Контакт

Спорт

Блокотехна ја отвори сезоната со триумф над МЗТ Скопје

Гевгелиска Блокотехна на почетокот на новата сезона во македонската Суперлига покажа дека ќе биде противник кој ќе оди на највисок пласман, откако успеа да го победи МЗТ Скопје со 81:78.
Блокотехна успеа да се врати од негатива од 12 поени во првото по…

Објавено пред

Гевгелиска Блокотехна на почетокот на новата сезона во македонската Суперлига покажа дека ќе биде противник кој ќе оди на највисок пласман, откако успеа да го победи МЗТ Скопје со 81:78.

Блокотехна успеа да се врати од негатива од 12 поени во првото полувреме, за да поведе со 51:50 на почетокот на третата четвртина, по што беа постабилни во финишот на натпреварот за победа во првото големо дерби во македонската кошарка.

Литванецот Поилас Гаидус имаше 20 поени и 9 скока за Блокотехна, додека Мијатовиќ додаде 17 поени. Кај МЗТ Дамјан Стојановски и Љубомир Младеновски имаа по 15 поени.

Спорт

ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

Објавено пред

Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги спречи да го освојат целиот плен, мечот со Њукасл заврши 1-1.

Во четвртокот гостуваа во Скопје, кај Шкендија, а денеска имаа предизвик во екипата на Њукасл.

Гол вреден три бода за „спарси“ постигна Ламела по асистенција на Хари Кејн во 25 минута.

Капитенот се специјализираше како асистент изминативе мечеви откако во претходното коло „го хранеше со топки“ Мин Сон кој денеска немаше среќа да се запише во листата на стрелците. Во 42 минута упати одличен удар кој заврши во пречката од голот.

Така мислеа сите на стадионот во Лондон, но во 95 минута судијата покажа дека ќе погледне ВАР снимка дали имало игра со рака во шеснаесетникот на „петлите“. Снимката покажа дека Ерик Даер играл со рака, па Њукасл доби пенал.

Сигурен реализатор за конечни 1-1 беше Вилсон.

По воведниот пораз од Евертон (1-0), Тотенхем во двата наредни меча собра 4 бода, а исто бодовно салдо има и Њукасл, на стартот на шампионатот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс има 6 бода по 3 кола во ПЛ, Алиоски одигра 5 минути кај Шефилд

Објавено пред

Лидс Јунајтед, екипата предводена од Марсело Биелса каде настапува македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски со цел плен се враќа од гостувањето кај Шефилд Јунајтед. Минимално со 1-0 Лидс го совлада домаќинот благодарение на голот кој во 88 минута го постигна Бамфорд на асистенција на Харисон.

Алиоски влезе во игра во 91 минута и ги одигра последните 5 минути од мечот.

По три одиграни кола во Премиерлигата, Лидс котира високо на табелата со 6 освоени бодови. По воведниот пораз со 4-3 на „Енфилд“, пулените на Биелса минатото коло со 4-2 славеа против Фулам, а денеска минимално победија и кај Шефилд кој остана закован на дното без ниеден бод досега, а притоа немаат постигнато ниту гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Азаренка смрзна на +8 степени во Париз, па избега во соблекувална

Објавено пред

Уште на стартот на грен слем турнирот во Париз – Ролан Гарос организаторите се соочуваат со проблеми. Овојпат тоа е ладното време во овој период од годината во француската престолнина.

Денеска во центарот на вниманието беше Викторија Азаренка кој направи инцидент затоа што не сакаше да го игра мечот против Црногорката Данка Ковиниќ токму поради студот.

Фотографиите од почетокот на нивниот меч изгледаа како да се на скијање, а не на тенис. Со дуксери и јакни пред почетокот на мечот, одиграа 3 гема, па Азаренка се повлече во соблекувалната.

„Ова станува смешно. Не сакам да седам овде, не сакам да чекам ниту минута, се смрзнав. Овде е 8 степени, а јас живеам на Флорида“ му рече Азаренка на организаторот на турнирот.

Мечот беше прекинат, но поради авторитетот на Азаренка подоцна сепак двете тенисерки го одиграа мечот кој и припадна на белоруската тенисерка со 2-0 (6-1 и 6-2).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ2 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија3 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија4 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ5 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа5 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет5 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ7 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа8 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет9 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија22 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа24 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија1 ден

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Досие