Контакт

Спорт

„Брате мој, те чека сообраќајна несреќа“ – му рекол соиграч на Дражен Петровиќ

Кошаркарот Мирко Миличевиќ играл заедно со легендарниот Дражен Петровиќ во хрватска Цибона.
По толку години од страшната сообраќајка која беше кобна за „кошаркарскиот Моцарт“, Миличевиќ тврди дека ја предвидел сообраќајката во Германија, тој 7 јуни 19…

Објавено пред

Кошаркарот Мирко Миличевиќ играл заедно со легендарниот Дражен Петровиќ во хрватска Цибона.

По толку години од страшната сообраќајка која беше кобна за „кошаркарскиот Моцарт“, Миличевиќ тврди дека ја предвидел сообраќајката во Германија, тој 7 јуни 1993 година.

„Ова го немам кажано на никого досега. Дражен беше мој драг пријател, во 1990-та година му реков дека нешто ќе се случи, а тој ме погледна како што ме погледна. Бев во Марбела во 1993-та година кога ја слушнав веста на телевизија дека тој загинал. За жал јас три години претходно му кажав што ќе се случи“ – рекол Миличевиќ за српски „Телеграф“.

Екс-кошаркарот детално опишал како се одвивал нивниот разговор.

-Бевме јас, Ацо Петровиќ и Дражен. Подоцна пристигна и неговата тогашна свршеница Рената. Пријде Дражен и ми кажа „Ајде гениј, да погледнеш, треба да се земеме“. Сакаше да му гледам на дланка, ја погледнав нејзината, а потоа и неговата и не кажав ништо. Ме праша, што сум видел, а јас му кажав „Слушај, ако ти се ожениш со Рената, јас ќе го оженам Адолф Хитлер, а јас сум поблиску до Хитлер него ти до Рената. Му реков да се фокусира на кошарката“ – вели Миличевиќ.

По неколку месеци тој повторно го прашал, по што тој му одговорил дека него го чека сообраќајна несреќа и Господ да му биде на помош.

Екс-кошаркарот на Цибона вели дека способност ја наследил од својата баба која била видовита.

Спорт

Реал Мадрид замина за Абу Даби (галерија)

Европскиот шампион Реал Мадрид отпатува за Абу Даби каде што ќе ја брани својата титула на Светското клупско првенство.
Сантијаго Солари и 25-те фудбалер со посебен авион на „Флај Емирати“ отпатува од аеродромот во Мадрид, каде што фудбалерите се пофал…

Објавено пред

Европскиот шампион Реал Мадрид отпатува за Абу Даби каде што ќе ја брани својата титула на Светското клупско првенство.

Сантијаго Солари и 25-те фудбалер со посебен авион на „Флај Емирати“ отпатува од аеродромот во Мадрид, каде што фудбалерите се пофалија со посебна фото-сесија.

Реал Мадрид игра со шампионот на Азија, јапонскиот Кашима Антлерс во среда, додека финалето на не многу популарното натпреварување е во сабота на 22 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хиршер со шести триумф во низа во Алта Бадија (видео)

Марсел Хиршер повторно ја уништи конкуренцијата, откако стигна до својот шести триумф во низа на велеслаломот во италијанскиот ски-центар Алта Бадија, доминирајќи со предност од неверојатни 2.53 секунди.
Второто место го освои Французинот Томас Фанара,…

Објавено пред

Марсел Хиршер повторно ја уништи конкуренцијата, откако стигна до својот шести триумф во низа на велеслаломот во италијанскиот ски-центар Алта Бадија, доминирајќи со предност од неверојатни 2.53 секунди.

Второто место го освои Французинот Томас Фанара, откако скокна од 12. место по првото возење за прв подиум од 2016 година, додека Алексис Пинтуро беше трет. Хиршер имаше предност од 0.94 секунди предност по првото возење пред Матс Олсон, кој заврши на шестото место.

Хиршер ќе има шанса да стигне нова победа на вечерниот паралелен велеслалом на истата Гран Риса патека во Алта Бадија.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Па, Ливерпул имаат многу среќа оваа сезона

Жозе Мурињо ги нарече Ливерпул „среќните“ пред денешната голема пресметка на „Енфилд“ со неговиот Манчестер јунајтед.
Тимот на Јирген Клоп со победа ќе се врати на првото место во Премиер лигата пред Манчестер сити, и остануваат единствениот непоразен …

Објавено пред

Жозе Мурињо ги нарече Ливерпул „среќните“ пред денешната голема пресметка на „Енфилд“ со неговиот Манчестер јунајтед.

Тимот на Јирген Клоп со победа ќе се врати на првото место во Премиер лигата пред Манчестер сити, и остануваат единствениот непоразен тим во Англија оваа сезона. Од друга страна, Јунајтед се на шестото место со 16 поени зад Ливерпул и Мурињо смета дека ривалите имале малку повеќе среќа во последно време.

Тој го посочи дербито со Евертон, во кое Дивок Ориџи постигна гол по бизарната грешка на голманот Џордан Пикфорд во последните моменти од мечот, како и првиот гол ма Мохамед Салах против Бурнемаут, кој беше постигнат од офсајд.

„Ливерпул се полни со самодоверба, на врвот на лигата се и го имаат тоа чувство, кое го познавам многу добро, чувството на ’среќните’, кога сѐ ти оди како порачано. Знаат како го победија Ливерпул, знаат дека голот со Бурнемаут беше офсајд и знаеја дека против Наполи можеа да бидат исфрлени од Лигата на шампионите во последен момент. Го имаат истото чувство кое моите тимови го имаа кога беа први, кога сѐ е во твоја корист“, вели Мурињо.

Јунајтед ја прекинаа лошата низа од четири меча во ПЛ без победа со 4:1 победа над Фулам минатиот викенд, но потоа загубија со 2:1 на гостувањето кај Валенсија. Но, Мурињо знае дека Јирген Клоп нема да го потцени Јунајтед, бидејќи тоа е дуел кој уште не го добил во Премиер лигата.

„Да, тие се многу, многу силни, но не се глупави. Знаат дека со нас ќе имаат тежок меч. И ние имаме наши слабости, наши силни страни и го почитуваат тоа. Знаат дека им е потребен секој поен ако сакаат да се шампиони и знам дека се професионалци, што значи го почитуваат Манчестер јунајтед“, објаснува Португалецот.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија2 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија3 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ6 часа

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион21 час

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ23 часа

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија1 ден

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија1 ден

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион1 ден

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија1 ден

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија1 ден

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ1 ден

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа2 дена

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Досие