Контакт

Спорт

Блик: Господине Шаќири ние не сме залудени со национализам

Главниот уредник на спортската рубрика, на најтиражниот швајцарски весник „Блик“, во својата колумна жестоко го критикувал Џердан Шаќири, поради начинот на кој и се извинил на нацијата поради прославата на голот на мечот со Србија и покажувањето на алб…

Објавено пред

Главниот уредник на спортската рубрика на најтиражниот швајцарски весник „Блик“ во својата колумна жестоко го критикувал Џердан Шаќири поради начинот на кој ѝ се извинил на нацијата поради прославата на голот на мечот со Србија и покажувањето на албанскиот орел.

Швајцарците вчера се собраа на подготовките за натпреварите во Лигата на нации, а Шаќири, Гранит Џака и капитенот Стефан Лихштајнер на прес-конференција ѝ се извиниле на нацијата за провокаторското гестикулирање на дуелот со Србија на Светското првенство во Русија.

Уредникот во „Блик“, Феликс Бингезер, пишува дека Џака и Лихштајнер искрено се извиниле за своето однесување, односно дека згрешиле со провокациите, додека изјавата на Шачири ја нарекол глупава.

„Им се извинувам на сите што се почувствувале навредени додека во планините го гледале натпреварот“, рекол играчот на Ливерпул.

Новинарот пишува дека изразот што го употребил фудбалерот „во планините“ е исто како да ги нарекол „селани“ и дека непотребно долеал „масло во огнот“.

„Да господине Шаќири, ние сме планинска земја. Но, господине Шаќири не се сите што живеат во планините со плиток ум и залудени со национализам“, напишал Бингезер.

Тој исто така го критикувал селекторот Владимир Петковиќ што за заменик-капитен го одредил Џака.

„Покажува дека не рабира во каква криза на идентитет се наоѓа неговиот тим. Без да размисли го заобиколува Јан Зомер и го става пред него во таа хиерархија Џака. Зомер би можел да биде оној што би го поврзал овој хетероген тим“.

Уредникот на „Блик“ во колумната побарал и драстични промени во Фудбалскиот сојуз на Швајцарија, односно дека примерот на претседателот Петер Жилерон, кој ја напушти функцијата, би требало да го следат директорот Клаудио Сулсер и селекторот Владимир Петковиќ.

Нема суспензија за Шаќири и Џака, само парична казна за Швајцарците©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го здроби Лиеж (видео)

Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на мечот беше доволен за победа од 1:0.
Тимот на Маурицио Сари истрча со силен состав на „Тумба“, и Вил…

Објавено пред

Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на мечот беше доволен за победа од 1:0.

Тимот на Маурицио Сари истрча со силен состав на „Тумба“, и Вилијам уште во шестата минута доби фантастична топка од Рос Баркли за да обезбеди победа на „сините“.

Петкратните шампиони од Лига Европа/Купот на УЕФА, Севилја имаа импресивен старт на овогодишното натпреварување, откако со 5:1 го „здробија“ Стандард Лиеж благодарение на двата гола на Банега и двата на Бен Једер.

Лацио пак, потешко од очекувањата, стигна до 2:1 победа над Аполон од Кипар со головите на Алберто и Имобиле (вториот од пенал), додека во истата група Х, Ајнтрахт Франкфурт и покрај тоа што играше со 10 фудбалери во 89. минута со голот на Јовиќ стигна до 2:1 победа на гостувањето кај Марсеј.

Интересно беше и во Вилјареал, каде што тимот на Стивен Џерард, Ренџерс двапати се враќаше од гол негатива за 2:2 реми.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Г

Рапид Виена (Авт) – Спартак Москва (Рус) 2:0

Вилјареал (Шпа) – Ренџерс (Шко) 2:2

ГРУПА Х

Лацио (Ита) – Аполон (Кип) 2:1

Марсеј (Фра) – Ајнтрахт Франкфурт (Гер) 1:2

ГРУПА И

Бешикташ (Тур) – Сарпсборг 08 (Нор) 3:1

Генк (Бел) – Малме (Шве) 2:0

ГРУПА Ј

Акхисар (Тур) – Краснодар (Рус) 0:1

Севилја (Шпа) – Стандард Лиеж (Бел) 5:1

ГРУПА К

Динамо Киев (Укр) – Астана 2:2

Рен (Фра) – Јаблонец (Чеш) 2:1

ГРУПА Л

МОЛ Види (Унг) – БАТЕ Борисов (Блр) 0:2

ПАОК (Грц) – Челси (Анг) 0:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Клатенбург: Брих претера со црвениот картон

Познатиот англиски судија Марк Клатенбург, смета дека Феликс Брих, синоќа, не требало да му покажа црвен картон на Кристијано Роналдо. Сепак Клатенбург смета дека поголема грешка направил помошниот судија, чије мислење го прифатил Брих.
Брих мислел дек…

Објавено пред

Познатиот англиски судија Марк Клатенбург, смета дека Феликс Брих, синоќа, не требало да му покажа црвен картон на Кристијано Роналдо. Сепак Клатенбург смета дека поголема грешка направил помошниот судија, чије мислење го прифатил Брих.

Брих мислел дека Роналдо во дуелот со Муриљо го користел лактот, додека играчот на Валенсија лежел на тревата, поради што и побарал мислење од помошникот.

„Солзите се доказ дека тешко му падна исклучувањето на дебито за новиот клуб во ЛШ, што само покажува колку голем борец е Роналдо“, рекол Клатенбург и дополнил.

„Интензитетот на прекршокот не беше силен, поради што не ми е јасно како помошникот, кој е оддалечен 20 метри, можел да види дека Кристијано го користел лактот во дуелот. Да бев на местото на Брих ќе досудев фаул за Валенсија и ќе им покажав жолти картони на Роналдо и Муриљо“, рекол англискиот судија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачи на Челси претепани во Солун

Навивачи на Челси биле повредени во Солун, каде вечерва во Лига Европа англискиот тим ќе му гостува на ПАОК.
Грчката полиција соопшти дека во раните утрински часови, во центарот на Солун, тројца напаѓачи претепале двајца навивачи на Челси. На повредени…

Објавено пред

Навивачи на Челси биле повредени во Солун, каде вечерва во Лига Европа англискиот тим ќе му гостува на ПАОК.

Грчката полиција соопшти дека во раните утрински часови, во центарот на Солун, тројца напаѓачи претепале двајца навивачи на Челси. На повредените навивачи на самото место им била укажана лекарска помош, по што тие одбиле да бидат хоспитализирани.

Напаѓачите избегале, а полицијата соопшти дека повредените навивачи не сакале да поднесат тужба.

Натпреварот помеѓу ПАОК и Челси, на стадионот „Тумба“, ќе започне во 18:55 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Топ35 минути

(Вознемирувачко видео) Крвава тепачка во Аеродром, едно лице во бесвест

Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите...

Вести5 часа

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион5 часа

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија9 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија11 час

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија11 час

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија12 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија12 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија13 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија13 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија13 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет14 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија23 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија1 ден

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија1 ден

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Досие