Контакт

Спорт

Ал-Хелаифи и Нејмар Сениор заедно на училиште!

Делегацијата на Пари Сен-Жермен, предводена од сопственикот на клубот, Насер Ал-Хелаифи се наоѓа во посета на својата повредена ѕвезда Нејмар, по многубројните секојдневни шпекулации околу иднината на Бразилецот во францускиот клуб.
Според повеќе медиу…

Објавено пред

Делегацијата на Пари Сен-Жермен, предводена од сопственикот на клубот, Насер Ал-Хелаифи, се наоѓа во посета на својата повредена ѕвезда Нејмар, по многубројните секојдневни шпекулации околу иднината на Бразилецот во францускиот клуб.

Според повеќе медиуми, се работи за „последен обид“ да се убеди Нејмар да остане во ПСЖ, но Ал-Хелаифи ја искористи посетата, заедно со таткото на Нејмар, Нејмар Сениор да посетат едно локално училиште.

Се работи за „Институто пројекто Нејмар јуниор“, училиште кое фудбалерот го отвори во Праја Гранде во 2014 година, со цел да едуцира над 2.400 сиромашни деца.

Покрај Ал-Хелаифи во Бразил се заминати и спортскиот директор Енрике Антеро и директорот на комуникации Жан-Марсиел Рибе.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер во контроверзен меч победи на „Олимпико“ и се врати во ЛШ! (видео)

Интер ќе игра во Лигата на шампионите првпат од 2012 година, откако во драматичниот последен меч од сезоната во Серија А, успеа да го победи директниот ривал Лацио со 3:2 на „Олимпико“ за да им го преземе четвртото место на табелата.
Мечот не почна нај…

Објавено пред

Интер ќе игра во Лигата на шампионите првпат од 2012 година, откако во драматичниот последен меч од сезоната во Серија А, успеа да го победи директниот ривал Лацио со 3:2 на „Олимпико“ за да им го преземе четвртото место на табелата.

Мечот не почна најдобро за „нераѕурите“, откако Иван Перишиќ си постигна автогол веќе во деветтата минута од мечот. Д’Амброзио израмни во 29. минута, но Лацио повторно дојде во преднсот во 41. минута за 2:1 на полувреме.

Многу повеќе контроверзи ќе предизвика второто полувреме. Во 78. минута, Стефан де Фрај, фудбалер кој веќе има потпишано договор со Интер прави пенал, и Мауро Икарди израмнува на 2:2.

Само минута подоцна, Лацио останува со играч помалку по вториот жолт картон на Лулиќ, придонесувајќи за „вриење“ на клупата на домашниот тим. Сепак, и со овој резултат Лацио одеше во ЛШ.

Во 81. минута, Интер преку Вечино прави комплетен пресврт за 2:3 победа, во меч за кој сигурно ќе има премногу коментари во Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на Ла лига, емотивни збогувања со Иниеста и Торес (видео+галерија)

Со неделните мечеви заврши сезоната 2017/18 во шпанската Ла лига, одбележана со збогувања на две легенди на своите клубови – Андрес Иниеста со шампионот Барселона, и Фернандо Торес со шампионот од Лигата на Европа, Атлетико Мадрид.

Шампионот Барселона…

Објавено пред

Со неделните мечеви заврши сезоната 2017/18 во шпанската Ла лига, одбележана со збогувања на две легенди на своите клубови – Андрес Иниеста со шампионот Барселона, и Фернандо Торес со шампионот од Лигата на Европа, Атлетико Мадрид.

Шампионот Барселона на „Ноу Камп“ го пречека Реал Сосиедад, и стигна до 1:0 победа благодарение на голот на Филип Кутињо, но секако сите очи беа вперени во Андрес Иниеста, легендата на клубот, кој заминува за Јапонија по крајот на сезоната.

Иниеста, кој играше со дрес со „превртена осумка“ (знак на бесконечност), беше повлечен од игра во 82. минута, добивајќи овации од преполниот храм на Блауграна.

Претходно, Торес стави крај на својата кариера во Атлетико со стил, постигнувајќи два гола во последниот меч за клубот од детството при 2:2 ремито со Еибар. Торес, кој во средата го крена трофејот од ЛЕ по 3:0 победата над Марсеј, ја завршува кариерата со 129. гол за „јорганџиите“.

Атлетико веќе ја имаа обезбедено втората позиција во шампионатот.

Торес е идол на фановите на Атлетико, откако помина низ академијата на клубот пред да дебитира на 17 години во 2000/01, во „темните денови“ на клубот, кога беа во Сегунда дивизион.

Напаѓачот замина за Ливерпул во 2007 година, но се врати во клубот од детството во јануари 2015 година откако играше и за Челси и Милан. Во април тој објави дека заминува од Атлетико, а неговата следна дестинација уште не се знае.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид по десетти пат на европскиот кошаркарски трон (видео)

Кошаркарите на Реал Мадрид, предводени од новата ѕвезда на европската (и светската) кошарка, Лука Дончиќ стигнаа до 10. европска титула, откако во финалето на Евролигата во Белград со 85:80 го совладаа досега актуелниот шампион, турскиот Фенербахче.
Фе…

Објавено пред

Кошаркарите на Реал Мадрид, предводени од новата ѕвезда на европската (и светската) кошарка, Лука Дончиќ стигнаа до 10. европска титула, откако во финалето на Евролигата во Белград со 85:80 го совладаа досега актуелниот шампион, турскиот Фенербахче.

Фенер започна подобро во „Белградската арена“ и преку Калиниќ и Дувериолу, но потоа шпанскиот клуб уфрли во „втора брзина“ и со одлична низа стигна до +8 на почетокот на втората четвртина.

Николо Мели со своите 11 поени ги одржа Фенер во игра, и актуелниот шампион се врати во водство, за на полувреме тимот на Жељко Обрадовиќ да замине со 40:38. Шпанците одлично го започнаа второто полувреме со низа од 7:0, и оваа предност ја одржаа до финишот на натпреварот, и покрај храбриот обид за кам-бек на Фенер во последната четвртина.

Најефикасен за „Лос бланкос“ беше Французинот Фабиен Косер со 17 поени, додека Дончиќ, кој веќе беше прогласен за МВП на сезоната уфрли 15 поени. Во Фенербахче Николо Мели имаше дури 28 поени, а Бред Ванамејкер беше сопрен на 14.

Неуспехот на турскиот клуб значи дека нивниот тренер Обрадовиќ ќе мора да почека пред да ја прослави десеттата европска титула.

Реал Мадрид пак, по 10. кошаркарска титула, има шанса да биде и фудбалскиот владетел на Европа, бидејќи на 26 мај го игра и финалето од Лигата на шампионите против Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија13 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија13 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија14 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија18 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија20 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија3 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија3 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија3 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Досие