Контакт

Спорт

Венгер: Арсенал не сакаше да плати 12 милиони за Роналдо

Арсен Венгер вели дека Арсенал не го добиле потписот на Кристијано Роналдо како тинејџер, бидејќи клубот не сакал да ја прифати цената од 12 милиони фунти, колку што Манчестер јунајтед платија да го добијат од Спортинг Лисабон.
Во интервју за официјалн…

Објавено пред

Арсен Венгер вели дека Арсенал не го добил потписот на Кристијано Роналдо како тинејџер, бидејќи клубот не сакал да ја прифати цената од 12 милиони фунти, колку што Манчестер јунајтед плати да го добие од Спортинг Лисабон.

Во интервју за официјалниот веб-сајт на Арсенал, Венгер признава дека најмногу жали за потписот на Роналдо, бидејќи биле многу блиску до неговиот потпис кога тој имал 18 години во 2003 година.

„Тој беше тука со неговата мајка и бевме многу блиску. Но, тогаш Ман јунајтед дојде и во тимот го имаа Карлос Кеирош. Јунајтед играа со Спортинг и Роналдо беше фантастичен и тие потпишаа со него. Секогаш има нешто што би го направил поинаку, но проблемот во преговорите е да знаеш кога да се предадеш, а кога да одиш понатаму. Додека бевме на 4.5 милиони фунти преговаравме, но неговиот агент Жорге Мендеш доби понуда од 12 милиони фунти, нешто што тогаш не можевме да си го дозволиме“, вели Венгер.

Арсенал следната сезона ја имаше спектакуларната сезона на „Непобедливите“, но Роналдо го предводеше Јунајтед со три титули во низа од 2007 година. „Топчиите“ немаат лигашка титула од таа 2004 година и Венгер вели дека работите би биле поинакви со Роналдо во тимот.

„Можете да замислите како ќе беше во ист тим да го имате Тјери Анри и Роналдо? Тоа ќе ја променеше мојата историја во клубот сигурно“, признава Венгер.

Спорт

Златан: Имаат среќа што не дојдов пред 10 години, ќе им бев претседател! (видео)

Златан Ибрахимовиќ полека ја освојува и Америка. Ова стана јасно откако ги предводеше Лос Анџелес галакси до 3:1 победа над Филаделфија јунион, по што изјави дека Американците имаат среќа – да дошол пред 10 години досега ќе им станел претседател.
Проти…

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ полека ја освојува и Америка. Ова стана јасно откако ги предводеше Лос Анџелес галакси до 3:1 победа над Филаделфија јунион, по што изјави дека Американците имаат среќа – да дошол пред 10 години досега ќе им станел претседател.

Против Филаделфија, Златан во 48. минута асистираше на Камара за израмнување на 1:1, за во 63. минута да постигне фантастичен гол за предност, за во 82. минута Сијани да го постави конечниот резултат.

По мечот, на прашање како ја променил американската култура досега, Златан одговори во свој стил.

„Не знам колку ја сменив, бидејќи јас ја работам мојата работа. Но, тие имаат среќа што не дојдов пред 10 години, бидејќи досега ќе бев претседател“, вели Швеѓанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркионе си заминува од Ферари поради здравствени причини

Серџо Маркионе веќе не е претседател и генерален директор на Ферари, по влошувањето на неговата здравствена состојба по операција.
Ферари го именуваше Џон Елкан како негов наследник на позицијата претседател на најстариот и најуспешниот Ф1 тим, додека …

Објавено пред

Серџо Маркионе веќе не е претседател и генерален директор на Ферари, по влошувањето на неговата здравствена состојба по операција.

Ферари го именуваше Џон Елкан како негов наследник на позицијата претседател на најстариот и најуспешниот Ф1 тим, додека на акционерите им е предложено Луис Камилери, поранешен претседател на „Филип Морис“ да биде нов генерален директор на тимот.

„Бордот на директори на Ферари со тага дозна дека претседателот Серџо Маркионе нема да може да се врати на својата работа. Нашите мисли се со неговото семејство и сите сме благодарни за придонесот кој го направи на челото на Скудерија. Џон Елкан е нашиот нов претседател, а Луис Камилери е предлогот за нов генерален директор“, се вели во соопштението на Ферари.

66-годишниот Маркионе, кој исто така е сменет од позицијата на претседател на Фиат-Крајслер, го смени Лука ди Монтеѕемоло по повеќе од 20 години на чело на Ферари во 2014 година. Ди Монтеѕемоло по слабите 1990-ти го водеше тимот во најуспешниот период во историјата, освојувајќи пет титули во низа со Михаел Шумахер од 2000 до 2004 година.

Канаѓанецот со италијанско потекло, Маркионе беше еден од клучните луѓе на бизнис-страната на Ф1, формирајќи алијанса со Мерцедес во обид да ги примораат новите сопственици „Либерти медија“ да ги прифатат нивните предлози за периодот по 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис: Сари сакаше да го растури Наполи

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси.
„Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше …

Објавено пред

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси.

„Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше договор, јас само можам да кажам дека се однесуваше недозволено, дека ќе напаѓаше играчите за кои мислеше дека не играат добро. Тие играчи многу му дадоа. Тој ги масакрираше на тренинзите, но тие секогаш добро реагираа“, рекол Де Лаурентис.

Претседателот на Наполи рекол дека Сари имал намера да го растури тимот и дека сакал да ги земе сите најдобри играчи. До сега Сари го зеде само Жоргињо.

„Сакаше целиот тим да го однесе во Англија и да го растури. Морав да седнам и тоа да го решам со Марина Грановскаја. Го сакаше Жоргињо и му го дадов откако разговарав со Анчелоти, бидејќи ми кажа дека повеќе ќе го игра Дијавара и дека сака Хамшик да игра повеќе во средината“, завршил Де Лаурентис.

Прикажи повеќе...

Најново

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија8 минути

Македонија на дното на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести37 минути

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија1 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија21 час

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет24 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет2 дена

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Досие