Контакт

Спорт

Боатенг: Му објаснив на Мурињо зошто не можам да дојдам во Јунајтед

Џером Боатенг и покрај неколкуте понуди што ги имал во летниот преоден рок, сепак на крајот остана во редовите на Баерн Минхен.
Конкретни понуди за Ботатенг во Минхен пристигнале од ПСЖ и Манчестер јунајтед. Клубот му дозволи да преговара со нив, но то…

Објавено пред

Џером Боатенг, и покрај неколкуте понуди што ги имал во летниот преоден рок, сепак на крајот остана во редовите на Баерн Минхен.

Конкретни понуди за Ботатенг во Минхен пристигнале од ПСЖ и Манчестер јунајтед. Клубот му дозволи да преговара со нив, но тој реши да остане во Минхен.

„Му се јавива на Жозе Мурињо за да му кажам дека голема чест за мене претставува тоа што тој сака да играм во неговиот тим. Имавме добар разговор во кој му ги објаснив причините зошто решив да останам во Баерн. Тешко е да се замине од Минхен, за почеток сè мора да совршено“, рекол Боатенг.

Германскиот репрезентативец е член на Баерн пред шест години кога во Минхен дојде од Манчестер сити.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пикфорд изведува корнери во стилот на Шаќири (видео)

Голманот на англиската фудбалска репрезентација, Џордан Пикфорд ги покажа своите вештини во изведување корнери.
Голманските квалитети ги покажа изминатото лето на Мундијалот во Русија, но чуварот на мрежата на Евертон кој е прв избор на голот на „Горд…

Објавено пред

Голманот на англиската фудбалска репрезентација, Џордан Пикфорд ги покажа своите вештини во изведување корнери.

Голманските квалитети ги покажа изминатото лето на Мундијалот во Русија, но чуварот на мрежата на Евертон кој е прв избор на голот на „Гордиот Албион“ очигледно изведува корнери во стилот на нашиот Артим Шаќири (против Англија во Саутемптон).

Камерманот кој го снимаше тренингот на пулените на Герет Саутгејт пред новите предизвици во Лигата на нации има „добар материјал“ во камерата.

Погледнете:

Прикажи повеќе...

Спорт

Враќање на „отпишаниот“ Тим, Нишикори пoвторно разочара во Лондон

Иако обложувалниците очекуваа јапонскиот тенисер Кеи Нишикори да слави против Доменик Тим на Мастерсот во Лондон, сепак Јапонецот повторно разочара со својата игра.
Предмалку заврши првиот меч од третото коло на групата Б меѓу Тим и Нишикори, а Австрие…

Објавено пред

Иако обложувалниците очекуваа јапонскиот тенисер Кеи Нишикори да слави против Доменик Тим на Мастерсот во Лондон, сепак Јапонецот повторно разочара со својата игра.

Предмалку заврши првиот меч од третото коло на групата Б меѓу Тим и Нишикори, а Австриецот триумфираше за 86 минути игра со убедлив резултат 2:0 (6:1, 6:4).

Првиот сет помина во целосна доминација на Тим, па со брејк младиот тенисер уште во вториот гем покажа дека нема намера да губи време против Нишикори.

Вториот сет донесе понеизвесна борба, но сепак Кеи мораше да му подаде рака на денеска подобриот противник откако успеа да освои 4 гема во овој сет.

Сега двајцата тенисери имаат по 1 победа и 2 порази во групата во која Роже Федерер и Кевин Андерсон во 21 часот ќе го започнат својот дуел за првото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле пред казна од 20.000 евра, ја оставил изнајмената куќа во Германија како кочина

Францускиот фудбалски репрезентативец Усман Дембеле (21) се почесто е на насловните страници по спортските медиуми, но не поради игрите кои ги прикажува, туку поради лошите постапки надвор од зелениот терен.
Германски „Билд“ тврди дека Дембеле е казнет…

Објавено пред

Францускиот фудбалски репрезентативец Усман Дембеле (21) се почесто е на насловните страници по спортските медиуми, но не поради игрите кои ги прикажува, туку поради лошите постапки надвор од зелениот терен.

Германски „Билд“ тврди дека Дембеле е казнет со 20.000 евра во Германија по тужба од неговиот 71-годишен сопственик на куќата која ја закупил додека играше во Борусија Дортмунд.

Играчот, кој сега е дел од Барселона, предизвикал значителна штета на изнајмениот имот и потоа го оставил во „несреќна состојба” по неговото заминување.

„Секаде имаше ѓубре и ѓубре, имаше гнила храна во фрижидерот и шкафовите, многу стари пластични кеси на подот. Имаше еден куп неплатени сметки зад влезната врата. Како тоа да не беше доволно лошо, Дембеле не ги врати клучевите, па бев принуден да ги сменам сите брави“ – рече Герд Вејсенберг, газдата на куќата.

Дембеле моменто не добива голема доверба во Барселона кај Валверде, па се очекува дека можно е наскоро повторно да ја промени средината.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Шешељ: Груевски преку Србија премина во Унгарија

Никола Груевски преку Србија премина во Унгарија, а четнички баојнети го обезбедуваа до Хоргош, изјави Војислав Шешељ во емисијата „После...

Македонија1 час

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија2 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија2 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија3 часа

Кабинетот на Иванов: Јанакиески се сретна со претседателот, но не бараше амнестија

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, завчера имаше средба со претседателот Ѓорге Иванов, но не зборуваа за амнестија,...

Македонија3 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија5 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија5 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија5 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија5 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија5 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток6 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток6 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија7 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа8 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија9 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија9 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија20 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија23 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија24 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Досие