Контакт

Спорт

Гарсија доби нов договор

Тренерот на Вотфорд, Хави Гарсија, ќе потпише нов три годишен договор со клубот, објави „Скај спорт“.
Гарсија, во јануари, го замени на клупата Марко Силва. Тој тогаш потпишал 18-месечен договор. Според новиот договор, Гарсија ќе остане во Вотворд до з…

Објавено пред

Тренерот на Вотфорд, Хави Гарсија, ќе потпише нов три годишен договор со клубот, објави „Скај спорт“.

Гарсија, во јануари, го замени на клупата Марко Силва. Тој тогаш потпишал 18-месечен договор. Според новиот договор, Гарсија ќе остане во Вотворд до завршувањето на сезоната 2020/2021.

Силва е првиот тренер на Вотфорд, уште од 2011 година, кој го продолжил договорот со клубот.

Шпанецот, минатата сезона, успеа со серијата на позитивни резултати да му обезбеди опстанок на Вотворд. Сезоната ја заврши на 14.место на табелата.

Во тековната сезоната тимот на Хави Гарсија се наоѓа на осмото место на табелата.

Спорт

Јуве го потврдија Маурицио Сари како нов тренер!

Објавено пред

Јувентус и официјално го промовираа Маурицио Сари како нов тренер по неговото заминување од Челси по само една сезона во премиерлигашот.

Поранешниот тренер на Наполи пристигна на „Стемфорд бриџ“ минатото лето со договор до јуни 2021 година, но по преговорите на неговиот агент Фаљи Рамадани, тој доби предвремено раскинување на договорот. Иако не се објавени детали за компензацијата која Јувентус ќе ја плати, италијанските извори ја поставуваат на само 1.5 милиони евра, додека англиските извори тврдат дека се работи за сума од 5 до 15 милиони евра.

„Маурицио веруваше дека е потребно да биде поблиску до своето семејство за да се грижи за своите стари родители. Му благодариме за сезоната и за напорната работа и му честитаме на секоја наредна работа“, вели директорот на Челси, Марина Грановскаја, во соопштението на клубот.

Сари потпишува тригодишен договор со „бјанконерите“, наводно вреден 6 милиони евра по сезона, и на „Алијанц стадионот“ ќе го замени Масимилијано Алегри, кој си замина по пет титули во низа во домашниот шампионат.

Сари заминува од Челси со респектибилни 40 победи, 11 ремија и 12 порази и титула од Лига Европа, со просек од 2.08 поени по натпревар. Се очекува неговото место во Челси да го пополни сегашниот менаџер на Дерби каунти и легенда на „сините“, Френк Лампард.

Прикажи повеќе...

Спорт

Малку среќа и за Алонсо – повторно победи на 24 часа Ле Ман!

Објавено пред

Тојота доминантно победи на легендарната трка на издржливост 24 часа Ле Ман, но повторно имаше малку драма откако проблемите за автомобилот со број 7 имаше проблеми за да предаде нова победа на Фернандо Алонсо, Себастиен Буеми и Казуки Накаџима.

ТС050 Хибридот со број 7 на Мајк Конвеј, Камуи Кобајаши и Хозе Марија Лопез ја имаше предноста во текот на целата трка во однос на бројот 7 на Алонсо, Буеми и Накаџима, но на нешто повеќе од еден час од трката тие мораа да сменат задно десно тркало и ја загуби предност од 2 минути. На крајот, тие мораа уште еднаш два влезат во боксот и на крајот завршија на второто место со 16 секунди заостанување.

Со оваа победа, Алонсо, Накаџима и Буеми исто така ја освоија и титулта во Светскиот ендуранс шампионат (ВЕЦ) на ФИА, прв трофеј за Алонсо и Накаџима и втор за Буеми по тој во 2014 година.

Доминацијата на Тојота беше толку голема, што по пет часа сите ривали беа поминати за цел круг, и третопласираниот автомобил на СМП Рејсинг (Штофел Фандорне, Михаил Алешин и Виталиј Петров) заврши со заостанување од шест круга.

Прикажи повеќе...

Домашен

Дејан Недев освои злато на ЕШ во Романија

Објавено пред

Дејан Недев освои златен медал во кати на ЕШ во Питешти, Романија, што е негова 7-ма европска титула во неговата долга и богата кариера. Јадранка Недева исто така освои златен медал во кати кај сениорките, а Матеј Ангеловски освои сребрен медал во фукуго и бронзен во кого-кумите.

Во јуниорска конкуренција со злато во кого-кумите се закити Мила Саздова, а во фукуго го освои сребрениот медал. Антонија Белазелкоска во кадетска конкуренција во кати и фукуго освои бронзени медали.

Натпреварите се се уште во тек, на кои треба да настапи Матеј Ангеловски во дисциплината кумите за сениори. На ЕШ во Питешти учествуваат 387 каратисти од 24 земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Невреме кај Кичево – град ги прекри патиштата, сообраќајот отежнат

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати подрачјето во близина на Кичево. На патот после Кичево, кога...

Македонија1 час

Почна седницата на Централниот одбор на СДСМ

Деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ почна пред малку во Охрид. Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, денеска од...

Вести2 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт4 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет5 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ7 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет8 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет8 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет9 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет9 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски23 часа

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија24 часа

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија1 ден

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија1 ден

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија1 ден

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија1 ден

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ1 ден

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија1 ден

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија1 ден

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Досие