Контакт

Спорт

Гвардиола: Салах не ја заслужи наградата

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, не се согласува дека Мохамед Салах е играч на сезоната во Премиер лигата. Салах, во недлеата, од страна на Унијата на професионални фудбалери ја доби наградата. Негов единствен конкурент беше Кевин Де Брујне …

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, не се согласува дека Мохамед Салах е играч на сезоната во Премиер лигата. Салах, во недлеата, од страна на Унијата на професионални фудбалери ја доби наградата. Негов единствен конкурент беше Кевин Де Брујне од Манчестер сити.

„Сакав Де Брујне да го освои ова признание. Тој ова лето ќе седи во својот дом како шампион на Англија и доколку ги анализираме изминатите девет месеци, кога станува збор за контитнуитетот, не постои подобар фудбалер од Де Бруујне“, рекол Гвардиола.

„Можеби бројките кај некои фудбалери се подобри, но кога ќе се погледне целата сезона никој не е подобар од Де Брујне, исклучок не е ниту Салах. За мене тој е најдобар и тоа е мојот став, но очигледно е дека мислењето на другите се разликува“, завршил Гвардиола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса го носи Тимо Вернер на „Ноу Камп“ како замена за Суарез?

Објавено пред

Фудбалерот на германски Лајпциг, Тимо Вернер би можел да направи трансфер во Барселона како замена за повредениот напаѓач Луис Суарез, пишува шпански „Спорт“.

Информациите се дека Барса ќе се обиде на позицијата на Уругваецот, кој поради операцијата на коленото нема да му биде на располагање на тренерот Сетиен неколку месеци, да го донесе на „Камп Ноу“ моментно најдобриот стрелец во Бундеслигата.

Вернер сезонава одигра 26 меча за Лајпциг во сите натпреварувања и постигна 25 гола, а 23-годишниот напаѓач и 10-пати асистираше за погодок.

Лајпциг моментно е на врвот на табелата во првата германска лига, со 4 бода повеќе од второпласираниот Баерн Минхен.

За потсетување, Вернер веќе подолг период е на радарот на Ливерпул, па „Билд“ неодамна пишуваше дека менаџерот на „црвените“, Јирген Клоп веќе го „капарисал“ германскиот репрезентативец.

Останува да се види кој ќе излезе како победник во битката за потписот на Вернер.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Словенците се близу до полуфинале на ЕП, Португалците го загубија чекорот

Објавено пред

Ракометните репрезентативци на Словенија повторно им се вратија на победите на Европското ракометно првенство по слабата партија и поразот кој го доживеаја во претходното коло од Унгарија.

Денеска, пулените на селекторот Љубомир Врањеш со 29-24 ја совладаа селекцијата на Португалија која беше едно од најголемите изненадувања во првичната фаза по групи. Се чини Португалците го загубија чекорот по сензационалната победа од 35-25 против домаќинот Шведска, па врзаа два порази кои дефинитивно ги отпишаа од шанса за пласман во полуфинале.

Од друга страна, Словенците одиграа рутинирано, искусно, квалитетно, па критиките после поразот од Унгарците се чини вродиле со плод.

Во првото полувреме се играше израмнет натпревар, двете селекции се менуваа во водството. На пауза се отиде со минимални 15-14 за Португалија.

Во второто полувреме продолжи „резултатската нишалка“ се до резултат 21-21.

Тогаш Словенците „уфрлија во поголема брзина“, па се одлепија. Голманот Ферлин влезе влезе во серија одбрани, а нападот беше незадржлив од сите позиции.

До крајот на мечот Португалците постигнаа само 3 гола, додека Словенците осумпати биеја прецизно за нова победа која им ја подотвора вратата за полуфинале на ЕП.

Во победничката селекција најпрецизен беше Јанц со 7 гола, а Доленец и Мачковшекпостигнаа по 6.

Најсветла точка кај Португалија беше голманот Квинтана со 15 одбрани, додека Гомес постигна 6 гола.

Словенија до борбата за медали може да стигне дури и со пораз во последното коло во главната групна фаза, од Норвешка, но тогаш ќе треба да чекаат резултати од другите мечеви, пред се од оние во кои настапува Унгарија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал на раката носи „ѕвер“ од 725.000 евра, тежок е 20 грама (фото)

Објавено пред

Рафаел Надал успешно го започна годинешниот Австралија Опен, беше точен како „швајцарски часовник“ против боливискиот тенисер.

Врвните тенисери имаат спонзорства со најпознатите компании за производство на часовници, па Федерер го рекламира „Roleks“, Новак Ѓоковиќ е со „Seiko“ на раката, додека Рафаел Надал ја има марката „Richard Mille”.

Моделот кој Ѓоковиќ го носи чини 6.100 евра, но далеку поскап е моделот на часовник што го одбра Надал.

Еден примерок од часовникот кој на себе го носи шпанскиот тенисер чини неверојатни 725.000 евра.

Се работи за моделот „RM 27-03 Rafael Nadal” кој тежи само дваесетина грама, па не му смета на Надал при сервисот.

Овој часовник може да издржи удар од 10 килограми, а компанијата произвела само 50 примероци. Има на себе некои племенити метали, но и драги камења.

Шпанецот пред овој модел носеше други скапоцени часовници како моделот „RM27-02“ вреден 775.000 долари, а на Ролан Гарос во 2010 и 2013 година носеше на себе примероци вредни по 525.000, односно 690.000 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Спорт2 часа

(Видео) Словенците се близу до полуфинале на ЕП, Португалците го загубија чекорот

Ракометните репрезентативци на Словенија повторно им се вратија на победите на Европското ракометно првенство по слабата партија и поразот кој...

Регион3 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет5 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија6 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија7 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија8 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија8 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет9 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет10 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет11 час

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија11 час

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион11 час

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава14 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија23 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија1 ден

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија1 ден

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија1 ден

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија1 ден

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет1 ден

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Досие