Контакт

Спорт

Глејзери му порачале на Мурињо да ја „затвори устата“

Сопствениците на Манчестер јунајтед, семејството Глејзер му пратило порака на Жозе Мурињо да престане со бесмислените и претераните критики и коментари, бидејќи овие испади го нарушуваат угледот во светот на клубот, јавува британскиот таблоид „Сан“.
Пр…

Објавено пред

Сопствениците на Манчестер јунајтед, семејството Глејзер му пратило порака на Жозе Мурињо да престане со бесмислените и претераните критики и коментари бидејќи овие испади го нарушуваат угледот во светот на клубот, јавува британскиот таблоид „Сан“.

Првите луѓе на „ѓаволите“ не се толку загрижени за слабите резултати на тимот, туку за репутацијата на клубот која тоне по редовните „испади“ на Мурињо. Португалецот доби казна од ФА за пцуењето на португалски јазик при 3:2 победата над Њукасл, а во последниот меч од Премиер лигата се судри со еден од тренерите на Челси, Марко Јани, откако неговиот поранешен клуб постигна гол за 2:2 реми на „Стемфорд бриџ“.

Аврам и Џоел Глејзер, кои се заеднички претседатели на клубот, исто така не се задоволни што Мурињо има ужасен однос со дел од легендите на клубот, како Пол Сколс, кој јавно го критикува Мурињо.

Според „Сан“, Португалецот веќе почнал да ги менува односите, прво со фудбалерите – по инструкција на бордот на клубот веќе нема јавни критики за одредени играчи, и покрај катастрофалниот меч против Јуве на „Олд Трафорд“, кога Мурињо наместо критики реши да ги пофали гостинските фудбалери.

Јунајтед в недела го пречекуват Евертон во Премиер лигата, каде што е на 11. место  по девет натпревари.

Спорт

Пјонтек ја продолжи гол-серијата, Милан го растури Емполи (видео)

Објавено пред

Кшиштоф Пјонтек се покажува како вистинска премија за тимот на Милан откако повторно беше стрелец на првиот гол за „росонерите“ при лесната 3:0 победа над Емполи во првиот меч од 25. коло во Серија А.

Пјонтек стрелаше во 49. минута од мечот за да го скрши отпорот на гостите што се борат за опстанок во елитата по што Кеси и Кастилехо постигнаа голови за препородениот тим на Џенаро Гатузо.

Со третата победа во низа Милан останува на четвртото место во Серија А со 45 поени, само поен зад градскиот ривал Интер (кој в недела ѝ гостува на Фиорентина) и четири пред Рома (ко утре му гостува на Фрозиноне). Емполи е 17. со 21 поен, три поени од зоната за испаѓање.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Црна Гора пред историски пласман, Хрватска, дефинитивно, без мундијал

Објавено пред

Хрватска беше поразена од Полска со 69:77 за да ги загуби и досега малите шанси за пласман на Светското првенство во кошарка во Кина, а Црна Гора со 76:74 победи на гостувањето во Украина за да дојде на чекор до прв пласман на СП.

Хрватите во Вараждин почнаа со серија од 14:0, а гостите не постигнаа кош во првите седум минути за да се подгреат надежите на навивачите дека ќе се стигне до потребната победа од над 6 поени разлика. Но, Полјаците, предводени од Понтика (20 поени) и Слотер (15 поени), почнаа да се враќаат во игра за победа со која се веќе квалификувани на мундијалот првпат по 52 години заедно со Италија и Литванија во тешката група.

Црна Гора, пак, со 76:74 беше подобра од Украина, а нивниот главен ривал Летонија со 62:67 беше поразена од веќе квалификуваната Шпанија. Бидејќи Црногорците ги победија Летонците во Рига (84:75), тие и со пораз во „Морача“ в понеделник би отишле на мундијалот, само доколку поразот не е повисок од осум поени. Шпанија и Турција, кои се веќе квалификувани, стигнаа до лесни победи.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2019

ГРУПА И

Летонија – Шпанија 62:67 (14:25, 11:13, 16:13, 21:16)

Украина – Црна Гора 74:76 (34:17, 6:9, 16:25, 18:25)

Турција – Словенија 77:58 (11:17, 23:9, 24:16, 19:16)

Табела: 1. Шпанија 20, 2. Турција 19, 3. Црна Гора 18. 4. Летонија 17, 5. Украина 16, 6. Словенија 13

ГРУПА  Ј

Хрватска – Полска 69:77 (16:8, 20:24, 23:29, 10:16)

Холандија – Литванија 69:78 (20:25, 15:20, 14:7, 20:16)

Италија – Унгарија 75:41 (15:9, 19:6, 18:18, 23:8)

Табела: 1. Литванија 21, 2. Италија 19, 3. Полска 18, 4. Унгарија 16, 5. Хрватска 15, 6. Холандија 14

Прикажи повеќе...

Спорт

Фондацијата на Меси донира 200.000 евра во Кенија

Објавено пред

Фондацијата на ѕвездата на Барселона, Лионел Меси, донира 200.000 евра за помош на проектите на УНИЦЕФ за доставување чиста вода за пиење во Кенија.

Со проектот повеќе од 2.000 луѓе во рурална Кенија ќе добијат пристап до вода во своите домови и во училиштата. Децата ќе добиваат по два литра вода во текот на школските денови, а во училиштата ќе се изградат и тоалети за да се подобри хигиента.

Покрај ова, ќе бидат донирани 4.000 пакети храна во регионот откако податоците покажаа дека во Кенија има над 58.000 деца што гладуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток10 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Крвав четврток11 час

Утре продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Утре напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Свет13 часа

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ14 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија14 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата15 часа

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија15 часа

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија16 часа

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток16 часа

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија17 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија17 часа

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија18 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија19 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија19 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија20 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа21 час

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија21 час

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија21 час

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија1 ден

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Досие