Контакт

Спорт

Венгер се враќа во јануари

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, рекол дека на 1.јануари ќе му се врати на фудбалот, само што не прецизирал кава ќе му биде улогата, дали повторни ќе биде тренер или ќе работи како спортски директор.
„Се враќам. Верувам дека од 1.јануари п…

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, рекол дека на 1 јануари ќе му се врати на фудбалот, само што не прецизирал каква ќе му биде улогата, дали повторно ќе биде тренер или ќе работи како спортски директор.

„Се враќам. Верувам дека од 1 јануари повторно ќе работам. Сè уште не знам каде, сега сум на одмор и веќе сум подготвен да работам повторно. Постијат асоцијации, државни тимови, можеби ќе одам во Јапонија…Имам искуство на различни нивоа, а во моментов имам понуди од целиот свет“, изјавил Венгер за „Билд“.

Колку и да се обидел да биде мистериозен во својата изјава, јасно е дека Венгер преферира да работи во голем клуб. Во овој момент тренерската позиција им е загрозена на Хулен Лопетеги во Реал Мадрид и Нико Ковач во Баерн Минхен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Совршен старт на Сент-Етјен, го освоија и Марсеј

Објавено пред

Сент-Етјен, легендарниот француски клуб кој уште го држи рекордот со 10 француски титули, има совршен старт на новата сезона во Лига 1, откако направија вистински „подвиг“ и победија на „Велодром“ против Марсеј со 2:0.

Марсеј во мечот влезе по својата прва победа над Пари Сен-Жермен од 2011 година, и со две победи во два меча, но дојдоа во негатива уште во шестата минута, кога Роман Хамума ги замолче навивачите на „Велодром“. „Зелените“ ја потврди Денис Буанга во 75. минута со фантастичен соло-гол.

Сент-Етјен сега се единствениот француски клуб кој има три победи во првите три кола и е на првото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ќе се гласа за недоверба на претседателот на Барселона!

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу го очекува гласање за недоверба со што може да дојде до предвремен крај на неговото контроверзно владеење на каталонскиот гигант.

Бартомеу нема да се кандидира на изборите во Барса во март 2021 година, но сега група на членови на клубот со име „ Mes Que una Mocio“ (Повеќе од движењ) собра 20.687 потписи за предвремено гласање, а им беа потребни 16.520.

Барселона сега во 10 работни дена мора да состави комисија која ќе даде зелено светло и ќе организира гласање кое би требало да почне во средината на октомври. За да се отстрани Бартомеу ќе бидат потребни 66 отсто од гласовите, а потребно е и да излезат барем 10 отсто од членовите на клубот.

Ако се изгласа недоверба, Бартомеу веднаш ќе замине и ќе се формира привремен борд кој ќе ги надгледува изборите за претседател кои би се преместиле во декември. Виктор Фонт, поранешниот претседател Жоан Лапорта, Жорди Фаре и Луис Фернандез се четирите кандидати, и се верува дека четворицата се потпишале на петицијата.

Петицијата започна откако Лионел Меси влезе во директен напад на Бартомеу, велејќи дека клубот нема визија за иднината.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Дрита го елиминираше Силекс, Милан и Волфсбург рутински

Објавено пред

Шкендија останува единствениот македонски претставник во европските натпреварување, откако Силекс со 0:2 загуби од косовскиот клуб Дрита и беше елиминиран во второто квалификациско коло. Фаворизираните Милан и Волфсбург пак немаа проблеми со помалку реномирани противници.

Фидан Гербеши во 48. минута од пенал ги донесе Дрита во водство, а откако Силекс останаа со 10 играчи по црвениот картон на Грозданоски во 78. минута, Ардијан Лимани ги постави конечните 0:2.

Милан стигна до 2:0 победа во Ирска против Шамрок Роверс со головите на Златан Ибрахимовиќ и Хакан Чалханоглу, додека Волфсбург со 4:0 доминираше на гостувањето кај албанскиот Кукеши.

Партизан од Белград пак, се намачи за во продолженијата со 1:0 да го совлада молдавскиот Сфинтул Георге, додека балканското дерби меѓу Олимпија Љубљана и Зрињски Мостар исто така се решаваше во продолженија, за Зрињски да победи со 3:2.

ЛИГА ЕВРОПА, 2.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

КуПС Куопио (Фин) – Слован Братислава (Свк) 0:0, 1:1 по продолженија, 4:3 пен.

Флора (Ест) – КР Рејкјавик (Исл) 2:1

Олимпија Љубљана (Сло) – Зрињски Мостар (БиХ) 2:2, 2:3 по продолженија

Конахс Квеј (Вел) – Динамо Тбилиси (Гру) 0:1

ЦСКА Софија (Буг) – БАТЕ Борисов (Блр) 2:0

Ѓургарден (Шве) – Европа (Гиб) 2:1

Хибернијанс (Мал) – МОЛ Фехервар (Унг) 0:1

Лаци (Алб) – Хапоел Бер Шева (Изр) 1:2

Локомотив Тбилиси (Гру) – Динамо Москва (Рус) 2:1

Макаби Хаифа (Изр) – Алмати (Каз) 2:1

ОФИ Крит (Грц) – Аполон (Кип) 0:1

Сфинтул Георге (Мол) – Партизан (Срб) 0:0, 0:1 по продолженија

Интер Ескалдес (Анд) – Дандалк (Ирс) 0:1

Арис (Грц) – Колос Коваливка (Укр) 1:2

Кукеши (Алб) – Волфсбург (Гер) 0:4

Шамрок Роверс  (Ирс) – Милан (Ита) 0:2

Силекс (Мкд) – Дрита (Кос) 0:2

Стандард Лиеж (Бел) – Бала Таун (Вел) 2:0

Пјонст (Пол) – Хартберг (Авт) 3:2

Борац Бања Лука (БиХ) – Рио Аве (Пор) 0:2

Мура (Сло) – Архус (Дан) 3:0

Викинг (Нор) – Абердин (Шко) 0:2

Линфилд (СИр) – Флоријана (Мал) 0:1

Осијек (Хрв) – Базел (Шва) 1:2

Сервет (Шва) – Ремс (Фра) 0:1

Коларејн (Ирс) – Мадервел (Шко) 2:2, 0:3 пен.

Дунајска Стреда (Свк) – Јаблонец (Чеш) 3:3, 5:3 по продолженија

Хонвед (Унг) – Малме (Шве) 0:2

Бачка Топола (Срб) – Стеауа (Ром) 4:4, 6:6 по продолженија, 4:5 пен.

ШАМРОК – МИЛАН

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ4 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет4 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија5 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ5 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ8 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура8 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија10 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија10 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија10 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија11 час

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија11 час

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија12 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија13 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија14 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион14 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет14 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет15 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет16 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет16 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Досие