Контакт

Спорт

Винс Картер потпиша со Атланта за 21. сезона во НБА!

Винс Картер не планира да сопре! Ветеранот потпиша договор со Атланта хокс, потврдувајќи ги најавите од јули за да ја игра својата 21. сезона во НБА, за минимална плата за ветерани.
„Чувството е вистинско! Сакам уште да играм, колку и да има минути за …

Објавено пред

Винс Картер не планира да сопре! Ветеранот потпиша договор со Атланта хокс, потврдувајќи ги најавите од јули за да ја игра својата 21. сезона во НБА, за минимална плата за ветерани.

dobivaj vesti na viber

„Чувството е вистинско! Сакам уште да играм, колку и да има минути за мене. Сакам да ги учам моите соиграчи, и тука нема сомнеж. Тоа сум јас“, вели 41-годишниот Картер.

Во Атланта, ветеранот ќе има многу млади колеги, почнувајќи со тројцата кошаркари избрани во првата рунда од драфтот – Треј Јанг, Кевин Хартер и Омари Спелман.

Картер беше најдобар дебитант во НБА во 1999 година, додека осум пати беше во Ол-стар натпреварите. Во 2000 година, тој освои олимписко злато со САД.

Хоукс ќе бидат негов осми НБА тим (Торонто, Њу Џерси, Орланд, Феникс, Далас, Мемфис), откако лани играше за Сакраменто кингс со 5.4 поени, 2.6 скока и 1.2 асистенции во 17.7 минути по натпревар (ги одигра 58).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ајакс го купи најдобриот дефанзивец од мексиканската лига

Објавено пред

Мексиканскиот репрезентативец Хорхе Санчез е нов играч на Ајакс, потврди холандскиот клуб. Тој пристигна од Клуб Америка, а со „копјаниците“ потпиша четиригодишен договор.

dobivaj vesti na viber

Дека Ајакс донесе вистински ас во своите редови говори и податокот дека 24-годишниот дефанзивец минатата година беше избран во најдобриот тим на мексиканската лига.

Во дресот на репрезентацијата дебитираше во 2019 година, а една година подоцна со Мексико го освои бронзениот медал на Олимписките игри.

Тој помина четири сезони во Клуб Америка каде одигра 150 натпревари и постигна два гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Флорентино Перез: „Златната топка“ е за Бензема, убаво е Барса да биде силна

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез искажа задоволство од најновиот трофеј на „кралскиот клуб“. Синоќа тимот на Карло Анчелоти го освои Суперкупот на Европа со победата од 2:0 над Ајнтрахт Франкфурт.

dobivaj vesti na viber

„Лани имавме успешна сезона и овој Суперкуп многу не радува затоа што може да биде најава за нови успеси во сезоната што е на прагот. Анчелоти одлично го води тимот и новата сезона ја започнуваме со оптимизам. Бензема е незапирлив и нема сомнение дека ја заслужи Златната топка“, изјави Флорентино Перез.

Претседателот на „кралскиот клуб“ имаше убави зборови и за големиот ривал Барселона.

„Барселона е еден од најважните клубови во светот и важно е да се врати на своето ниво. Тоа ќе биде добро за сите, за целиот светски фудбал“, изјави првиот човек на Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

КК Пелистер го доведе Американецот Рајл Овенс

Објавено пред

Македонскиот кошаркарски прволигаш Пелистер го договори првото странско засилување за новата сезона. Нов член на клубот е Американецот Рајл Овенс. Станува збор за 25-годишен американски бек, кој доаѓа од Грузија. Минатата сезона имал просек од 14,3 поени, 4,4 скока и 2,2 асистенции.

dobivaj vesti na viber

Пред Овенс раководството клубот ги договори домашните кошаркари Двојаковски, Јовановски и Ристевски.

Битолскиот тим оваа сезона ќе настапува и во втората по ранг конкуренција во АБА.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и зачувувањето на единството, изјави шефот на...

Топ2 часа

Приведено лице од скопско, предизвикало пожар на отворен простор

Синоќа во 19.20 часот на подрачјето на Драчево од полициски службеници од Полициска станица Драчево од слобода е лишен Ф.С.(59)...

Економија2 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Ryanair“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетната...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна епизода „Стево и Плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен плоча од времен карактер

Според опозицискиот ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Се е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија3 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа3 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два системи“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два системи“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија15 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија16 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа17 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ17 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет18 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија19 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија23 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија24 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа24 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет1 ден

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија1 ден

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет1 ден

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет1 ден

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет1 ден

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...