Контакт

Спорт

Будуќност со сензација против Барса, Олимпијакос поразен во Литванија (видео)

Шампионот од АБА лигата, Будуќност полека се навикнува на „животот“ во Евролигата, откако во „Морача“ успеа да ја собори големата Барселона со драматични 67:64 во 11. коло од Евролигата.
Победникот на мечот беше неизвесен цел меч, пред домаќините пред …

Објавено пред

Шампионот од АБА лигата, Будуќност полека се навикнува на „животот“ во Евролигата, откако во „Морача“ успеа да ја собори големата Барселона со драматични 67:64 во 11. коло од Евролигата.

Победникот на мечот беше неизвесен цел меч, пред домаќините пред својата публика да останат посмирени  откако во последната четвртина се влезе со 46:46. Немања Гордиќ и Ерл Кларк имаа по 12 поени за тимот на Александар Џикиќ, додека за каталонскиот клуб најефикасен беше Адам Ханга исто така со 12 поени.

Во другите мечеви, Баерн Минхен стигна до петтата победа по двете домашни победи, триумфирајќи со 72:65 над рускиот Химки, кои во составот го немаа Алексеј Швед . Нихад Ѓедовиќ имаше 14 поени, а 13 Владимир Лучиќ.

Жалгирис пак, предводен од Нејт Волтерс и неговите 14 поени, со 83:75 го победи тимот на Олимпијакос, Макаби се врати со неверојатна последна четвртина за 73:71 победи на гости кај Дарушафака, додека Гран Канарија го изненади Милано со 86:94.

ЕВРОЛИГА, 11.КОЛО

Будуќност – Барселона 67:64 (14:15, 17:18, 15:13, 21:18)

Дарушафака – Макаби Тел Авив 71:73 (17:17, 25:19, 20:15, 9:22)

Жалгирис Каунас – Олимпијакос 83:75 (19:29, 21:19, 20:11, 23:16)

Баерн Минхен – Химки 72:65 (16:16, 15:12, 23:22, 18:15)

Милано – Гран Канарија 86:94 (22:20, 18:28, 23:23, 23:23)

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Икер Касиљас испрати „отровни стрели“ кон Мурињо

Голманот на Порто, Икер Касиљас, не ја пропушти можноста да го „пецне“ Жозе Мурињо, по поразот на Манчестер Јунајтед во Ливерпул (3:1). Тимот на Мурињо, во моментов се наоѓа на шестото место во Премиер лигата со 26 бода, дури 19 помалку од лидерот Ливе…

Објавено пред

Голманот на Порто, Икер Касиљас, не ја пропушти можноста да го „пецне“ Жозе Мурињо, по поразот на Манчестер Јунајтед во Ливерпул (3:1). Тимот на Мурињо, во моментов се наоѓа на шестото место во Премиер лигата со 26 бода, дури 19 помалку од лидерот Ливерул.

Манчестер Јунајтед под Мурињо успеа да собори еден негативен клупски рекорд. Јунајтед имаат најмалку бодови по првите 17 кола уште од сезоната 1900/1991.

Касиљас поради Португалецот замина од Реал Мадрид, поради што ја користи секоја можност му испрати „отровни стрели“.

„Според еден португалски медиум, играч на моја возраст од 37 години е блиску до пензија. Се согласувам, Сепак јас би ги прашал тој ист медиуми: Кога станува збор за тренерите, во кој момент станува јасно дека треба да го напуштат тимот?“, напишал на Твитер, Икер Касиљас.

Манчестер Јунајтед во Премиер лигата има седум победи, пет нерешени и седум порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Австрија го декласира најголемиот ривал Рапид (Видео)

Фудбалерите на Австрија од Виена забележаа историска победа над градскиот ривал Рапид од 6:1, во домашното првенство.
Со победата во 328. дерби на Виена, Австрија се зацврсти на петтата позиција на табелата, додека Рапид нема да влезе меѓу најдобрите ш…

Објавено пред

Фудбалерите на Австрија од Виена забележаа историска победа над градскиот ривал Рапид од 6:1, во домашното првенство.

Со победата во 328. дерби на Виена, Австрија се зацврсти на петтата позиција на табелата, додека Рапид нема да влезе меѓу најдобрите шест тима.

Еден час игра им беше доволен на играчите на Австрија за да го декласираат големиот ривал. До 30.минута немаше голови, а двата тима имаа подеднакви шанси за постигнување на гол.

Австрија потоа го отвори резултатот, Радип веднаш израмни, а катастрофата на на гостите започна кога црвен картон доби Дејан Љубичиќ во 33.минута.

До крајот на полувремето фудбалерите на Австрија постигнаа три гола и на одмор заминаа со голема предност 4:1. Во вториот дел со уште два гола Австрија ја запечати најголемата победа во дуелите со градскиот ривал.

Пред почетокот на дербито навивачите на Рапид предизвикаа привремен прекин на сообраќајот на авто-патот А23. Тие фрлале лименки, снег и пиротехника на најпрометната сообраќајница во Австрија.

На овие навивачи, кои биле нешто повеќе од сто, полицијата не им дозволила да влезат на стадионот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саутгејт тренер на годината во Англија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, во изборот на Би-би-си е најдобар тренер во годината што изминува.
Саутгејт ја предводеше Англија до полу-финалето на Светското првенство во Русија, а во Лигата на Нации избори пласма…

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, во изборот на Би-би-си е најдобар тренер во годината што изминува.

Саутгејт ја предводеше Англија до полу-финалето на Светското првенство во Русија, а во Лигата на Нации избори пласман на завршниот турнир.

Поранешниот репрезентативец, селекторт на Англија стана во декември 2016 година, откако Сем Алардајс доби отказ. Претходно ја предводеше младата селекција на Англија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски54 минути

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија58 минути

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски1 час

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа2 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа2 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија3 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет15 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија16 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија18 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија20 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија21 час

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија22 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“2 дена

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Досие