Контакт

Спорт

Бејл ги започнал преговорите со Манчестер јунајтед

Фудбалерот на Реал Мадрид, Герет Бејл, ги започнал преговорите со Манчестер јунајтед, околу можниот трансфер. Крилниот напаѓач и минатото лето беше трансфер цел на Манчестер јунајтед, но тогашниот тренер на Реал, Зинедин Зидан, ја одби можноста Велшане…

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Герет Бејл, ги започнал преговорите со Манчестер јунајтед, околу можниот трансфер. Крилниот напаѓач и минатото лето беше трансфер цел на Манчестер јунајтед, но тогашниот тренер на Реал, Зинедин Зидан, ја одби можноста Велшанецот да биде продаден.

„Бејл најпрвин ќе има разговор со новиот тренер на Реал, Хулен Лопетеги, а потоа ќе видиме што ќе се случува“, изјавил за „ЕСПН“, менаџерот на фудбалерот, Џонатан Барнет.

Бејл има договор со Реал до 2022 година, а доколку реши да остане во Мадрид, тогаш за место во тимот ќе мора да се бори со играчите во кои Лопетеги има голема доверба, Марко Асенсио и Иско.

Реал, по завршувањето на сезоната, тргна во реконструкција на тимот, најпрвин тренерот Зидан го напушти клубот, а од вторникот играч на Реал повеќе не е Кристијано Роналдо.

Велшанецот во реал пристигна во 2013 година, од Тотенхем за 100 милиони евра. За Реал одиграл 189 натпревари и постигна 88 гола, вклучувајќи ги и двата во овогодишното финале во Лигата на шампионите против Ливерпул.

За Велс, Бејл постигнал 29 гола на 70 одиграни натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јоги е лут: Грд фаул, можеше да му ја скрши ногата (Видео)

Објавено пред

Селекторот на Германија, Јоаким Лев, по синоќешниот контролен натпревар со Србија (1:1), бил многу лут поради грубиот старт што во финишот над Лирој Сане го направи Милан Павков.

Павков, нема по добро да го памети дебито за српската репрезентација. Тој во 93 минута доби директен црвен картон.

„Многу, многу грд фаул. Сане има среќа што не е потешко повреден. Со таков фаул се крши нога. хФала му на Бога, па не се случи нешто такво“, рекол Лев.

Неговиот колега, Младен Крастајиќ, додека на Сане му се укажуваше лекарска помош, му се извини на Лев.

„Фер натпревар, црвениот картон беше лош. Имајте разбирање и за фудбалерот, прв пат настапи за репрезентацијата, немаше намера да го повреди Сане“, рекол Крстајиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден не може сам, Ембид ги реши Селтикси, Оклахома е во криза (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Оклахома го компромитираат учеството во плејофот откако доживеаја нов пораз, четврти во низа. Измината ноќ во НБА-лигата индивидуално го обележаа Џејмс Харден од Хјустон и Џоел Ембид од Флиладелфија.

Оклахома пред неколку недели беше трета на Западот, а по најновиот пораз, се наоѓа на осмото место и до крајот на регуларниот дел од сезоната ќе води голема борба за пласман во плејофот.

Тандер, по продолжението, беше поразен од Торонто 114:123. Оклахома доживеа порази иако Расел Вестбрук одигра „страшен“ меч (42 поени, 11 скока, 6 асистенции). Пол Џорџ постигна само 19 поени, додека потфрли Стивен Адамс со четири поени.

Торонто ќе игра без првиот плејмејкер Кајл Лаури до крајот на сезоната, меѓутоа тоа не се почувствува на овој меч. Паскал Сијакам забележа 33 поени и 13 скока, а Каваи Ленард 22 поени, 10 скока и 6 асистенции.

Хјустон Рокетс падна во продолжението против Мемфис Гризлис 126:125. На франшизата од Тексас не им помогна ниту монструозната партија на Џејмс Харден (57 поени, 7 скока, 8 асистенции). Мемфис до победата ги предводеа Литванецот Јонас Валанчунас со 33 поени, 15 скока, односно Мајк Конли со 35 поени и 8 асистенции.

Филалделфија во финишот на сезоната влегува во посакуваниот ритам. Во дербито на Истокот, Фила славеше над Бостон Селтикс 118:115. Блескаше Камерунецот Џоел Ембид со 37 поени, 21 скок, 4 асистенции. Бостон ги предводеше Кајто Ирвинг со 36 поени и 9 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс-Милвоки Бакс 107:102
Орладно Меџик-Њу Орлеанс Пеликанс 119:96
Филалделфија-Бостон Селтикс 118:115
Њујорк Никс-Јута Џез 116:137
Чикаго Булс-Вашингтон Визардс 126:120
Мемфис Гризлис-Хјустон Рокетс 126:125
Сан Антонио Спарс-Мајами Хит 105:110
Оклахома Тандер-Торонто Репторс 114:123
Портланд Трејлблејзерс-Далас Маверикс 126:118

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве нема да играт во САД поради Роналдо

Објавено пред

Во фудбалскиот клуб Јувентус веќе размислувата за летните подготовки, а за разлика од минатата година, оваа клубот нема да патува во САД.

Минатата година Јувентус играа во Америка, во рамките на Интернационалниот куо, а оваа ќе имаат поинаква дестинација. Причина за тоа е Кристијано Роналдо, пишува „Њујорк Тајмс“.

Против Портигалецот се води постапка за силување на Кетрин Мијагра. Доколу стапне на американска почва тој може да биде уапсен и да да биде одведен на испитување.

Поради Роналдо, Јувентус во текот на летото ќе игра во Кина и Сингапур.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет39 минути

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија2 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа15 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион16 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион17 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија18 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија19 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија19 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет19 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија20 часа

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија20 часа

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија20 часа

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ21 час

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија23 часа

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Европа1 ден

Татко и син се првите погребани жртви по масакрот во Крајстчерч

Таткото и синот Калед Мустафа (44) и Хамза (16) денеска беа погребани како први жртви во терористичкиот напад во Крајстчерч....

Досие