Контакт

Спорт

Вардар во неизвесен меч го реши Железничар во СЕХА со 22:24

Ракометарите на скопски Вардар во рамки на 11. коло од СЕХА лигата забележаа важна победа против Железничар во Ниш со 22:24.
Натпреварот беше неизвесен до самиот крај, а последниот 24-ти гол за Вардар беше дело на Игор Караџиќ на 6 секунди пред крајот…

Објавено пред

Ракометарите на скопски Вардар во рамки на 11. коло од СЕХА лигата забележаа важна победа против Железничар во Ниш со 22:24.

Натпреварот беше неизвесен до самиот крај, а последниот 24-ти гол за Вардар беше дело на Игор Караџиќ на 6 секунди пред крајот, за заверка на победата на фаворитот.

Најефикасен кај гостинскиот тим беше Дисингер со 5 погодоци, Чупиќ и Кристопанс постигнаа по 4 гола, а Кисељев постигна три погодоци, голманот Милосављев имаше 9 одбрани.

Кај домаќините најефикасни беа Александар Павловиќ и Предраг Вејин со по 4 погодоци.

Со оваа победа Вардар се враќа на лидерската позиција во СЕХА лигата со 27 подови, пред Татран Прешов кој останува на втората позиција со 24 бода.

Железничар чиј тренер е Веселин Вујовиќ по ова кола останува на 8. позиција на табелата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал Мадрид замина за Абу Даби (галерија)

Европскиот шампион Реал Мадрид отпатува за Абу Даби каде што ќе ја брани својата титула на Светското клупско првенство.
Сантијаго Солари и 25-те фудбалер со посебен авион на „Флај Емирати“ отпатува од аеродромот во Мадрид, каде што фудбалерите се пофал…

Објавено пред

Европскиот шампион Реал Мадрид отпатува за Абу Даби каде што ќе ја брани својата титула на Светското клупско првенство.

Сантијаго Солари и 25-те фудбалер со посебен авион на „Флај Емирати“ отпатува од аеродромот во Мадрид, каде што фудбалерите се пофалија со посебна фото-сесија.

Реал Мадрид игра со шампионот на Азија, јапонскиот Кашима Антлерс во среда, додека финалето на не многу популарното натпреварување е во сабота на 22 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хиршер со шести триумф во низа во Алта Бадија (видео)

Марсел Хиршер повторно ја уништи конкуренцијата, откако стигна до својот шести триумф во низа на велеслаломот во италијанскиот ски-центар Алта Бадија, доминирајќи со предност од неверојатни 2.53 секунди.
Второто место го освои Французинот Томас Фанара,…

Објавено пред

Марсел Хиршер повторно ја уништи конкуренцијата, откако стигна до својот шести триумф во низа на велеслаломот во италијанскиот ски-центар Алта Бадија, доминирајќи со предност од неверојатни 2.53 секунди.

Второто место го освои Французинот Томас Фанара, откако скокна од 12. место по првото возење за прв подиум од 2016 година, додека Алексис Пинтуро беше трет. Хиршер имаше предност од 0.94 секунди предност по првото возење пред Матс Олсон, кој заврши на шестото место.

Хиршер ќе има шанса да стигне нова победа на вечерниот паралелен велеслалом на истата Гран Риса патека во Алта Бадија.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Па, Ливерпул имаат многу среќа оваа сезона

Жозе Мурињо ги нарече Ливерпул „среќните“ пред денешната голема пресметка на „Енфилд“ со неговиот Манчестер јунајтед.
Тимот на Јирген Клоп со победа ќе се врати на првото место во Премиер лигата пред Манчестер сити, и остануваат единствениот непоразен …

Објавено пред

Жозе Мурињо ги нарече Ливерпул „среќните“ пред денешната голема пресметка на „Енфилд“ со неговиот Манчестер јунајтед.

Тимот на Јирген Клоп со победа ќе се врати на првото место во Премиер лигата пред Манчестер сити, и остануваат единствениот непоразен тим во Англија оваа сезона. Од друга страна, Јунајтед се на шестото место со 16 поени зад Ливерпул и Мурињо смета дека ривалите имале малку повеќе среќа во последно време.

Тој го посочи дербито со Евертон, во кое Дивок Ориџи постигна гол по бизарната грешка на голманот Џордан Пикфорд во последните моменти од мечот, како и првиот гол ма Мохамед Салах против Бурнемаут, кој беше постигнат од офсајд.

„Ливерпул се полни со самодоверба, на врвот на лигата се и го имаат тоа чувство, кое го познавам многу добро, чувството на ’среќните’, кога сѐ ти оди како порачано. Знаат како го победија Ливерпул, знаат дека голот со Бурнемаут беше офсајд и знаеја дека против Наполи можеа да бидат исфрлени од Лигата на шампионите во последен момент. Го имаат истото чувство кое моите тимови го имаа кога беа први, кога сѐ е во твоја корист“, вели Мурињо.

Јунајтед ја прекинаа лошата низа од четири меча во ПЛ без победа со 4:1 победа над Фулам минатиот викенд, но потоа загубија со 2:1 на гостувањето кај Валенсија. Но, Мурињо знае дека Јирген Клоп нема да го потцени Јунајтед, бидејќи тоа е дуел кој уште не го добил во Премиер лигата.

„Да, тие се многу, многу силни, но не се глупави. Знаат дека со нас ќе имаат тежок меч. И ние имаме наши слабости, наши силни страни и го почитуваат тоа. Знаат дека им е потребен секој поен ако сакаат да се шампиони и знам дека се професионалци, што значи го почитуваат Манчестер јунајтед“, објаснува Португалецот.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија3 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија3 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија5 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ8 часа

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион23 часа

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија23 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ1 ден

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија1 ден

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија1 ден

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион1 ден

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија1 ден

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија1 ден

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ1 ден

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Досие