Контакт

Спорт

Давитков ја напушта селекторската функција?

Македонската кошаркарска репрезентација, во пресрет на подготовките, за настапот во вториот квалификациски круг за пласман на Европското првенство и натпреварите против Косово и Романија, ќе остане без селектор.
Актуелниот предводник Јорданчо Давотков …

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација, во пресрет на подготовките, за настапот во вториот квалификациски круг за пласман на Европското првенство и натпреварите против Косово и Романија, ќе остане без селектор.

Актуелниот предводник Јорданчо Давотков ќе поднесе оставка, а тоа треба да го направи на утрешната прес-конференција.

Давитков е селектор на Македонија, но и тренер на Ал Кадсија. Во овој клуб се задоволни од работата што ја врши Давитков поради што и му понудиле нов договор, но со услов да ги намали своите обврски кон македонскиот национален тим.

Ова значи дека селекторот нема да може да биде со репрезентацијата во текот на подготовките, што е причината за неговото заминување.

Јорданчо Давитков ја предводеше Македонија минатото лето во неуспешните претквалифиации за пласман на Светското првенство во Кина во 2019 година, а потоа успеа да го мине првиот филтер од квалификациите за Европското првенство во 2021 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Почна седмата сезона на интернационалниот проект „Фудбал за пријателство”

Објавено пред

Компанијата Газпром (Gazprom), официјален партнер на УЕФА Лигата на шампиони, ја почна седмата сезона на „Фудбал за пријателство“, најголемиот општествено-одговорен проект во светот наменет за деца вклучени во спортот. Македонија оваа година третпат по ред ќе биде учесник во овој проект кој минатата година во текот на Светското првенство во фудбал во Русија обедини 211 земји и територии од целата планета. Овогодишниот форум, дел од проектот, ќе се одржи од 28 мај до 2 јуни, во неделата на одржување на финалниот натпревар од УЕФА Лигата на шампиони во главниот град на Шпанија, Мадрид. Цел на проектот и оваа година е да го поддржи развојот на детскиот и младинскиот спорт, промовирајќи здрав и активен начин на живот и негување на почит и толеранција помеѓу различни нации и култури ширум светот.

Момчиња и девојчиња, меѓу кои и деца со физички недостатоци и посебни потреби, секоја година учествуваат во програмата „Фудбал за пријателство“, во чии рамки заедно промовираат девет вредности: пријателство, еднаквост, фер игра, здравје, мир, посветеност, победнички дух, почит кон традициите и чест. Македонија и оваа година ќе учествува со свои претставници во рамки на проектот„Фудбал за пријателство“, локално поддржан од агенцијата „АПРА Портер Новелли Македонија“.

Во текот на одржувањето на седмата сезона на проектот „Фудбал за пријателство“, ќе бидат реализирани различни активности и настани во земјите ширум светот. Составот на интернационалните тимови за пријателство“ ќе биде одреден во текот на отворената ждребка, а тимовите ќе бидат именувани по ретки животински видови, во согласност со мисијата на овој проект за заштита на животната средина. И оваа година, низ целиот свет ќе биде одбележан Интернационалниот ден на фудбал и пријателство, во чии рамки деца и возрасни ќе бидат дел од различни активности за поддршка на проектот – спортски пријателски натпревари и отворени часови за пријателство, притоа разменувајќи аки на пријателство – официјален симбол на проектот кој со својата сина боја го означува мирното небо, а со зелената – фудбалскиот терен.

Младите новинари – децата од целиот свет ќе учествуваат во работата на Интернационалниот детски прес-центар кој ќе известува за настаните и активностите од новата сезона на проектот „Фудбал за пријателство“. Децата новинари ќе се обучуваат да станат вистински репортери и да ги искористат новостекнатите знаења за да известуваат за завршните настани во рамки на проектот кои ќе се реализираат во Мадрид, рамо до рамо со водечки светски медиуми кои и оваа година директно ќе го следат настанот.

Покрај своите врсници во улога на известувачи, фудбалски играчи или млади тренери, оваа година за првпат учество во проектот ќе имаат и млади судии кои посетуваат курсеви за фудбал во своите матични земји. Сите тие, заедно, активно ќе учествуваат во програмата „Интернационален камп за пријателство“, која опфаќа низа образовни и спортски работилници и активности, предводени од страна на фудбалски асови, тренинзи под будното око на младите тренери, како и стручни предавања и забавни содржини – дел од Школата за деветте вредности.

Како дел од завршната манифестација ќе биде одржан и Интернационалниот форум на фудбал и пријателство. Дополнително, главниот настан од финалната фаза на проектот – Светско првенство во фудбал и пријателство ќе се одржи на плоштадот Плаза Мајор, во самото срце на Мадрид. Активностите во рамки на седмата сезона на проектот ќе бидат заокружени со присуство на сите учесници на финалето на УЕФА Лигата на шампиони кое ќе се одржи на стадионот “Ванда Метрополитано“ (Wanda Metropolitano).

“Проектот ’Фудбал за пријателство’, кој се организира под покровителство на компанијата ‘Газпром’, преку спортот негува универзални човечки вредности кај младите генерации. Рушејќи ги сите бариери помеѓу луѓето, овој проект им дава можност на младите да почувствуваат припадност преку неговите цели и овозможува нивниот глас да биде препознаен. ’Фудбал за пријателство’ како проект ја поттикнува креативната работа во мулти-културен амбиент, со што исклучително придонесува за создавањеа глобално спортско општество“ – истакна Микаел Пуќ (Miquel Puig), сопственик и директор на Младинската академија Soccer Barcelona.

Според Ананја Камбоџа, млада новинарка од Индија, проектот „Фудбал за пријателство“, благодарение на својот глобален досег, исклучителна популарност и позитивните вредности кои ги промовира, претставува моќно средство за надминување на општествените и економските бариери, а истовремено им помага на младите да се спознаат себеси и да се доближат до светот околу нив.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Јоги е лут: Грд фаул, можеше да му ја скрши ногата (Видео)

Објавено пред

Селекторот на Германија, Јоаким Лев, по синоќешниот контролен натпревар со Србија (1:1), бил многу лут поради грубиот старт што во финишот над Лирој Сане го направи Милан Павков.

Павков, нема по добро да го памети дебито за српската репрезентација. Тој во 93 минута доби директен црвен картон.

„Многу, многу грд фаул. Сане има среќа што не е потешко повреден. Со таков фаул се крши нога. хФала му на Бога, па не се случи нешто такво“, рекол Лев.

Неговиот колега, Младен Крастајиќ, додека на Сане му се укажуваше лекарска помош, му се извини на Лев.

„Фер натпревар, црвениот картон беше лош. Имајте разбирање и за фудбалерот, прв пат настапи за репрезентацијата, немаше намера да го повреди Сане“, рекол Крстајиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден не може сам, Ембид ги реши Селтикси, Оклахома е во криза (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Оклахома го компромитираат учеството во плејофот откако доживеаја нов пораз, четврти во низа. Измината ноќ во НБА-лигата индивидуално го обележаа Џејмс Харден од Хјустон и Џоел Ембид од Флиладелфија.

Оклахома пред неколку недели беше трета на Западот, а по најновиот пораз, се наоѓа на осмото место и до крајот на регуларниот дел од сезоната ќе води голема борба за пласман во плејофот.

Тандер, по продолжението, беше поразен од Торонто 114:123. Оклахома доживеа порази иако Расел Вестбрук одигра „страшен“ меч (42 поени, 11 скока, 6 асистенции). Пол Џорџ постигна само 19 поени, додека потфрли Стивен Адамс со четири поени.

Торонто ќе игра без првиот плејмејкер Кајл Лаури до крајот на сезоната, меѓутоа тоа не се почувствува на овој меч. Паскал Сијакам забележа 33 поени и 13 скока, а Каваи Ленард 22 поени, 10 скока и 6 асистенции.

Хјустон Рокетс падна во продолжението против Мемфис Гризлис 126:125. На франшизата од Тексас не им помогна ниту монструозната партија на Џејмс Харден (57 поени, 7 скока, 8 асистенции). Мемфис до победата ги предводеа Литванецот Јонас Валанчунас со 33 поени, 15 скока, односно Мајк Конли со 35 поени и 8 асистенции.

Филалделфија во финишот на сезоната влегува во посакуваниот ритам. Во дербито на Истокот, Фила славеше над Бостон Селтикс 118:115. Блескаше Камерунецот Џоел Ембид со 37 поени, 21 скок, 4 асистенции. Бостон ги предводеше Кајто Ирвинг со 36 поени и 9 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс-Милвоки Бакс 107:102
Орладно Меџик-Њу Орлеанс Пеликанс 119:96
Филалделфија-Бостон Селтикс 118:115
Њујорк Никс-Јута Џез 116:137
Чикаго Булс-Вашингтон Визардс 126:120
Мемфис Гризлис-Хјустон Рокетс 126:125
Сан Антонио Спарс-Мајами Хит 105:110
Оклахома Тандер-Торонто Репторс 114:123
Портланд Трејлблејзерс-Далас Маверикс 126:118

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Прегазена жена во Аеродром

Шеесет и деветгодишна жена од Скопје вчера била прегазена во Аеродром. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу...

Македонија1 час

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет2 часа

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија3 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа16 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион17 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион18 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија19 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија20 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија20 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет20 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија21 час

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија21 час

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија21 час

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ22 часа

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија1 ден

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Досие