Контакт

Спорт

(Видео) Ѓоковиќ ја пееше „Македонско девојче“ и побара фотографии од Охрид

Објавено пред

Светскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ ја поздрави земјава во видео обраќање на својот профил на „Инстаграм“.

Во еден дел од видеото, Ѓоковиќ синоќа ја запеа „Македонско девојче“ и побара од фановите да му испратат фотографии од Охрид.

„Како би сакал да сум покрај Охридско езеро. Испратете некоја фотографија“, рече Ѓоковиќ од Лондон по победата во 3. коло од Вимблдон против Хуркач.

Ѓоковиќ вчера во изјава за „Макфакс“ најави дека би сакал наскоро да ја посети Македонија.

„Ако ги намалам турнирите и ако се ослободи некој простор, би сакал да дојдам на Охридското Езеро, би сакал да го посетам Скопје, каде никогаш не сум бил. Би сакал да го обиколам целиот регион“, изјави Ѓоковиќ одговарајќи на прашањето на известувачот на „Макфакс“ од Вимблдон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Маркез ја комплетираше колекцијата на пол-позиции (Видео)

Објавено пред

Светскиот шампион Марк Маркез прв пат во кариерата ја освои пол-позицијата во Јапонија. Шпанецот ги комплетира пол-позициите на сите трки.

Возачот на Репсол Хонда на патеката „Монтеги“ беше побрз од конкурентите од Јамаха. Светскиот првак пол-позицијата ја освои со време 1:45.764 минути, зад него беа двајцата возачи на Петронас Јамаха Франко Морбидели и Фабио Квартараро, четвртото место на стартот ќе го има Маверик Вињалес од Јамаха. Покрај Вињалес од вториот стартен ред трката ќе ја започнат Кал Крачлоу на Хонда Кастрол и Џек Милер на Прамак Дукати.

Следува тандемот на Дукати Андреа Довициозо и Данило Петручи, деветти е Алеш Еспаргаро, десетти Валентино Роси, а со него во четвртиот стартен ред се возачите на Јамаха Алекс Ринс и Жоан Мир.

Трката за Големата награда на Јапонија утре ќе се вози од 2.40 часот по средно-европско време.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер „Златната топка“ би му ја дал на Мане

Објавено пред

Легендарниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер, рекол дека според него оваа година наградата „Златна топка“ треба да ја добие Садио Мане.

Реномираниот „Франс Фудбал“ со децении му ја доделува оваа престижна награда на најдобриот играч во сезоната. Венгер смета дека Сенегалецот од Ливерпул сезонава е пред конкурентите.

Медиумите шпекулираат дека кандидатите за „Залтната топка“ ќе бидат истите оние што беа во конкуренција и во изборите на УЕФА и ФИФА. Наградата на УЕФА ја доби Вирџил ван Дајк, а ФИФА го награди Лионел Меси.

Скратениот список на фудбалерите кои ќе конкурираат за „Златната топка“ ќе биде објавен в понеделник. Садио Мане треба да биде на тој скратен сиписок.

„Мане беше сјајен и покажа карактер. Тој е борец и многу е ефикасен. Не се плаши од никого и верувам дека ја заслужил оваа награда“, рекол Венгер.

Мане минатата година во Лигата на шампионите постигнал четири гола и ја освои титулата со Ливерпул. Исто така Сенегалецот беше еден од тројцата најдобри стрелци во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маџукиќ повеќе не тренирал со Јувентус

Објавено пред

Марио Манџукиќ повеќе не тренирал со Јувентус. Наводно тој ги договорил сите детали околу трансферот во Милан. Поранешниот хрватски репрезентативец нема одиграно ниту една минута откако клубот го презеде Маурицио Сари.

Доклго време траат шпекулациите каде Манџукиќ ќе ја продолжи кариерата. Минатата недела се појавија информации дека тој постигнал договор со Манчестер Јунајтед, но како што тврдат италијанските медиуми тој од јануари ќе игра во Милан.

Поради тоа Манџо повеќе не тренирал со Јувентус, а веста ја потврдиле и од клубот.

„Во договор со клубот Манџукиќ повеќе не тренира со нас. Доколку нешто се семни во неговиот договор јас сум отворен за разговор“, рекол тренерот на „старата дама“, Маурицио Сари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 час

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија2 часа

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет2 часа

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија4 часа

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа4 часа

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Македонија4 часа

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Северна Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Северна Македонија и за Албанија.Стејт департментот наведува...

Спорт15 часа

Батистута повторно на операција: Ги молев лекарите да ми ги ампутираат нозете

Аргентинската фудбалска легенда, Габриел Батистута открива дека ги молел лекарите да му ги ампутираат нозете по големите проблеми со повредите...

Македонија16 часа

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019...

Македонија18 часа

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура19 часа

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија19 часа

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија19 часа

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија21 час

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа21 час

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија22 часа

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија23 часа

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија23 часа

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Досие