Контакт

Спорт

Баерн се врати на победите во Атина, маки за Валенсија (видео)

Баерн Минхен по големиот број на критики во германските медиуми и заканите за тужби против новинарите кои не пишуваат „добро“ за гигантот, се врати на победите по рутинската 2:0 победа над АЕК во Атина во третото коло од Лигата на шампионите. Валенсија…

Објавено пред

Баерн Минхен по големиот број на критики во германските медиуми и заканите за тужби против новинарите кои не пишуваат „добро“ за гигантот, се врати на победите по рутинската 2:0 победа над АЕК во Атина во третото коло од Лигата на шампионите. Валенсија немаше толку среќа и си ги искомпликува работите со реми против Јанг Бојс во Швајцарија.

Отпорот на грчкиот клуб беше скршен за две минути во второто полувреме, кога Хави Мартинез и Роберт Левандовски постигнаа голови за втора победа во три меча за Баварците во Лигата на шампионите и преземање на првото место во групата Е.

Мартинез во 61. минута одлично реагираше по првиот одбиен  удар на Робен за да го совлада противничкиот голман, а веќе во 63. минута по една прекрасна акција, на Роберт Левандовски не му беше лесно да ја постави топката во мрежата.

Во Берн пак, Валенсија успеа прва да дојде во водство во 26. минута од натпреварот, кога Солер одлично го пронајде Мичи Батшуаи, но резултатот беше израмнет во 55. минута преку Хорау од пенал.

Со овој резултат, шпанскиот клуб има 2 поени и е на третото место во групата зад Јувентус (6) и Манчестер јунајтед (4) кои вечерва го играат големото дерби во ЛШ.

Фото: ЕПА

АЕК – БАЕРН 0:2

ЈАНГ БОЈС – ВАЛЕНСИЈА 1:1

Спорт

Пјонтек ја продолжи гол-серијата, Милан го растури Емполи (видео)

Објавено пред

Кшиштоф Пјонтек се покажува како вистинска премија за тимот на Милан откако повторно беше стрелец на првиот гол за „росонерите“ при лесната 3:0 победа над Емполи во првиот меч од 25. коло во Серија А.

Пјонтек стрелаше во 49. минута од мечот за да го скрши отпорот на гостите што се борат за опстанок во елитата по што Кеси и Кастилехо постигнаа голови за препородениот тим на Џенаро Гатузо.

Со третата победа во низа Милан останува на четвртото место во Серија А со 45 поени, само поен зад градскиот ривал Интер (кој в недела ѝ гостува на Фиорентина) и четири пред Рома (ко утре му гостува на Фрозиноне). Емполи е 17. со 21 поен, три поени од зоната за испаѓање.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Црна Гора пред историски пласман, Хрватска, дефинитивно, без мундијал

Објавено пред

Хрватска беше поразена од Полска со 69:77 за да ги загуби и досега малите шанси за пласман на Светското првенство во кошарка во Кина, а Црна Гора со 76:74 победи на гостувањето во Украина за да дојде на чекор до прв пласман на СП.

Хрватите во Вараждин почнаа со серија од 14:0, а гостите не постигнаа кош во првите седум минути за да се подгреат надежите на навивачите дека ќе се стигне до потребната победа од над 6 поени разлика. Но, Полјаците, предводени од Понтика (20 поени) и Слотер (15 поени), почнаа да се враќаат во игра за победа со која се веќе квалификувани на мундијалот првпат по 52 години заедно со Италија и Литванија во тешката група.

Црна Гора, пак, со 76:74 беше подобра од Украина, а нивниот главен ривал Летонија со 62:67 беше поразена од веќе квалификуваната Шпанија. Бидејќи Црногорците ги победија Летонците во Рига (84:75), тие и со пораз во „Морача“ в понеделник би отишле на мундијалот, само доколку поразот не е повисок од осум поени. Шпанија и Турција, кои се веќе квалификувани, стигнаа до лесни победи.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2019

ГРУПА И

Летонија – Шпанија 62:67 (14:25, 11:13, 16:13, 21:16)

Украина – Црна Гора 74:76 (34:17, 6:9, 16:25, 18:25)

Турција – Словенија 77:58 (11:17, 23:9, 24:16, 19:16)

Табела: 1. Шпанија 20, 2. Турција 19, 3. Црна Гора 18. 4. Летонија 17, 5. Украина 16, 6. Словенија 13

ГРУПА  Ј

Хрватска – Полска 69:77 (16:8, 20:24, 23:29, 10:16)

Холандија – Литванија 69:78 (20:25, 15:20, 14:7, 20:16)

Италија – Унгарија 75:41 (15:9, 19:6, 18:18, 23:8)

Табела: 1. Литванија 21, 2. Италија 19, 3. Полска 18, 4. Унгарија 16, 5. Хрватска 15, 6. Холандија 14

Прикажи повеќе...

Спорт

Фондацијата на Меси донира 200.000 евра во Кенија

Објавено пред

Фондацијата на ѕвездата на Барселона, Лионел Меси, донира 200.000 евра за помош на проектите на УНИЦЕФ за доставување чиста вода за пиење во Кенија.

Со проектот повеќе од 2.000 луѓе во рурална Кенија ќе добијат пристап до вода во своите домови и во училиштата. Децата ќе добиваат по два литра вода во текот на школските денови, а во училиштата ќе се изградат и тоалети за да се подобри хигиента.

Покрај ова, ќе бидат донирани 4.000 пакети храна во регионот откако податоците покажаа дека во Кенија има над 58.000 деца што гладуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток9 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Крвав четврток10 часа

Утре продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Утре напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Свет12 часа

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ13 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија14 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата14 часа

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија14 часа

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија15 часа

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток16 часа

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија16 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија17 часа

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија17 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија18 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија18 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија19 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа20 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија20 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија20 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија1 ден

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Досие