Контакт

Спорт

Ворли најбрза во Зелден

Теса Ворли од Франција, ја отвори со победа новата сезона во Светскиот куп, во алпско скијање. Французинката победи во велеслаломската трка во Зелден, Австрија. Ворли, минатата сезона победи во вкупниот поредок во оваа дисциплина.

Ворли по двете возења забележа вкупно време 2:00.51 минути, ја забележа 13.победа во кариерата во велеслалом и на вечната листа дојде до седмата позиција.

foto: epa

Второто место и припадна на Италијанката Федерика Брињоне (2:00.86), а подиумот го комплетираше Американката Микаела Шифрин (2:01.45).

Утре во Зелден, во истата оваа дисциплина, сезоната ќе ја започнат најдобрите светски скијачи.

‘I just wanted to have no regrets at the end!’ 💪@TessaWorley thanks the crowd after her Giant Slalom win in Soelden 🔊#worldcupsoelden pic.twitter.com/3c4YSLtNwo

— Eurosport UK (@Eurosport_UK) October 27, 2018

Објавено пред

Теса Ворли од Франција, ја отвори со победа новата сезона во Светскиот куп, во алпско скијање. Французинката победи во велеслаломската трка во Зелден, Австрија. Ворли, минатата сезона победи во вкупниот поредок во оваа дисциплина.

Ворли по двете возења забележа вкупно време 2:00.51 минути, ја забележа 13.победа во кариерата во велеслалом и на вечната листа дојде до седмата позиција.

foto: epa

Второто место и припадна на Италијанката Федерика Брињоне (2:00.86), а подиумот го комплетираше Американката Микаела Шифрин (2:01.45).

Утре во Зелден, во истата оваа дисциплина, сезоната ќе ја започнат најдобрите светски скијачи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Јас не го избркав Суарез, клубот веќе имаше донесено одлука“

Објавено пред

Роналд Куман одржа прес-конференција во пресрет на утрешниот натпревар со Виљареал на „Ноу Камп“. Утре Холанѓанецот ќе дебитира како тренер на Барселона на официјален натпревар. Куман пред новинарите морал да го објаснува заминувањето на Луис Суарез.

„Се чини дека негативецот во овој филм сум јас, иако јас му се јавив на Луис Суарез со што покажав дека го почитувам како човек и фудбалер. Му кажав дека ќе му биде тешко да се избори за место во тимот доколку стане, но доколку тој реши да остане ќе биде дел од групата. Пред да го потпишам договорот клубот веќе имаше донесено некои одлуки кои јас морав да ги прифатам“, рекол Куман.

Откако Суарез ја напушти Барселона, со порака на Инстаграм од него се збогуваше неговиот пријател Лионел Меси. Во пораката до Суарез Меси го нападна клубот. Ова Куман не сакаше да го коментира.

„Секако дека Меси е тажен што еден од неговите најдобри пријатели го напушти клубот. Лео е пример за сите на натпреварите и тренинзите. Ниту еднаш не се случило да не биде подготвен“, заклучил тенерот на Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Три од три“ за Евертон

Објавено пред

Фудбалерите на Евертон го победија Кристал Палас со 2.1 во третото коло во Премиер лигата.

Фудбалерите на Карло Анчелоти првиот гол го постигнаа во деветтата минута, кога Доминик Калверт-Луин ја искористи асистенцијата на Шејмус Колман.

Во 26 минута Кристал Палас израмнија со голот на Чејху Кујате.

До крајот на полувремето Евертон постигнаа уште еден гол. Откако Џоел Вард играше со рака пред својот гол, ВАР потврди дека тоа е најстрога казна, а Ришарлисон успешно го реализираше пеналот.

Во вториот дел играчите на Кристал Палас се обидуваа да ја преземат иницијатвата и да сигнат до израмнување на резултатот, меѓутоа ниту еднаш сериозно не се заканија кон голот на Pикфорд.

Евертон во првите три кола има исто толку победи, додека Кристал Палас по воведните две победи го доживеа првиот пораз.Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер Јунајтед победија откако заврши натпреварот

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед во Брајтон ја забележаа првата сезонска победа во Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ во неверојатен натпревар победија со 3:2, откако Марш израмни на 2.2 во 96 минута, Јунајтед по истекот на натпреварот добија пенал, а Брубо Фернандеш го постави конечниот резултат.

Брајтон против фаворитот одигра одличен натпревар, а само поради несмасната интервенција на Мупај остнаа без бод.

Нил Мупај го постигна првиот гол во 38 минута од пенал. Напаѓачот на Брајтн со „пананка“ го совлада Де Хеа. Само три минути подоца повратната топак на Немања Матиќ, Луис Данк ја смести во голот на Ник Поуп.

Најубевиот момент на натпреварот се случи во 55 минута кога Маркус Рашфорд го „искрши“ Бен Вајт, а потоа погоди за 1:2.

По вториот гол Јунајтед се повлекоа пред својот гол, Брајтон доминираа на теренот, а за таквата игра беа наградени во 96 минута кога Сони Марш успеа да израмни.

Веќе во наредниот напад Јунајтед добија корнер, топката одеше на Хари Негваер чии удар невнимателно со раката го блокираше Мупај. Инаку топката од гол линијата ја изфрли марш, а веднаш потоа сидујата Крис Кавано свирна крај. На асистенција на ВАР Квано ја прегледа снимката и досуди пенал за Јунајтед кој во победа го претвори Бруно Фернадеш.Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија5 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија5 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет7 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет7 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ8 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ9 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија10 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет11 час

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет12 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија12 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа13 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет14 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ23 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија23 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа1 ден

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија1 ден

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија1 ден

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Досие