Контакт

Спорт

Германците без решение за светските шампиони, Велс ја „здроби“ Ирска (видео)

Светскиот шампион Франција успеа да остане непоразена на гостувањето на „Алијанц арената“ во Минхен од Германците, во најинтересниот судир на првиот ден од натпреварувањето во новата Лига на нации на УЕФА.
Дуелот на двата последни светски шампиони беше…

Објавено пред

Светскиот шампион Франција успеа да остане непоразена на гостувањето на „Алијанц арената“ во Минхен од Германците, во најинтересниот судир на првиот ден од натпреварувањето во новата Лига на нации на УЕФА.

Дуелот на двата последни светски шампиони беше најавуван како можност да се покаже убавината на новото натпреварување на УЕФА, но во Минхен немаше многу возбуди. Германците создадоа повеќе шанси, посебно во второто полувреме, но Ареола на голот не дозволи пораз на актуелните шампиони. Франција останува непоразена од март, и сега ги очекува меч со Холандија во второто коло.

Велс пак во „островското“ дерби, со 4:1 ја „здроби“ репрезентацијата на Република Ирска, покажувајќи амбиции за влез во Лига А. Том Лоренс, Герет Бејл и Арон Ремзи „удрија“ во првото полувреме, по што во второто двете репрезентации постигнаа по уште еден гол.

Божидар Краев постигна два гола за Бугарија да стигне до 2:1 победа над Словенија на „Стожице“ во Љубљана, додека во истата група, Норвешка со 2:0 го совлада Кипар.

 ЛИГА НА НАЦИИ, 1.КОЛО

ЛИГА А, ГРУПА 1

Германија – Франција 0:0

ЛИГА Б, ГРУПА 1

Чешка – Украина 1:2

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Велс – Ирска 4:1

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Норвешка – Кипар 2:0

Словенија – Бугарија 1:2

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Казахстан – Грузија 0:2

Летонија – Андора 0:0

ЛИГА Д, ГРУПА 2

Ерменија  – Лихтенштајн 2:1

Гибралтар – Македонија 0:2

Спорт

Барселона намали на 2-1 во финалната серија со Реал Мадрид

Објавено пред

Славјето на мадридски Реал во финалето од шпанското кошаркарско првенство е одложено откако предмалку Барселона минимално со 78-77 ги совлада во „Блауграна“ и намали на 2-1 во серијата подобар од 3 победи.

Иако Реал водеше во поголемиот дел од средбата, Барса успеа да дојде до триумф кој и обезбеди најмалку уште еден меч во нивната сала.

Најпрецизен во победничата екипа беше Ертел со 21 поен, Синглтон постигна 12 поени, а Томиќ реализираше 11.

Кај Реал Мадрид Томпкинс и Кампацо собраа по 18 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенербахче го „голтна Ефесот“, ќе се игра мајсторка за титулата во Турција

Објавено пред

Кошаркарите на Фенербахче попладнево со 85-69 го победија Анадолу Ефес во шестиот меч од финалната серија во турското кошаркарско првенство.

Во тврд натпревар херој на мечот беше српскиот кошаркар Марко Гудуриќ кој постигна 21 поен од кои 4 тројки, некои од нив во клучните моменти во последната четвртина, кога се решаваше прашањето на победникот.

До средината на последниот период од мечот Ефес држеше приклучок, па тогаш домаќините ја засилија одбраната, па со неколку тројки во серија се одлепија на +10 и до крајот рутинирано забележаа нова победа.

Во победничкиот тим освен Гудуриќ, добар беше и Николо Мели со 13 поени, Диксон и Слукас имаа по 11, а Калиниќ реализираше 10 поени.

Кај поразениот тим Мициќ беше солиден со 12 поени, подобар од него беше Ларкин со 16 поени, додека Данстон реализираше 11.

Преостанува да се одигра седмиот меч (мајсторка) за да се одлучи шампионот на Турција во кошарка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Приведен 64-годишник осомничен за смртта на Емилијано Сала!

Објавено пред

Трагедијата која го потресе фудбалскиот свет добива продолжение.

Денеска попладне во северен Јоркшир, во Англија, е уапсен 64-годишен човек кој се сомничи за убиство на аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала кој на почетокот на годинава загина во авионска несреќа на Островот, јавуваат британските медиуми.

Информациите се дека испитувањето на човекот траело неколку часа, па откако дал согласност да соработува со полицијата, тој е пуштен да се брани од слобода.

„Спроведовме голема истрага поврзано со околностите со смртта на господин Сала и продолжуваме да работиме со нашите парнери. Дел од истрагата е и барањето докази кои би можеле да укажат на незаконски активности. Како резултат на истрагата, денеска уапсивме 64-годишен маж од подрачјето на Северен Јоркшир поради сомнеж за убиство. Тој моментно соработува и пуштен е од притвор“ изјави попладнево инспекторот Симон Хухтер.

Фудбалерот Сала загина во авионска несреќа само неколку дена по комплетирањето на трансферот од Нант во Кардиф. Тој леташе со приватен авион од Франција кон Велс кога дојде до несреќа над Англискиот канал.

По две недели од несреќата идентификувано е неговото тело во остатоците од авионот, додека телото на пилотот Дејвид Иботсон никогаш не е пронајдено.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ16 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ17 часа

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет18 часа

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет19 часа

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија19 часа

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија19 часа

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ20 часа

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет20 часа

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет23 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет23 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија1 ден

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет2 дена

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ2 дена

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија2 дена

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа2 дена

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија2 дена

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија2 дена

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет2 дена

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион2 дена

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Досие