Контакт

Спорт

Анти-владините протести одложија натпревари на ЕП во Франција

Французите, поради најавените анти-владини протести, ги одложија утрешните натпревари кој требаа да се одиграат на Европското првенство во ракомет за жени.
Натпреварите што утре од 15, односно 18 часот, требаа да ги одиграат Франција и Шведска, односно…

Објавено пред

Французите, поради најавените анти-владини протести, ги одложија утрешните натпревари кој требаа да се одиграат на Европското првенство во ракомет за жени.

Натпреварите што утре од 15, односно 18 часот, требаа да ги одиграат Франција и Шведска, односно Србија и Русија, ќе се одиграат во истите термини в недела.

Покрај натпреварите на Европското првенство, во Франција се одложени и пет натпревари од Лига 1, во фудбалскиот шампионат.

В сабота во Франција ќе се одржат нови анти-владини протести, а низ целата земја ќе бидат ангажирани 89.000 полицајци. Минатиот викенд на протестите беа повредени 130, а уапсени повеќе од 400 луѓе.

Спорт

Ленс Армстронг: Не би сменил ништо околу моето допингување

Објавено пред

Ленс Армстронг, човекот кому му беа одземени рекордните седум титули од Тур де Франс вели дека „не би сменил ништо“ околу допингувањето во последнот интервју со „Ен-би-си“.

Во интервјуто кое ќе се појави следната среда со наслов „Ленс Армстронг: следната етапа“, 47-годишниот Тексашанец зборува за својата кариера одбележана со фасцинантната борба со ракот на тестисите и рекордните трофеи од Франција, но и со допингување, кое го призна по долга легална борба.

„Моравме да го правиме тоа за да победиме. Не беше легално, но не би сменил ништо, без разлика дали губам пари или од херој станувам нула“, вели Армстронг, кој ја освои својата прва ТдФ титула пред 20 години.

Армстронг доби доживотна суспензија во 2012 година откако Интернационалната велосипедска унија (УЦИ) ја одобри казната од Американската анти-допинг агенција (УСАДА). Тој призна дека мамел во интервју  кај Опра Винфри во јануари 2013, одлука која го чинеше милиони долари во изгубени реклами и тужби.

„Не би сменил ниту една работа. Не би го сменил тоа како се однесував. Мислам, можеби би го сменил, но се работи за долг одговор. Во основа, не би ги сменил лекциите кои ги научив, а лекциите не би ги добил да не се однесував така. Немаше да ме истражуваат и казнат доколку не го направев тоа. Да се допингував и не кажев ништо, немаше ништо да се случи. Како да молев да дојдат по мене, а бев навистина лесна мета“, додава Армстронг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вилас-Боаш се враќа во Европа, ќе го предводи Марсеј

Објавено пред

Португалскиот тренер Андре Вилас-Боаш по две години повторно би можел да работи во Европа. Поранешниот тренер на Порто, Тотенхем, Зенит и Челси од 2017 година го предводи Шангај СИПГ.

Португалецот познат и под прекарот „малиот Мурињо“ се поврзува со тренерската функција во Олимпик Марсеј.

„Уште во 2013 година имав контакти со Марсеј, но тогаш заминав во Зенит. Марсеј е еден од најголемите европски клубови, поранешен европски првак, клуб со голема традиција. Секако дека е добра опција за мене, но само доколку ме повикаат“, рекол Португалецот.

Вилас-Боашво кариерата бил шампион на Русија и Португалија, а со Порто во 2011 година ја освоил Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дежа ви! Мик Шумахер се судри на „Ла раскас“… Слично како тато! (видео)

Објавено пред

Синот на Михаел Шумахер, Мик, оваа сезона настапува во Формула 2 шампионатот и на денешната прва трка направи нешто што потсети на неговиот татко. Но, не на најдобрите моменти.

Мик Шумахер прво извлече фантастично претекнување на стартот на трката, пред да се судри со Татјана Калдерон на кривината „Ла раскас“ предизвикувајќи црвено знаме бидејќи болидите едноставно не можеа да поминат.

Ова неизбежно донесе споредби со 2006 година, кога Михаел Шумахер во текот на квалификациите контроверзно се паркираше на истото место не дозволувајќи ривалите (во прв план Фернандо Алонсо) да го подобрат неговото време. Иако Шуми тврдеше дека не го направил тоа намерно, стјуардите не мислеа така и го казнија.

Инциденот овојпат не беше контроверзен, бидејќи беше јасно дека помладиот Шумахер се обиде да најде место за да помине.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет3 часа

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа5 часа

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија6 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт6 часа

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потрагата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија7 часа

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет20 часа

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Свет22 часа

„Фејсбук“ отстранил над три милијарди лажни профили

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека од октомври минатата година до март годинава, биле идентификувани и отстранети повеќе од три милијарди лажни...

Свет22 часа

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ1 ден

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски1 ден

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Македонија1 ден

(Видео) Павле Богоевски најави оставка

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која...

Регион1 ден

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет1 ден

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт1 ден

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа1 ден

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава2 дена

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија2 дена

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија2 дена

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија2 дена

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Досие