Контакт

Спорт

Виера: Не би го одбил Арсенал

Патрик Виера, играчка легенда на Арсенал е подготвен да го наследи Арсен Венгер на менаџерската позиција. Прославениот француски фудбалер во моментов е тренер во САД, во екипата на Њујорк сити.
„Ако прашањето е дали сум подготвен да го преземам Арсенал…

Објавено пред

Патрик Виера, играчка легенда на Арсенал е подготвен да го наследи Арсен Венгер на менаџерската позиција. Прославениот француски фудбалер во моментов е тренер во САД, во екипата на Њујорк сити.

„Ако прашањето е дали сум подготвен да го преземам Арсенал, одговорот е да, подготвен сум“, рекол Виера, дополнувајќи дека по ова прашање не го контактирал никој од Арсенал и дека има договорт за уште една сезона со американскиот тим.

„Договорот со Њујорк сити важи до крајот на годината, не знам што ќе биде потоа. Кога твоето име се поврзува со најдобрите европски клубови тоа значи дека луѓето ја следат твојата работа и дека постигнуваш добри резултати. Сепак, најдобро е да се сконцентрирам на она што го работам во моментов“, заклучил Виера.

Патрик Виера девет години го предводеше Арсенал. За лондонскиот клуб одиграл 279 натпревари и постигнал 29 гола. Во кариерата играл и за Милан, Кан, Јувентус и Манчестер сити каде ја заврши кариерата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Брестовац го објави поширокиот список за ЕП

Објавено пред

Селекторот на машката сениорска репрезентација Данило Брестовац, го објави поширокот список на ракометари за престојното ЕП 2020 во Австрија, Шведска и Норвешка.

Брестовац на спискот има 28 играчи. Овој список селекторот дополнително ќе го скрати пред почетокот на подготовките.

Поширок список на ракометари за ЕП 2020:

Сениорската репрезентација е во Група Б заедно со Австрија, Чешка и Украина.

Распоред на натпреварите на Македонија на ЕП 2020:

10.01.2020 Македонија – Украина (20:30 часот)

12.01.2020 Чешка – Македонија (16:00 часот)

14.01.2020 Австрија – Македонија (18:15 часот)

фото/http://macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Милвоки не го даваат врвот, нова победа за Далас и Дончиќ (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс забележаа нова победа во НБА лигата со која го задржаа првото место на Истокот, додека во целата лига врвот го делат со Лос Анџелес Лејкерс. Овие две екипи имаат скор 19 победи и три порази.

Бакс, изминатата ноќ, запишаа убедлива победа над Детроит Пистонс 127:103. Одново блескаше Јанис Адетокумбо со 35 поени и девет скока. најголемата поддршка Гркот ја имаше од Крис Мидлтон (17 поени) и Ерик Бледсо (13 поени).
Кај Детроит Андре Драмонд забележа 23 поени и 14 скока, а Ленстон Геловеј мечот го заврши со 20 поени.

Далас Маверикс славеа победа во дуелот со Минесота Тимбервулвс 121:114. Лука Дончиќ за стандардите што ги има поставено одигра „послаб“ натпревар. Словенецот забележа 22 поени, седум скока и шест асистенции. Прв стрелец на Далас беше Двајт Пауел со 24 поени.

Кај Минесота се истакнаа Ендрју Вигинс и Карл-Ентони Таунс со по 26 поени.

Резултати:

Шарлот-Голден стејт 106:91
Орландо-Финикс 128:114
Атланта-Бруклин 118:130
Бостон-Мајами 112:93
Чикаго-Мемфис 106:99
Оклахома-Индијана 100:107
Јута-ЛА Лејкерс 96:121
Портланд-Сакраменто 127:116

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

Објавено пред

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка на фудбалските менаџери во една година да ја надмине сумата од 500 милиони фунти. Интересно ова се случува во годината кога англиските клубови за една третина ги намалиле расходите предвидени за провизиите за менаџерите.

Податоците на Меѓународната фудбалска федерација и Меѓународниот трансфер систем покажуваат дека во 2019 година биле потрошени 653,9 милиони американски долари само за провизии на менаџерите. Ова сума е поголема за 19,3 отсто во однос на 2018 година.

во 2019 година биле извршени повеќе од 17.000 трансфери на фудбалери во светот, а дури во 3.557 бил вклучен барем еден посредник.

Клубовите од Германија, Шпанија, Португалија, Англија, Франција и Италија платиле повеќе од 80 отсто од горе наведената сума.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија18 минути

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини, наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија1 час

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија4 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура4 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион5 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет6 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија6 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет6 часа

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт7 часа

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа7 часа

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Свет7 часа

Макрон ќе организира самит за француското воено присуство во Западна Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон, по смртта на 13 француски војници во хеликоптерска несреќа во Мали, изјави дека лидерите на Западна...

Свет7 часа

Пет европски држави го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страна на Северна Кореја

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека...

Регион7 часа

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е...

Македонија18 часа

Трудо: Зоране Заев, добредојдовте на масата на НАТО

„Добредојдовте на масата на НАТО, Зоране Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во алијансата“, напиша канадскиот...

Македонија21 час

Милошоски: Заев и Дескоска се правно неписмени, ги принудија пратениците да не донесат заклучок за членот 11

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на Комисијата за законодавно-правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов помилувал 56...

Македонија21 час

Пратениците одлучија дека Иванов помилувал 56 лица преку непостоен член

Собраниската Законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Како дел од НАТО, Северна Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на...

Македонија24 часа

Бојан Јовановски останува во притвор, aпелација ја одби жалбата

Апелациониот суд Скопје денеска ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13. „Апелациониот...

Европа1 ден

(Видео) Трамп се налути поради озборувањето, го нарече Трудо дволичен и го напушти НАТО-самитот

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло ја откажа прес-конференцијата и го напушти самитот на НАТО во Лондон. Непосредно пред тоа,  за...

Досие