Роналдо и потоа голот на Јуве.

Судијата Карлос дел Серо Гранде беше во центарот на конфузијата во Гелзенкирхен по досудениот пенал за домаќините во првото полувреме. Сити водеа преку голот на Серхио Агуеро, а домаќините имаа шанса да израмнат кога Николас Отаменди играше со рака по шутот на Даниел Калигури, кој сигурно ќе завршеше во гол.

Шалке дојдоа во предност повторно со удар од белата точка во 45. минута, повторно преку Бенталеб, пред Отаменди да добие втор жолт картон во 68. минута.

Прво беше досуден корнер, пред по интервенција на ВАР, да се досуди пенал, одложувајќи го мечот речиси три минути, пред Набил Бенталеб да израмни на 1:1.Но, тогаш на сцена стапи „четата“ на Пеп Гвардиола – Лирој Сане во 85. минута постигна гол против поранешниот клуб за 2:2, пред Рахим Стерлинг во 90-тата минута да го комплетира пресвртот.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија1 час

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет2 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток12 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток14 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток15 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија17 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија18 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија19 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија20 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија21 час

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ21 час

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија22 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ22 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија23 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија24 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија1 ден

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион1 ден

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија1 ден

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Досие