Контакт

Спорт

Глен Ходл во критична состојба е хоспитализиран

Поранешниот англиски репрезентативец Глен Ходл е хоспитализиран и неговата здравствена состојба е критична. Ходл, на својот 61.роденден, колабирал во студиото на БТ Спорт.
Телевизијата веднаш ја откажа емисијата во која требало да се анализираат саботн…

Објавено пред

Поранешниот англиски репрезентативец Глен Ходл е хоспитализиран и неговата здравствена состојба е критична. Ходл, на својот 61.роденден, колабирал во студиото на БТ Спорт.

Телевизијата веднаш ја откажа емисијата во која требало да се анализираат саботните натпревари во Премиер лигата.

Англискиот сервис ББЦ јави дека здравствената состојба на Ходол е критична, но дека добро реагира на лекарските третмани.

Ходл во кариерата одиграл 53 натпревари за Англија, а најдобриот период во кариерата го имал во Тотенхем.

„Многу загрижувачки информации, дека Глен Ходл се срушил во студиото. Нашите мисли се со него и со неговото семејство. Ајде Глен“, напишал на Твиер, просалавениот англиски репрезентативец Гери Линекер.

Ходл во кариерата со Тотенхем триумфирал во Фа купот и Купот на УЕФА, а настапувал и за Монако, Свонси и Челси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Азаренка со 6:0/6:0 ја „здроби“ шампионката од Австралија опен

Објавено пред

Еден ден откако ја победи Венус Вилијамс во тесен меч, двократната гренд слем шампионка Викторија Азаренка стигна до апсолутно шокантна 6:0/6:0 победа над шампионката од Австралија опен, Американката Софија Кенин во второто коло на Италијанскиот опен во Рим.

Азаренка имаше 10 директни победнички топки и само 4 неизнудени грешки за да го комплетира мечот за само 61 минута. Азаренка освои речиси двојно повеќе од Кенин – 57-29, за своја прва победа над топ 5 тенисерка од 2019 година.

Азаренка, која загуби во финалето на САД опен во Њујорк од Јапонката Наоми Осака, има 13 победи во последните 14 меча и сега ќе игра со руската квалификантка Дарја Касаткина, која со 6:2/6:3 беше подобра од Чехинката Катерина Синијакова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дуплантис го избриша легендарниот светски рекорд на Бубка!

Објавено пред

Шведскиот ас во скок со стап, Арманд Мондо Дуплантис успеа да избрише уште еден светски рекорд на легендарниот Украинецот Сергеј Бубка, прескокнувајќи 6.15 метри во Рим, подобрувајќи го рекордот на отворено на Бубка од 1994 година.

Дуплантис доминираше во натпреварувањето во кое немаше вистинска конкуренција – Белгиецот Бен Бредерс беше втор со 5.80 метри, додека Рену Лавилени скокна само 5.70 метри за четврто место.

За 20-годишниот европски шампион од 2018 година, некогаш магичната граница од 6 метри стана вистинска формалност, откако претходно оваа година скокна и 6.07 метри. Во февруари, тој го сруши светскиот рекорд на Лавилени во сала со скок од 6.17 метри во Торун, Полска, за потоа да скокне и еден сантиметар повисоко во Глазгов.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Барса лесно во Украина, Кил го „растури“ Загреб

Објавено пред

Кил имаше супериорна 31:21 победа на гостувањето кај ППД Загреб, додека Барселона исто така без проблеми стигна до гостинска победа кај Мотор Запорожје (25:30), за комплетирање на натпреварите од првото коло од ЕХФ Лигата на шампионите во групата Б.

Во „Арена Загреб“, бундеслигашот покажа дека не се шегува уште во првото полувреме, кога дозволи домаќините да постигнат само шест гола, за потоа во второто полувреме да го „доврши“ противникот. Сандер Сагосен со седум гола и Никлас Екберг со шест гола беа лидери кај Кил, додека кај „плинарите“, Филип Вистороп имаше шест гола.

За Каталонците, блесна Алекс Гомез со 10 постигнати голови, Лука Циндриќ постигна пет, а за Запорожје, Аиденас Маласинскас имаше седум гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО, ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Барселона 25:30 (11:13)

ППД Загреб – Кил 21:31 (6:14)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ2 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет2 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија3 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ3 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ6 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура6 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија8 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија8 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија8 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија9 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија9 часа

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија10 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија11 час

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија12 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион12 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет12 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет13 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет14 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет14 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Досие