Контакт

Спорт

Бен Једер и Севилја го замолчеа „Олд Трафорд“! (видео)

Навивачите на Манчестер јунајтед ќе го запаметат францускиот напаѓач Висам Бен Једер, откако со два гола за четири минути и донесе на Севилја 2:1 победа на „Олд Трафорд“, ставајќи крај на европската авантура на тимот на Жозе Мурињо.
По првото досадно р…

Објавено пред

Навивачите на Манчестер јунајтед ќе го запаметат францускиот напаѓач Висам Бен Једер, откако со два гола за четири минути и донесе на Севилја 2:1 победа на „Олд Трафорд“, ставајќи крај на европската авантура на тимот на Жозе Мурињо.

По првото досадно реми 0:0, реваншот во Англија беше со малку повисок интензитет, но двата тима не успеаја да направат многу шанси во првото полувреме. Мурињо по критиките стартуваше со Маркус Рашфорд во нападот, но во стартниот тим го немаше Пол Погба, со Маруан Фелаини во средината.

Од другата страна, од тимот на Винченцо Монтела не се очекуваше премногу во Англија, но тие се покажаа како цврст тим кој беше опасен во нападот.

Тоа најдобро се почувствува во финишот на натпреварот, откако во 74. минута Сарабија фантастично го пронајде Бен Једер, кој со одличен удар го совлада испружениот Давид де Хеа. Уште не беше слегната „прашината“ на „Олд Трафорд“, а веќе беше 0:2 – Бен Једер се најде на вистинското место на голот, и ја искористи лошата интевернција за Де Хеа.

Јунајтед, сепак, се „разбудија“ во финишот на натпреварот, и во 84. минута од мечот, по корнерот на Рашфорд, Ромелу Лукаку постигна атрактивен гол.

По минатогодишното освојување на Лигата на Европа, фановите на „ѓаволите“ очекуваа многу повеќе во Лигата на шампионите, но, засега, Јунајтед е доволно силен само за осминафинале. За Севилја и Винченцо Монтела пак, ова е големо постигнување, посебно откако италијанскиот стратег не воодушеви со резултатите по доаѓањето во Шпанија.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Модриќ: Совршен натпревар, ни се отвори!

Хрватска е во фудбалски транс, невиден од славната генерација од 1998 година, и капитенот Лука Модриќ е презадоволен од импресивната 3:0 победа над бледата Аргентина, инаку актуелен вице-шампион на светот.
„Што да се каже, мислам дека одигравме како шт…

Објавено пред

Хрватска е во фудбалски транс, невиден од славната генерација од 1998 година, и капитенот Лука Модриќ е презадоволен од импресивната 3:0 победа над бледата Аргентина, инаку актуелен вице-шампион на светот.

„Што да се каже, мислам дека одигравме како што сакаме, совршен натрпевар, посебно во второто полувреме. Против Аргентина за да победиш мораш да имаш совршен натпревар. Фала му на Бога, имавме три прекрасни голови. Денеска ни се отвори! Што е најважно, одигравме голем натпревар во сите 90 минути и ја исполнивме првата цел, сега ќе мислиме на осминафиналето“, изјави Модриќ, кој го постигна вториот гол за Хрватска со фантастичен удар од двасетина метри.

Фото: ЕПА

„Коцкестите“ ја понижија Аргентина и Меси! (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

„Коцкестите“ ја понижија Аргентина и Меси! (видео)

Хрватска со 3:0 ја понижи Аргентина за да се пласира во осминафиналето на Светското првенство и во исто време да ги стави шансите на Лео Меси и на Аргентина за пласман на чиста теорија.
Аргентина се надеваше дека ќе може да се крене по разочарувачкото …

Објавено пред

Хрватска со 3:0 ја понижи Аргентина за да се пласира во осминафиналето на Светското првенство и во исто време да ги стави шансите на Лео Меси и на Аргентина за пласман на чиста теорија.

Аргентина се надеваше дека ќе може да се крене по разочарувачкото 1:1 реми со Исланд, меѓутоа покажа лоша и неконцентрирана игра, посебно во одбраната, а Меси имаше посебно слабо прво полувреме во кое беше непрепознатлив на теренот.

Од друга страна, Хрватска има две победи од два меча за да биде блиску до осминафиналето со една од најголемите победи во историјата на „коцкестите“. Утре во вториот меч од второто коло во групата, Исланд ја пречекува Нигерија и од овој резултат ќе зависи дали Аргентина ќе има шанси за пласман.

Иван Перишиќ во петтата минута истрча напред, но неговиот шут беше одбранет од Кабалјеро во првата шанса на натпреварот.

Во 12. минута, Аргентина пропушти голема шанса, откако Меси изби напред, а Домагој Вида имаше лоша реакција во одбраната. Само минута подоцна Меза добива одлична топка во шестнаесетникот на Хрватска, но неговиот силен удар Ловрен го исфрлува во корнер. Аргентина може да биде опасна, нешто што не го покажаа во мечот со Исланд.

Во 20-тата минута, пречка за Аргентина откако Акуња се обиде да нафрли.  Во 29. минута Хрватите имаа многу среќа, откако по мизерна реакција на нивната одбрана, Енцо Перез не успеа да погоди од стоотстотна шанса. Во 46. минута, Ребиќ избива сам пред голот, но пропушта фантастична шанса.

По првото полувреме со многу грешки и слаба завршница на напаѓачите така почна и второто. Во 50. минута, Перишиќ уфрли опасна топка, меѓутоа аргентинската одбрана имаше ретка добра интервенција. На другата страна, Агуеро се обиде од тешка позиција, но Субашиќ беше сигурен.

Во 53. минута, Хрватска стигна до неверојатно водство преку Анте Ребиќ, но вистински виновник беше Вили Кабалјеро, кој ужасно ја исфрли топката, директно на волејот на напаѓачот на Ајнтрахт, кој не греши и носи водство за Хрватска.

Аргентина очајно тргна во напад, а во 63. минута вистински тест за хрватскиот голман, откако Меза шутираше од пет метри.

Во 81. минута, сите надежи на Аргентина за пресврт паднаа во вода, откако Лука Модриќ неочекувано беше оставен да се смири и да шутира од дваесетина метри и да го совлада Кабалјеро.

Во 85. минута, Хрватска можеше да стигне до 3:0 водство, откако слободниот удар на Ракитиќ заврши на местото каде што спојуваат дирекот и пречката! Ракитиќ во финишот на мечот става точка на натпреварот со уште еден гол за крај на мизеријата на Аргентина.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го „здроби“ Димитров во најдобриот меч по кам-бекот

Поранешниот светски рекет број 1 и финалист од Квинс Клаб од 2008, Новак Ѓоковиќ, конечно, имаше импресивен меч во својот кам-бек по повредите, „нокаутирајќи“ го вториот носител на елитниот турнир во Лондон, Григор Димитров со 6:4/6:1 за само 65 минути…

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 1 и финалист од Квинс Клаб од 2008, Новак Ѓоковиќ, конечно, имаше импресивен меч во својот кам-бек по повредите, „нокаутирајќи“ го вториот носител на елитниот турнир во Лондон, Григор Димитров со 6:4/6:1 за само 65 минути.

Ова е трето четврт-финале во низа за Србинот по Рим и Ролан Гарос и 16-та победа оваа сезона. Ѓоковиќ ја контролираше играта на сервис и на ретурн во првиот настап на Квинс Клаб од 2010 година, губејќи само 12 поени на свој сервис и правејќи три брејк-топки за да обезбеди дуел против еден од Французите, Адријан Манарино или Жулиен Бенето.

Ова беше осма пресметка на Ѓоковиќ со Димитров и седма победа за Новак, а во исто време и прва победа над топ 10 тенисер од минатиот мај.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Иванов одбегнува да ги покаже службените трошоци пред јавноста, велат од Владата

И понатаму нема одговор од претседателот, Ѓорге Иванов, на писмото од Владата со предлог да ја прифати Алатката за транспарентно,...

Свет35 минути

Се уништуваат четири локации за нуклеарни тестирања во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е започнато уништувањето на четири големи локации за вршење нуклеарни тестирања во Северна Кореја....

Свет39 минути

Се подготвува терен за средбата Путин – Трамп

Во тек се подготовките за самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин. За таа цел...

Македонија17 часа

(Видео) „Импичмент“ на Иванов за спас на договорот

Ќе помине ли Договорот со Грција без потпис од претседателот Иванов? Слично како и со законот за употреба на јазиците,...

Македонија18 часа

Меј: Договорот за името ќе донесе енормни придобивки за двете земји

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска му испрати писмена честитка на премиерот Зоран Заев за постигнатиот договор со Грција...

Македонија19 часа

Ексградоначалници направиле милионски сметки за ручеци и забави во ресторани

Двајца поранешни градоначалници на Старо Нагоричане ја задолжиле Општината со милионска сума за ручеци и забави во неколку угостителски објекти....

Македонија22 часа

Отворено писмо до пратениците: Мораториум за градбите, итно да запре деструкцијата на Охридскиот Регион

По повод Денот на Охридското Езеро еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ испрати отворено писмо до пратениците во кое се...

Македонија22 часа

Истрагата за пожарот во Велес во кој загинаа три деца сè уште трае

Сè уште не се познати причините како настанал пожарот во куќата во Велес во кој загинаа три девојчиња на возраст...

Вести23 часа

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша указот со кој се става крај на раздвојувањето на семејствата мигранти што незаконски...

Свет23 часа

Премиерката на Нов Зеланд стана прва светска лидерка што роди дете додека е на власт

Се породи премиерката на Нов Зеланд, Јацинда Ардерн, со што стана прв светски лидер во изминатите 30 години што имал...

Европа24 часа

Во ЕУ лани имало 50 отсто повеќе терористички напади во споредба со 2016 година

Во земјите членки на Европската Унија минатата година имало 50 отсто повеќе терористички напади и обиди за напади поврзани со...

Македонија1 ден

Додека го менува името, Заев ја задолжи државата со нови 7,1 милиони евра, обвинува опозицијата

Зоран Заев и криминалниот картел што го води ја задолжија државата со нови 7,1 милиони евра. Додека го продава името,...

Топ2 дена

Три деца изгореа во пожар во Велес

Три деца во возраст од една, две и пет години изгореа во пожар во нивниот дом во Велес. Куќата се...

Македонија2 дена

„Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно...

Економија2 дена

(Видео) СИЕР: Срамно и недозреано е барањето на градоначалникот на Кавадарци за „Фени“

По три часа расправа во судот во Велес одложено е гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ предложен од швајцарски...

Македонија2 дена

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија2 дена

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Досие