Контакт

Спорт

Аугзбург во финишот му „откина“ поен на Баерн, Шалке „закован“ на дното (видео)

Совршениот старт на Нико Ковач на клупата на Баерн Минхен сопре сред Октоберфест, откако баварските ривали Аугзбург успеаја да освојат поен (1:1) на гостувањето на „Алијанц арената“ со гол во финишот на мечот.
Арјен Робен ги донесе домаќините во водств…

Објавено пред

Совршениот старт на Нико Ковач на клупата на Баерн Минхен сопре сред Октоберфест, откако баварските ривали Аугзбург успеаја да освојат поен (1:1) на гостувањето на „Алијанц арената“ со гол во финишот на мечот.

Арјен Робен ги донесе домаќините во водство во 48. минута со убав гол, пред Феликс Геце во 87. минута да донесе поен за Аугзбург откако Баварците пропуштија голем број на шанси. Баерн останува прв на табелата со 13 поени, два повеќе од изненадувањето Вердер.

Мизерниот старт на Шалке во Бундеслигата продолжи, откако тимот од Гелзенкирхен го забележа петтиот пораз во исто толку меча, овојпат од Фрајбург (1:0) за да остане закован на дното на лигата.

БУНДЕСЛИГА, 5.КОЛО

Баерн – Аугзбург 1:1

Фрајбург – Шалке 1:0

Хановер – Хофенхајм 1:3

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Лилјаците“ ја „изедоа“ Барса – Валенсија со титула по 11 години (видео)

Објавено пред

Барселона можеби имаше повеќе од играта и поседот на топката, меѓутоа Валенсија ја освои својата прва титула од Копа дел реј по 11 години, со фантастична 2:1 победа на „Бенито Вилјамарин“ во Севилја, за уште едно разочарување на Блауграна по „колапсот“ во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Кевин Гамеиро во 21. минута и Родриго 12 минути подоцна успеаја да ја „фатат“ одбраната на Барселона на „спиење“ за изненадувачко 2:0 водство на тимот на Марселино, по што Барселона неуспешно тргна во напад до крајот на мечот.

Во 57. минута, Лео Меси ја погоди пречката по асистенција на Малком за да ги потсети „Лос че“ дека работата не е завршена, а во 71. минута во супер-шанса беше Жерард Пике, повторно по акција на Малком, но неговиот обид заврши до левиот дирек на голманот Доменеш. Притисокот се исплатеше во 73. минута, кога Меси го фати „отпадокот“ по одбраната на голманот на ударот на Ленгле со глава, за да намали на 2:1.

И покрај тоа што Барселона имаа над 75 отсто од поседот на топката и не престануваа со опсадата на голот на противникот, тоа беше максимумот од тимот на Ернесто Валверде, чија иднина сега сигурно ќе биде тема во каталонските медиуми.

Ова е осма титула од Копа дел реј за двократните шпански шампиони, Валенсија, но и прва титула од 2008 година, кога во финалето на кралскиот куп со 3:1 го победија Хетафе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Болоња во трилер меч ја заврши сезоната со победа над Наполи (видео)

Објавено пред

Федерико Сантандер постигна два гола да ги предводи Болоња до седма последователна домашна победа со 3:2 над Наполи, иако италијанските вицешампиони направија импресивен кам-бек во второто полувреме во последниот меч за нив оваа сезона.

Двата тима немаа голем мотив за резултат во последниот меч, бидејќи Болоња под водство на новиот тренер Синиша Михајловиќ обезбеди опстанок, додека на Наполи не му „бегаше“ второто место по 4:1 победата над Интер.

Болоња го шокираше Наполи со два гола преку Сантандер во 43. минута и преку Блерим Џемаили само 120 секунди подоцна. Сепак, во второто полувреме, „партенопеи“ полека но сигурно се вратија во игра – Фаузи Гулам во 57. минута и Дрис Мертенс во 77. минута придонесоа за интересен финиш на мечот, пред Сантандер во 88. минута со гол со глава да ги постави конечните 3:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн суверено владее со Германија – преку Лајпциг до двојната круна (видео)

Објавено пред

Првата сезона на Нико Ковач на клупата на Баерн Минхен ја донесе и првата двојна титула за гигантот од Баварија, откако во финалето на ДФБ купот со 3:0 го победија тимот на РБ Лајпциг за да покажат дека во моментов се најдобриот германски клуб.

Роберт Левандовски не згреши во 29. минута за да им донесе водство на Баерн, а двете одлични шанси на Лајпциг ги „заврши“ фантастичниот Мануел Нојер на голот. Кога притисокот се зголемуваше, Кингсли Коман во 78. минута зголеми на 2:0, за Левандовски да го постигне својот втор гол во 85. минута, кога го лобуваше голманот Петер Гулач.

Мечот беше и збогување на многубројните навивачи на Баерн во Берлин со своите херои Арјен Робен и Франк Рибери кои го одиграа последниот меч за својот клуб.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани...

Свет15 часа

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на...

Македонија16 часа

Момчето кое се повреди од струен удар ќе се лекува во Софија

Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар е испратено на лекување во...

Македонија19 часа

(Видео) Протест на жители на Гази Баба: Градоначалникот да даде оставка, а не да ни носи центар за зависници

Имаме кучкарник, канта пазар, кванташки пазар, сточен пазар, депонија, уште центар за зависници треба да ни донесат да бидеме комплетни....

Македонија21 час

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести22 часа

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа22 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт22 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија23 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа1 ден

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет2 дена

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет2 дена

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија2 дена

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ2 дена

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет2 дена

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа2 дена

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија2 дена

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт2 дена

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија2 дена

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Досие