Контакт

Спорт

Вардарки со „царска“ игра во Фајнал фор на Лигата на шампионите

Во тоа што беше најавен како последен меч на сегашниот состав на ЖРК Вардар пред домашната публика во СЦ „Јане Сандански“, минатогодишните европски вице-шампиони без мака го „демонтираа“ данскиот Митјиланд  со 32:25 и се пласираа во завршницата на елит…

Објавено пред

Во тоа што беше најавен како последен меч на сегашниот состав на ЖРК Вардар пред домашната публика во СЦ „Јане Сандански“, минатогодишните европски вице-шампиони без мака го „демонтираа“ данскиот Митјиланд  со 32:25 и се пласираа во завршницата на елитното натпреварување во Будимпешта, каде што ќе се надеваат дека ќе го освојат трофејот кој толку долго го посакуваат.

Во првиот натпревар, Вардар веќе имаше предност од еден гол (25:24), но во Скопје „црвено-црните“ ја покажаа својата вистинска сила и тоа колку се подобар тим од данските противнички. Вардар водеше од почеток до крајот на натпреварот, а посебно импресивен беше почетокот на второто полувреме, кога публиката беше почестена со фантастична серија од 8:0 за да се стави крај на било какви надежи дека Данките можат да изненадат по 17:12 предноста на полувреме.

Андреа Лекиќ беше најдобра во тимот на Вардар со седум голови, додека пет додаде Андреа Пенезиќ, додека кај гостинките Вероника Кристијансен беше убедливо најдобрата ракометарка со девет голови.

Покрај Вардар, на Фајнал 4 турнирот во Будимпешта првпат во историјата се пласираше и рускиот Ростов по убедливата 33:22 победа над Ференцварош (кои ги победија и на гости со 31:29). Унгарскиот гигант Ѓер го пречекува Будуќност со +6 од првиот натпревар (26:20) и речиси сигурно е вториот противник на Вардар, додека утре Мец игра со ЧСМ Букурешт, кој во Романија победи со 34:21.

Фото: ЖРК Вардар©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса нема намера да го продаде Гризман

Објавено пред

Антоан Гризман и неговите застапници одржале состанок со челниците на Барселона. На состанокот разговарале за неговата иднина на „Ноу Камп“. Гризман не се снајде најдобро во Барселона по трансферот од Атлетико Мадрид, на последните пет натпревари тој само два пати беше стартер кај Кике Сетиен.

Минималната улога која ја има во тимот ги поттикнаа медиумските шпекулации дека францускиот напаѓач ќе биде продаден во перодниот рок.

Сепак на состанокот тој добил уверување дека клубот сериозно смета на неговите услуги во наредната сезона и дека Барселона нема намера да го продаде.

„Сериозно сметаме на тебе и во наредната сезона“, ја пренесува „Лекип“ пораката која на Гризман му ја испратил спортскиот директор Ерик Абидал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ: Јас сум претседател, играч и тренер

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ се најде во центарот на вниманието поради својата партија во блескавата победа на Милан над Јувентус (4:2). Милан славеше над актуелниот шампион иако до 62 минута на семафорот стоеше резултатот 0:2.

Пресвртот на Милан го најави токму Ибрахимовиќ кој постигна гол од пенал.

„Јас сум стар, тоа не е никаква тајна. Но годините се само број. Работам добро, во добра форма се наоѓам, денес играв повеќе него на минатиот натпревар. Се чувствувам добро, се обидувам да му помогнам на тимот во секој поглед“, рекол Ибрахимовиќ за „ДАЗН“.

Поранешниот шведски репрезентативец кога излезе од игра константно ги советуваше своите соиграчи, поради што го доби и прашањето дали е подготвен за тренерската работа.

„Јас сум претседател, играч и тренер! Негативно е само што сум платен да бидам играч. Да бев овде од првиот ден во сезоната ќе ја освоевме титулата.“.

Ибрахимовиќ не сакал директно да одговори дали и наредната сезона ќе остане во Милан порачал само дека ужива во Милано.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ: Ова е лов на вештерки

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ започна со тренинзите во својот трениг-центар во Белград, откако десет дена беше во самоизолација поради коронавирусот. Ѓоковиќ се зарази со вирусот во текот на Адрија турнејата која се играше во Белград и Задар. Покрај него со Ковид-19 се заразија уште неколку тенисери.

Поради организацијата на овој турнир Ѓоковиќ со денови добива критики од бројни светски медиуми.

„Во последно време гледам само критки, многу од нив се со лоша намера. Очигледно е дека постои многу повеќе од таа критика, како да се работи за некоја агенда, како да е во прашање лов на вештерки. Мора да падне некој, некоја личност, некое големо име да биде главен виновник за сѐ…“, изјавил светскиот број 1 за „Спортски журнал“.

Накратко проговорил и за турнирите на кои сака да игра.

„Се уште не знам дали ќе играм на Ју-Ес опен. Сигурно нема да играм во Вашингтон, во план ми е мастерсот во Синсинати. Засега е сигурно моето учество на Ролан Гарос, а планирам да играм во Мадрид и Рим. Новиот начин на бодвување е коректен“, заклучил Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет1 час

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет2 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет2 часа

Во САД над 3 милиони заразени со ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, се повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија2 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион3 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет14 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион17 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија18 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион20 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија20 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија21 час

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија21 час

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија21 час

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет23 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија23 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет1 ден

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион1 ден

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија1 ден

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет1 ден

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Досие