Контакт

Спорт

Американската полиција бара ДНК-примерок од Кристијано Роналдо!

Полицијата од Лас Вегас издаде барање за добивање на ДНК-примерок од ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо за да се спореди со фустанот на жената која го обвинува за силување во 2009 година, тврди „Вол стрит џурнал“.
Полицијата веќе ја пратила „поте…

Објавено пред

Полицијата од Лас Вегас издаде барање за добивање ДНК-примерок од ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, за да се спореди со фустанот на жената штио го обвинува за силување во 2009 година, тврди „Волстрит џурнал“.

Полицијата веќе ја пратила потерницата до италијанскиот судски систем бидејќи во моментот 33-годишниот Португалец таму се натпреварува и чека резултати. 34-годишната Катрин Мајорга тврди дека била сексуално нападната од Португалецот во неговата хотелска соба во Лас Вегас на 13 јуни 2009 година кога тој ја принудил на анален секс.

Мајорга, тогаш 25 години, работела во ноќниот клуб „Рејн“ во казиното „Палмс“ и се сретнала со фудбалерот (тогаш под договор со Реал Мадрид) во ВИП-одделот. По ова, тој ја однел во својата соба, каде што, иако таа се противела на сексот, тој ја принудил по што ја пуштил да си оди и ѝ се извинил со зборовите: „Обично сум џентлмен“.

По ова, легалниот тим на Роналдо се согласил да исплати 300.000 долари за да се спречи одење на суд, но во документот не ја признал вината. Полицијата минатата година повторно го отвори случајот, а клучен доказ на Мајорга е фустанот што го носела таа вечер (и необично, го чувала речиси 10 години).

Се појави видео од Роналдо со Американката што го обвинува за силување (видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Го нема Нејмар, тука е Чупо-Мотинг – ПСЖ со лесна победа над Тулуз (видео)

Објавено пред

Томас Тухел повторно реши да го изостави Нејмар од тимот на Пари Сен-Жермен додека траат шпекулациите (и преговорите) за неговата иднина, но тоа не му пречеше на францускиот шампион да стигне до убедлива 4:0 победа над Тулуз, откако го скршија отпорот на противникот во второто полувреме.

Максим Чупо-Мотинг ја искористи својата шанса и во 50. минута ги донесе домаќините до водство, а само шест минути подоцна Гонсалвес си постигна автогол.

Во 69. минута, Анхел ди Марија можеше да си дозволи да биде непрецизен од белата точка, за во 75. минута Чупо-Мотинг да го постигне својот втор гол. Во 83. минута, Маркињос ги постави конечните 4:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман како „кралот“ Леброн – Барселона го декласираше Бетис (видео)

Објавено пред

И без повредените Лионел Меси и Луис Суарез, Барселона стигна до убедлива 5:2 победа над Реал Бетис на „Ноу Камп“, каде што свое шоу имаше новата ѕвезда на Блауграна, Антоан Гризман.

Првично, имаше „шок“ за домаќините, откако Набил Фекир во 15. минута го замолче „Ноу Камп“ за водство на клубот од Севилја, но потоа на сцена стапи Гризман. Французинот прво во 41. минута израмни на 1:1, пред со фантастичен втор гол по пет минути во второто полувреме да го најави супер-пресвртот.

По постигнувањето на голот, Гризман доби конфети и го симулираше својот идол, НБА мега-ѕвездата Леброн Џејмс за интересна прослава.

Ова како да го крена духот на домашниот тим, и само шест минути подоцна (56. минута) Карлес Перез зголеми на 3:1, за во 60. минута Жорди Алба да ја најави катастрофата на Бетис за 4:1. Во 77. минута, замената Артуро Видал начека шанса да зголеми на 5:1, иако само две минути подоцна Лорен да намали на 5:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол-шоу на „Олимпико“ – Рома и Џенова со трилер 3:3 реми (видео)

Објавено пред

Рома и Џенова одиграа трилер натпревар во првото коло од Серија А, откако на „Олимпико“ домаќините трипати поведуваа, но упорните гости трипати успеваа да израмнат.

Лацио беше сигурен против Сампдорија (0:3), Аталанта од 2:0 го „сврте“ резултатот за 3:2 победа над СПАЛ, додека и со Синиша Михајловиќ покрај нив, Болоња успеаја да одиграат само 1:1 на гостувањето кај Верона.

Ченгиз Ундер уште во шестата минута ја донесе „волчицата“ во водство, но седум минути подоцна Андреа Пинамонти израмни на 1:1. Един Џеко по половина час игра повторно стрелаше за Рома, но во 43. минута со гол од пенал на Кришито, Џенова повторно израмни. Александар Коларов на почетокот на второто полувреме повторно донесе предност за Рома, но Кристијан Куаме во 70. минута од мечот ја покажа упорноста на Џенова, за која во составот не беше Горан Пандев.

Лацио немаше вакви проблеми со вториот клуб од Џенова, Сампдорија, победувајќи со 3:0 на гости благодарение на двата гола на Чиро Имобиле и едниот на Хоакин Кореа.

СЕРИЈА А, 1.КОЛО

Рома – Џенова 3:3

Каљари – Бреша 0:1

Сампдорија – Лацио 0:3

СПАЛ – Аталанта 2:3

Торино – Сасуоло 2:1

Верона – Болоња 1:1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Унгарски државјанин почина во автобус на излез од земјава

Синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во автобус на граничниот премин Табановце на излез од земјава починал Ф.С.(71)...

Македонија15 часа

Сугарески: Нема вмешани функционери на СДСМ во ,,Рекет”

Остануваме посветени на заложбата од Декларацијата што ја донесовме за борба против криминал и корупција, комуникацијата во партијата е одлична...

Македонија15 часа

(Видео) Арсовски: Кога ќе биде повикан Заев во обвинителството?

,,Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај. Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев,...

Македонија16 часа

Ветрот го шири пожарот кај Опеница, кризниот штаб бара решение

Поради сериозноста на ситуацијата заседава Кризниот штаб на Општина Охрид кој бара решение како да се изгасне пожарот кој се...

Топ17 часа

Ресенчанец со фалц диплома станал полицаец, се запишал на факултет и го унапредиле во инспектор

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ш.(38) од село Асамати, Ресенско, поради „фалсификување исправа“, казниво по член 378 став1 од...

Свет17 часа

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот...

Свет17 часа

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува...

Европа19 часа

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион19 часа

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт19 часа

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија19 часа

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт20 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет1 ден

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија1 ден

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет1 ден

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа1 ден

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија2 дена

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион2 дена

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Досие