Контакт

Спорт

Венгер: Не сум го одбил Реал Мадрид

Францускиот тренер Арсен Венгер, во разговор со шпански новинари, истакнал дека не можел да го одбие Реал Мадрид, бидејќи не бил во преговори со „кралскиот клуб“.
Медиумите, од моментот кога Хулен Лопетеги доби отказ лицитираат кој би можел да седне на…

Објавено пред

Францускиот тренер Арсен Венгер, во разговор со шпански новинари, истакнал дека не можел да го одбие Реал Мадрид, бидејќи не бил во преговори со „кралскиот клуб“.

Медиумите, од моментот кога Хулен Лопетеги доби отказ лицитираат кој би можел да седне на клупата на Реал. Откако Лопетеги доби отказ, клубот како привремено решение го назначи Сантијаго Солари кој забележа три победи со гол разлика 11:0 во првите три средби.

Меѓу потенцијалните кандидати за нов тренер на Реал наводно е и Венгер, меѓутоа поранешниот тренер на Арсенал, демантирал дека преговарал со „кралскиот клуб“.

„Се уште не сум одлучил што ќе правам со мојата кариера. Да бидам искрен од Реал не ме побараа, што значи дека не сум можел да ги одбијам“, рекол Венгер и дополнил.

„Кога ќе се соочам со проблем, секогаш се обидувам да најдам решение. Во овој момент се е во ред. Во јануари ќе решам што да правам“.

Венгер е без работа од крајот на сезоната, кога по 22 години го напушти Арсенал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тежок пораз на НБА шампионот во Хјустон (Видео)

Кошаркарите на Хјустон Рокетс ги декласираа Голден стејт Вориорс 107:86, во натпреварот што се одигра изминатата ноќ.
Ракетите до победата ги предводеше Џејмс Харден со 27 поени, три скока и асистенции и две украдени топки.
Играчите на Хјустон во екот …

Објавено пред

Кошаркарите на Хјустон Рокетс ги декласираа Голден стејт Вориорс 107:86, во натпреварот што се одигра изминатата ноќ.

Ракетите до победата ги предводеше Џејмс Харден со 27 поени, три скока и асистенции и две украдени топки.

Играчите на Хјустон во екот на целиот меч ги диктираа ритамот, имаа 35:25 во првиот период, а до полувремето гостите од Оукленд ја спуштија разликата на помалку од десет поени.

Териот период Ракетит го отворија фуриозно го отворија, се одлепија на двоцифрена разлика, а во воведните минути од последната четвртина со серијата 21:0 стигна до максималната предност од 32 поени. (97:65).

Покрај Харден кај Хјустон се истакнаа уште Џејмс Енис третиот со 19 поени и пет скока, односно Ерик Гордон со 17 поени, а Клинт Капела забележа по десет поени и скокови.

Вориорс се уште се без Стеф Кари, во Хјустон го забележаа четвртиот пораз во сезоната. Кевин Дурент со 20 поени и пет скока беше единствената светла точка во редовите на актуелните шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руни се збогуваше со Англија, Германците убедливи против Русија (видео)

Вејн Руни го одигра својот 120. и последен меч во дресот на англиската репрезентација, откако влезе како замена во второто полувреме на пријателскиот меч со САД, кој „трите лава“ го добија со 3:0.
Џеси Лингард постигна одличен гол од далеку за водство,…

Објавено пред

Вејн Руни го одигра својот 120. и последен меч во дресот на англиската репрезентација, откако влезе како замена во второто полувреме на пријателскиот меч со САД, кој „трите лава“ го добија со 3:0.

Џеси Лингард постигна одличен гол од далеку за водство, Трент Александер-Арнолд доби одлична асистенција од Санчо за 2:0, пред Калам Вилсон во своето деби да го постигне првиот гол за добар тест пред клучниот меч со Хрватска во Лигата на нации.

И Германците се „тестираа“ во четвртокот, на пријателски меч со Русија на „Ред бул арената“ во Лајпциг, стигнувајќи до убедлива 3:0 победа над Русија. Лирој Сане, Никлас Зуле и Серж Гнабри постигнаа голови во интересното прво полувреме, пред Јоаким Лев да експериментира со составот во второто.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Израел – Гватемала 7:0

Ирска – Северна Ирска 0:0

Германија – Русија 3:0

Англија – САД 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер убедливо до полуфиналето, го „избегна“ Новак?

Роџер Федерер со убедливи 6:4/6:3 го победи јужноафриканскиот ривал Кевин Андерсон за пласман во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, каде што ќе му се приклучи токму Андерсон, кој ги доби претходните два меча.
Швајцарецот го започна турнирот со шок…

Објавено пред

Роџер Федерер со убедливи 6:4/6:3 го победи јужноафриканскиот ривал Кевин Андерсон за пласман во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, каде што ќе му се приклучи токму Андерсон, кој ги доби претходните два меча.

Швајцарецот го започна турнирот со шокантен пораз од Кеи Нишикори, меѓутоа откако Доминик Тим го „нокаутираше“ Нишикори во попладневниот меч, на Федерер му беа потребни само шест освоени гема за пласман. Наместо тоа, Федерер во 16-тиот настап на завршниот годишен турнир по 15 пат се пласираше во полуфиналето со победа и со освоено прво место во групите (по 14. пат).

Ова исто така беше слатка одмазда за Федерер, откако Андерсон го елиминираше во четврт-финалето на Вимблдон оваа година во својата најдобра сезона во кариерата.

Првото место исто така најверојатно значи избегнување на Новак Ѓоковиќ во полуфиналето, бидејќи светскиот број 1 е прв во другата група со две победи, иако шанси за прво место имаат и Марин Чилиќ и Александер Зверев, ако Ѓоковиќ случајно загуби од Џон Изнер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа41 минута

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Македонија12 часа

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија13 часа

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Македонија14 часа

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија16 часа

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија17 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија18 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија18 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија20 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија20 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија20 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија20 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија20 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток21 час

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток21 час

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија22 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа23 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија24 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија1 ден

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија1 ден

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Досие