Контакт

Спорт

Атлетико лесно со Хетафе (Видео)

Фудбалерите на Атлетико Мадрид, вечерва, го совладаа градскиот ривал Хетафе со 2:0. Најзаслужен за вториот триумф на Атлетико во првенството беше Тома Лемар.
Атлетико, со оглед на формата во која се наоѓа, полсено од прогнозите забележа победа на „Коло…

Објавено пред

Фудбалерите на Атлетико Мадрид, вечерва, го совладаа градскиот ривал Хетафе со 2:0. Најзаслужен за вториот триумф на Атлетико во првенството беше Тома Лемар.

Атлетико, со оглед на формата во која се наоѓа, полсено од прогнозите забележа победа на „Колосеум“ стадионот во Мадрид. „Јорганџиите“ од доаѓањето на Диего Симеоне на тренерската позиција против Хетафе имаат 12 победи и само едно реми и нневеројатна гол разлика 25:0.

Првиот гол на мечот беше постигнат во 14.минута. Лемар испрати проектил од 25 метри, топката удри во гредата, а потоа и во грбот на голманот Сорија и заврши во мрежата.

Во второто полувреме, Лемар во 60.минута со гол го заврши брилијантниот тимски контра напад.

Хетафе мечот го заврши со играч помалку, бидејќи Алена кој во играта влезе во 64.минута во 68. доби црвен картон.

Во наредната рунда Атлетико ќе игра против Уеска, а Хетаве ќе гостува кај Алавес.

Алавес, попладнево во Мадрид, го декласира Рајо Ваљекано со 5:1. Домаќинот водеше со 1:0, а потоа играчите на Алавес постигнаа пет гола.

Еибар со голот на Кике го совладаа Леганес со 1:1.

Селта не успеа да ги освои трите бода против Ваљадилид иако имаше предност од 2:0 и 3:1. мечот заврши 3:3, а бод на Ваљадолид му донесе Суарез во 94.минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо за мегданот со Валенсија „в оган фрла“ 14-годишен фудбалер!?

Манчестер јунајтед веќе го осигура пласманот во нокаут фазата од Лигата на шампиони напролет, па затоа тренерот Жозе Мурињо за утрешниот меч против Валенсија во Шпанија оди со проретчен состав во кој има членови од младинскиот погон на клубот.
Според и…

Објавено пред

Манчестер јунајтед веќе го осигура пласманот во нокаут фазата од Лигата на шампиони напролет, па затоа тренерот Жозе Мурињо за утрешниот меч против Валенсија во Шпанија оди со проретчен состав во кој има членови од младинскиот погон на клубот.

Според информациите од Островот, не е чудо Мурињо на теренот на „Местаља“ да го испрати Нигериецот, Шола Шортаер, кој има само 14 години. Шанса за настап во ЛШ можно е да добие и 15-годишниот Вил Фиш, идните ѕвезди на „црвените ѓаволи“.

Сепак, откако поголемиот број од ѕвездите на тимот останаа во Манчестер, со сигурност се очекува шанса да добијат 17-годишните фудбалери Гарнеро и Гринвуд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Експресен отказ за Јаја Туре од Олимпијакос

Легендарниот фудбалер на Манчестер Сити и екс-репрезентативец на Брегот на слоновата коска, Јаја Туре „раскина“ со грчки Олимпијакос.
Фудбалерот во Атина стигна како големо засилување за грчкиот тим, но неговата епизода траеше само 3 месеци.
Во септем…

Објавено пред

Легендарниот фудбалер на Манчестер Сити и екс-репрезентативец на Брегот на слоновата коска, Јаја Туре „раскина“ со грчки Олимпијакос.

Фудбалерот во Атина стигна како големо засилување за грчкиот тим, но неговата епизода траеше само 3 месеци.
Во септември го потпиша договорот со Олимпијакос, голем број навивачи го дочекаа, но сезонава имаше само 5 настапи за клубот со 222 минути минати на терен.

Договорот со Туре беше потпишан на една година, со годишна плата од 2,5 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблеми за Пеп, Давид Силва во аут до крајот на 2018

Еден од најдобрите играчи на Манчестер Сити, Давид Силва поради повреда на мускулот на левата нога ќе паузира до крајот на годината, потврди менаџерот на „Граѓаните“, Пеп Гвардиола.
Искусниот играч кој оваа сезона е одличен со 8 погодоци и 4 асистенции…

Објавено пред

Еден од најдобрите играчи на Манчестер сити, Давид Силва, поради повреда на мускулот на левата нога, ќе паузира до крајот на годината потврди менаџерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола.

Искусниот играч кој оваа сезона е одличен со 8 погодоци и 4 асистенции се повреди минатиот викенд на дербито во Лондон против Челси.

Силва се очекува да го пропушти дуелот против Хофенхајм во Лигата на шампионите, како и премиерлигашките дуели против Евртон, Лестер, Кристал Палас и Саутемптон.

Од Сити се надеваат дека искусниот Шпанец ќе биде подготвен за големото дерби против Ливерпул на 3 јануари в година.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток45 минути

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видео надзор

Судењето за ,,крвавиот четврток” по паузата продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток3 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток5 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија5 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија6 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток6 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија7 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија8 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа8 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет10 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија10 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа21 час

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија1 ден

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Досие