Контакт

Спорт

Вардар не е меѓу фаворитите за пласман на Ф4

Најдобриот европски клупски ракомет се враќа на терените по паузата што беше направена поради Светското првенство во ракомет. Единаесеттото коло ќе го отворат Рајн Некар и Вардар, натпреварот во Мајнхајм ќе започне во 19 часот. Пред стартот на вториот дел од сезоната, луѓето од Европската ракометна федерација (ЕХФ), на официјалната страница на Лигата на шампионите, […]

Објавено пред

Најдобриот европски клупски ракомет се враќа на терените по паузата што беше направена поради Светското првенство во ракомет. Единаесеттото коло ќе го отворат Рајн Некар и Вардар, натпреварот во Мајнхајм ќе започне во 19 часот.

dobivaj vesti na viber

Пред стартот на вториот дел од сезоната, луѓето од Европската ракометна федерација (ЕХФ), на официјалната страница на Лигата на шампионите, направија анализа во која се занимаваат со шансите на тимовите за пласман на завршниот турнир во Келн.

Вардар, во оваа анализа, го нема меѓу најдобрата четворка.

„Вардар 2018 година ја заврши пред екипите кои се во трката за второто место во А-групата. За да остане таму ќе мора да биде во топ форма. Рожерио Мораеш нема да игра и тоа е единственото отсуство во скопскиот тим кој ќе се обиде да ја најде брилијантната форма од почетокот на сезоната“, пишува во анализата.

Инаку, вечерва против Рајн Некар покрај Мораеш, во тимот ќе го нема и Вуко Борозан. Црногорецот исто така се рехабилитира од повредата.

Вардар последните две години играше на завршниот турнир, во 2017 црвено-црните ја освоија титулата, а на лани завршија на четвртото место. Црвено-црните се на петтото место во оваа анализа.

Според ЕХФ најголеми фаворит за пласман на завршниот турнир се лидерите во групите Пари Сен Жермен и Барселона. Овие две екипи по одиграни десет натпревари имаат по девет победи и еден пораз.

Зад ПСЖ и Барселона се унгарскиот шампион Пик Сегед и вечерашниот противник на Вардар, Рајн Некар.

Зад Вардар, ЕХФ ги рангираше Веспрем, Фленсбург, ППД Загреб, Кјелце и Нант.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Седлоски: Со една нога сме во следното коло, но ќе бидеме внимателни и во Гибралтар

Објавено пред

Македонскиот првак Шкупи го победи Линколн Ред Импс со 3:0 на Националната арена „Тодор Проески“. Иако има и реванш на Гибралтар, тоа е триумф што речиси гарантира пласман во следната рунда од квалификациите за ЛШ, каде чека Динамо Загреб.

dobivaj vesti na viber

Тренерот Гоце Седлоски е задоволен, вели дека тимот со една нога е во следното коло, но ќе биде максимално внимателен и на реваншот во Гибралтар.

„Честитки за фудбалерите, исполнија на теренот се што побарав од нив. Со една нога сме во следното коло, но, сепак, не очекуваат уште 90 минути во Гибралтар. Иако игравме повеќе од половина час со играч помалку, одигравме добро и можевме да постигнеме уште некој гол. Верувам дека можеме уште подобро“, изјави Гоце Седлоски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкупи со рутинска победа над Линколн на стартот на квалификациите за ЛШ

Објавено пред

Македонскиот шампион, Шкупи стигна до рутинска 3:0 победа над аутсајдерот Линколн од Гибралтар во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Мамаду Данфа го отвори резултатот на „Тоше Проески“ уште во 11. минута, пред Сандеј Адетунџи во 29. минута да го удвои водството на тимот на Гоце Седлоски.  И покрај тоа што Шкупи остана со играч помалку по вториот жолт картон на Гаги Маргвелашвили во 54. минута од мечот, во 62. минута, го зголемија водството по автоголот на Рој Чиполина.

Следен противник на Шкупи по двобојот со Линколн, треба да биде хрватскиот гигант и редовен учесник на европските натпреварувања, Динамо Загреб.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, КВАЛИФИКАЦИИ

ШКУПИ (МКД) – Линколн (Гиб) 3:0

Пјуник (Ерм) – ЦФР Клуж (Ром) 0:0

Малме (Шве) – Викингур Рејкјавик (Исл) 3:2

Лудогорец (Буг) – Сутјеска (ЦГо) 2:0

Балкани (Кос) – Жалгирис (Лит) 1:1

Лех Познањ (Пол) – Карабаг (Азе) 1:0

ТНС (Вел) – Линфилд (СИр) 1:0

Шамрок роверс (Ирс) – Хибернијанс Паола (Мал) 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ињаки Вилијамс ќе игра за Гана: Време е да се вратам

Објавено пред

Фудбалерот на Атлетик Билбао, Ињаки Вилијамс преку социјалните мрежи објави дека во иднина ќе настапува за фудбалската репрезентација на Гана, откажувајќи се од шансата да игра за Шпанија.

dobivaj vesti na viber

28-годишниот напаѓач е роден во Билбао, откако неговите родители ја поминаа пустината Сахара на нозе барајќи шанса за подобар живот во Европа. Атлетик Билбао во својата 124-годишна историја во клубот примаат само фудбалери кои се Баскијци или родени во Баскија, Вилијамс стана само вториот црн фудбалер на клубот.

„Секој чекор кој го правиме има свое значење. Еволуција. Поглед кон иднината кој оставаа трага. Моите родители ме воспитаа со вредности на скромност, љубов и почитување. Ме научија да го прифатам животот. Во тој постојан обид да се расте, професионално и индивидуално. Затоа сметам дека е време да го пронајдам моето потекло со Гана и Африка што ми значи многу мене и на моето семејство. Денеска е нов предизвик. Од денеска ќе го бранам дресот на Гана со цело срце. Јас сум еден од ‘Црните ѕвезди’“, објави Вилијамс.

Тој беше повикан во шпанската репрезентација од страна на тогашниот селектор Висенте дел Боске и одигра еден пријателски меч со Босна и Херцеговина. Неговиот помлад брат, Нико, кој исто така игра за Билбао, уште не објавил дали ќе го следи примерот на неговиот брат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија3 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија4 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија4 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија9 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија9 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија9 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија10 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ12 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија12 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ12 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија13 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија15 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет16 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија16 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија17 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија1 ден

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија1 ден

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија1 ден

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...