Контакт

Спорт

Барсегјан ги „спаси“ Ерменците против Лихтенштајн (видео)

Фудбалерот на Вардар, Тигран Барсегјан со голот на 15 минути пред крајот ја „спаси“ Ерменија во Ереван против Лихтенштајн, носејќи 2:1 победа во првиот меч од групата 4 на Лигата на нации Д, група во која е и нашата репрезентација.
Натурализираниот Бра…

Објавено пред

Фудбалерот на Вардар, Тигран Барсегјан со голот на 15 минути пред крајот ја „спаси“ Ерменија во Ереван против Лихтенштајн, носејќи 2:1 победа во првиот меч од групата 4 на Лигата на нации Д, група во која е и нашата репрезентација.

Натурализираниот Бразилец Марко Пицели донесе водство за Ерменија во 31. минута, но Лихтенштајн успеа да израмни само две минути подоцна преку Сандро Волфингер. Ерменците имаа шанса и порано да го „решат“ мечот, но во 69. минута, ѕвездата на Арсенал, Хенрик Мхитарјан утна обид од белата точка.

Подоцна, Лихтенштајн остана со играч помалку, кога Микеле Полверино доби втор жолт картон во 74. минута, две минути пред Барсегјан да го постигне голот. Ова е втор гол за Барсегјан во националниот дрес во 15 настапи.

Македонија го отвара настапот на Лигата на нации против Гибралтар од 20.45 часот.

Спорт

Неверојатен холандски кам-бек за „шок“ за Германија, но и за Франција (видео)

Холандија постигна два гола во финишот на натпреварот за да извлече 2:2 реми на гостувањето кај лутите ривали Германија во Гелзенкирхен, со што репрезентацијата која не настапи на последното СП се пласираше во финалето на Лигата на нации пред светските…

Објавено пред

Холандија постигна два гола во финишот на натпреварот за да извлече 2:2 реми на гостувањето кај лутите ривали Германија во Гелзенкирхен, со што репрезентацијата која не настапи на последното СП се пласираше во финалето на Лигата на нации пред светските шампиони Франција.

Германија водеше со 2:0 по само 20 минути игра откако Тимо Вернер во 9. минута и Лирој Сане во 20. минута ги „матираа“ Холанѓаните, но како што самите Германци знаат, фудбал се игра 90 минути. Квинси Промес намали на 2:1 во 85. минута пред во 91. минута, дефанзивецот на Ливерпул, Виргил ван Дајк да израмни на 2:2.

Со ремито, „лалињата“ го освојуваат првото место на табелата со 7 поени, исто како и Французите, но со подобра гол-разлика (8:4 и 4:4), со што потврдија дека го заслужуваат местото во елитата и покрај слабите резултати во последните десетина години. Германија, пак, патува во Лига Б без победа во четири меча.

Овој резултат значи дека Холандија, Португалија, Англија и Швајцарија ќе учествуваат во финалето на Лигата на нации во јуни 2019 година, кое ќе се одржи во една од нациите учеснички, што ќе се одреди следниот месец.

Бугарија, пак, пропушти совршена шанса за пласман во Лига Б, откако на домашен терен одигра 1:1 со Словенија, за да дозволи Норвешка со 2:0 победата на гости на Кипар да влезе во „втората лига“.

ЛИГА НА НАЦИИ,7.КОЛО

ЛИГА А, ГРУПА 1

Германија – Холандија 2:2

Табела: Холандија 7, Франција 7, Германија 2

ЛИГА Б, ГРУПА 1

Чешка – Словачка 1:0

Табела: Украина 9, Чешка 6, Словачка 3

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Данска – Ирска 0:0

Табела: Данска 8, Велс 6, Ирска 2

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Бугарија – Словенија 1:1

Кипар – Норвешка 0:2

Табела: Норвешка 13, Бугарија 11, Кипар 5, Словенија 3

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Андора – Летонија 0:0

Грузија – Казахстан 2:1

Табела: Грузија 16, Казахстан 6, Летонија 4, Андора 4

Прикажи повеќе...

Спорт

Мисијата исполнета: Прекрасни голови и Македонија во Лига Ц и во плеј-офот! (галерија+видео)

Македонската фудбалска репрезентација го исполни ветеното и го освои првото место во групата 4 од Лигата Д во Лигата на нации на УЕФА, откако пред малубројната публика на „Филип Втори“ го совлада аутсајдерот Гибралтар со 4:0.
До петтата победа во шесте…

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација го исполни ветеното и го освои првото место во групата 4 од Лигата Д во Лигата на нации на УЕФА, откако пред малубројната публика на „Филип Втори“ го совлада аутсајдерот Гибралтар со 4:0.

До петтата победа во шесте меча во Лигата на нации, Македонија дојде со смирена игра против неатрактивниот противник без капитенот Горан Пандев, кој паузираше поради жолти картони.

Енис Барди во 27. минута покажа каков фудбалски мајстор е постигнувајќи го вториот гол во два меча за Македонија со совршен удар од многу тешка ситуација, удар кој не би го одбраниле и голмански величини.

Победата ја обезбеди Илија Несторовски, откако голгетерот на Палермо создаде многу шанси од кои две ги искористи – во 67. минута, кога по нафрлање на Ристовски со глава го совлада голманот и во 80. минута, кога постигна уште еден фантастичен гол од работ на шестнаесетникот. За „крај“, неговиот соиграч Александар Трајковски во 94. минута со уште еден гол стави печат на триумфот.

За потврда на првото место беше доволен и поен, и сега е дефинитивно и конечно – Македонија следната сезона ќе настапува во Лига Ц со далеку посилни противници, а ќе има и многу поголеми шанси за пласман на Европското првенство во 2020 година.

Покрај  квалификациските натпревари по групи (кои ќе бидат одредени по крајот на Лигата на нации), момците ќе имаат шанса и преку плеј-офот со другите победници во Лига Д – засега се сигурни Грузија (група 1), Белорусија (група 2) и Косово или Азербејџан (група 3) да бараат „втор пат“ до Евро 2020. Една од овие четири репрезентации има сигурно место на ЕП.

ЛИГА НА НАЦИИ, ЛИГА Д, ГРУПА 4

Македонија – Гибралтар 4:0

Лихтенштајн – Ерменија 2:2

Конечна ТАБЕЛА: 1.Македонија 15, 2.Ерменија 10, 3.Гибралтар 6, 4.Лихтенштајн 4

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Мисијата исполнета: Прекрасни голови и Македонија во Лига Ц и во плеј-офот! (галерија+видео)

Македонската фудбалска репрезентација го исполни ветеното и го освои првото место во групата 4 од Лигата Д во Лигата на нации на УЕФА, откако пред малубројната публика на „Филип Втори“ го совлада аутсајдерот Гибралтар со 4:0.
До петтата победа во шесте…

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација го исполни ветеното и го освои првото место во групата 4 од Лигата Д во Лигата на нации на УЕФА, откако пред малубројната публика на „Филип Втори“ го совлада аутсајдерот Гибралтар со 4:0.

До петтата победа во шесте меча во Лигата на нации, Македонија дојде со смирена игра против неатрактивниот противник без капитенот Горан Пандев, кој паузираше поради жолти картони.

Енис Барди во 27. минута покажа каков фудбалски мајстор е постигнувајќи го вториот гол во два меча за Македонија со совршен удар од многу тешка ситуација, удар кој не би го одбраниле и голмански величини.

Победата ја обезбеди Илија Несторовски, откако голгетерот на Палермо создаде многу шанси од кои две ги искористи – во 67. минута, кога по нафрлање на Ристовски со глава го совлада голманот и во 80. минута, кога постигна уште еден фантастичен гол од работ на шестнаесетникот. За „крај“, неговиот соиграч Александар Трајковски во 94. минута со уште еден гол стави печат на триумфот.

За потврда на првото место беше доволен и поен, и сега е дефинитивно и конечно – Македонија следната сезона ќе настапува во Лига Ц со далеку посилни противници, а ќе има и многу поголеми шанси за пласман на Европското првенство во 2020 година.

Покрај  квалификациските натпревари по групи (кои ќе бидат одредени по крајот на Лигата на нации), момците ќе имаат шанса и преку плеј-офот со другите победници во Лига Д – засега се сигурни Грузија (група 1), Белорусија (група 2) и Косово или Азербејџан (група 3) да бараат „втор пат“ до Евро 2020. Една од овие четири репрезентации има сигурно место на ЕП.

ЛИГА НА НАЦИИ, ЛИГА Д, ГРУПА 4

Македонија – Гибралтар 4:0

Лихтенштајн – Ерменија 2:2

Конечна ТАБЕЛА: 1.Македонија 15, 2.Ерменија 10, 3.Гибралтар 6, 4.Лихтенштајн 4

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет10 часа

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија12 часа

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија12 часа

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија15 часа

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион15 часа

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток16 часа

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија16 часа

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Македонија16 часа

(Видео) Општина Центар ќе бара одговорност за случајот со бабата кај Буњаковец

Од Општина Центар преку соопштение информираа дека направени се разговорите со двајцата комунални редари и почната е постапка за утврдување...

Македонија17 часа

(Видео) Помор на риба во Охридското Езеро поради нискиот водостој

Помор на тони плашица во каналот Студенчишта во Охрид, проценуваат жителите, кои додаваат дека во близина на местото се шири...

Македонија17 часа

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас...

Македонија17 часа

(Видео) Анѓушев по појадокот кај Курц: Ќе вложиме напори за да обезбедиме подобар живот за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваше на официјалниот работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц,...

Регион19 часа

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија20 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија20 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија22 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија22 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија1 ден

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт1 ден

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа2 дена

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Досие