Контакт

Спорт

Борусија го „згази“ Атле, Ди Марија го спасуваше ПСЖ, Звезда пак „потопена“ (видео)

Пари Сен-Жермен и Наполи го одиграа најинтересниот натпревар во третото коло во Лигата на шампионите, откако „светците“ мораа да се спасуваат со гол во 93. минута (Анхел ди Марија) за 2:2 реми. Ова дозволи Ливерпул да се искачи на првото место во група…

Објавено пред

Пари Сен-Жермен и Наполи го одиграа најинтересниот натпревар во третото коло во Лигата на шампионите, откако „светците“ мораа да се спасуваат со гол во 93. минута (Анхел ди Марија) за 2:2 реми. Ова дозволи Ливерпул да се искачи на првото место во групата Ц, откако му даде четири „парчиња“ на српскиот шампион Црвена звезда.

Лоренцо Инсиње рано донесе водство за тимот на Карло Анчелоти во првото полувреме, а откако тимот на ѕвездите од Париз израмни преку автогол во 61. минута, белгиската гол-машина Дрис Мертенс во 77. минута донесе водство за „партенопеи“, пред Ди Марија во 93. минута да ги спаси „светците“.

Ливерпул, пак, му го нанесе вториот висок пораз на Црвена звезда (по тој од 6:1 од ПСЖ), откако Мо Салах постигна два гола, а по еден додоа Садио Мане и Роберто Фирмино за „црвените“ да стигнат до убедлива победа.

Ако оваа висока победа беше очекувана, тогаш ретко кој ќе се обложеше дека Борусија Дортмунд ќе му нанесе 4:0 пораз на актуелниот шампион од Лига Европа и од Суперкупот на УЕФА, Атлетико Мадрид. Гуериро двапати, Вицел и Санчо ги потопија „јорганџиите“ на преполниот „Сигнал Идуна Парк“, за Борусија да го преземе првото место на табелата пред Атле.

Дербито во групата Б помеѓу Барселона и Интер, овојпат без Лео Меси, заврши со 2:0 победа на Каталонците, по кои тие ја имаат предноста и првото место со максимален учинок. Рафиња и Жорди Алба беа стрелци за Барса.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА А

Борусија Дортмунд – Атлетико Мадрид 4:0

Табела: 1.Борусија 9, 2.Атлетико М. 6, 3.Монако 1, 4.Бриж 1

ГРУПА Б

Барселона – Интер 2:0

Табела: 1.Барселона 9, 2.Интер 6, 3.Тотенхем 1, 4.ПСВ 1

ГРУПА Ц

Ливерпул – Црвена звезда 4:0

Пари Сен-Жермен – Наполи 2:2

Табела: 1.Ливерпул 6, 2.Наполи 5, 2.ПСЖ 4. 4.Црвена звезда 0

ГРУПА Д

Галатасарај – Шалке 0:0

Локомотив Москва – Порто 1:3

Табела: 1. Порто 7, 2.Шалке 5, 3.Галатасарај 4, 4.Локомотив М. 0

Спорт

Реал и Арсенал се договориле за Себаљос

Објавено пред

Дани Себаљос денес или најдоцна утре треба да стане играч на Арсенал. Шпанецот треба да се пресели во северен Лондон како позајмен играч, а Арсенал ќе треба да го откупи неговиот договор по истекот на сезоната.

Себаљос не сакаше, но мораше да го напушти Реал Мадрид. Клучен за трансферот во Арсенал бил Унаи Емери кој му ветил дека ќе му ја исполни желбата, а тоа е да одигра околу 40 натпревари во сезоната.

Арсенал во трката за Себаљос ги победи Милан и Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо ослободен од обвинувањата за силување

Објавено пред

Кристијано Роналдо нема официјално да биде обвинет за силување, потврдиле од обвинителството во Лас Вегас, во сојузната американска држава Невада.

Против Португлецот обвинителството водеше постапка за наводно силување во 2009 година. Извесна Кетрин Мајорга го обвини славниот фудбалер дека ја силувал во хотелска соба во Лас Вегас. Таа Роналдо го запознала во еден ноќен клуб во Лас Вегас.

Таа прво се спогодила и прифатила паричен надомест од 375.000 евра, за да не зборува за наводниот инцидент, но десет години подоцна таа го смени ставот. Најпрвин на медиумите им ја раскажала целата случка, а потоа преку своите адвокати започна да го гони Роналдо.

„Откако повторно ги прегледавме информациите што ни беа достапни решивме дека не може да утврдиме со сигурност дека Роналдо сексуално ја злоупотребил. Поради тоа обвинувањата се отфрлаат“, се наведува во соопштението на обвинителството во Лас Вегас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на легендарниот Лилијан Турам се сели во Бундес лигата

Објавено пред

Младиот Маркус Турам, син на легендарниот Лилиан Турам, кариерата ќе ја продолжи во Борусија Менхенгладбах. Инаку интерес за 121 годишниот напаѓач покажале и Борусија Дортмунд, Марсеј и Лион.

Маркус Турам минатата сезона за Генган постигнал 13 гола на 38 одиграни натпревари. Од неговиот трансфер Генган заработиле 12 милиони евра.

Инаку ова лето трансфер направил и вториот син на Лилиан Турам, 18 годишниот Кефрен. Тој го напуштил Монако и се преселил во Ница.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 минути

Илјада пожарникари трет ден ги гаснат пожарите во Португалија, расте бројот на повредени

Бројот на повредени во пожарите во Португалија кои траат веќе три дена се искачи на 39. Повеќе од илјада пожарникари...

Македонија57 минути

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, пришто пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки...

Македонија1 час

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион2 часа

Грчкиот Парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот Парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија16 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија17 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија17 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија19 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија20 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија22 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет24 часа

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет24 часа

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет1 ден

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет1 ден

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија1 ден

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија2 дена

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион2 дена

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија2 дена

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Досие